Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak znaleźć kota? Wzór ogłoszenia o zaginięciu kota i postępowanie

Jeśli Twój kot zaginął, staraj się nie panikować. Jest duża szansa, że kot się odnajdzie. Pupil mógł wypaść z okna, wybiec niezauważony lub nie wrócić z podwórkowych eskapad, jeśli jest kotem wychodzącym. Najważniejsze teraz jest szybkie działanie.

 

 

Jak odnaleźć kota? Najważniejszy jest czas!

Jeśli Twój kot uciekł niedawno, to możesz go odnaleźć całkiem szybko. Istotne są pierwsze godziny po ucieczce, kiedy pupil będzie znajdował się niedaleko domu. Jeśli się czegoś wystraszył, to prawdopodobnie będzie chciał się schować. Natychmiast rozpocznij poszukiwania w okolicach domu. Kot na początku prawdopodobnie będzie przebywał w promieniu do 200 metrów. Możliwe, że tam zostanie, ale może się też zacząć przemieszczać, dlatego tak ważny jest czas. Sprawdź okoliczne krzaki, skrytki, miejsca pod samochodami, klatki schodowe. Kot mógł też zbiec do piwnicy lub na strych. Zaangażuj do poszukiwań kilka osób. Warto już drukować ogłoszenia, które pomogą na szybsze odnalezienie uciekiniera. Zapytaj też sąsiadów i spacerowiczów, czy nie widzieli kota i poproś o większe zwracanie uwagi na opisywanego kota. Powiedz, jak wygląda, na co reaguje, jaki ma typ osobowości. To bardzo ważne przy poszukiwaniach.

 

Kot leży na chodniku.

 

Pierwsze dni po ucieczce kota

Jeśli nie udało Ci się znaleźć kota tuż po ucieczce, nie poddawaj się. Możliwe, że się przemieścił, schował w miejscu, którego nie sprawdziłeś lub był tam, gdzie już sprawdzałeś. Koty różnie reagują na stres, a jednym z zachowań może być chowanie. Zwłaszcza na nowym, zupełnie nieznanym terenie. Kot może schować się w zupełnie niespodziewanym miejscu – tak samo w domu mógł odkryć niesprzątaną od lat szparę za pralką. Nawołuj go, przygotuj smakołyki, które lubi i nie poddawaj się. Możesz przygotować jedzenie, które ma intensywny zapach – surowa ryba, olej z łososi lub saszetki niskomięsne, które zapachem na pewno przyciągną wiele kotów, a nawet kocimiętka. Dobrym pomysłem jest również rozstawienie kuwety kota lub nasypanie odrobiny używanego żwirku. Porozwieszaj ogłoszenia w okolicy. Kot mógł się przemieścić dalej, więc obszar poszukiwań i rozklejania plakatów powinien zostać zwiększony do około 500 metrów. Bardzo pomocne mogą okazać się grupy na Facebooku czy fora internetowe. Informacja rozejdzie się bardzo szybko dzięki udostępnieniom, a może jakaś osoba z okolicy akurat widziała naszego kotka.

 

 

Ogłoszenie o zaginięciu kota

W przypadku papierowego plakatu najważniejsze jest zdjęcie, które będzie się rzucało w oczy. Podkreśl dużą czcionką, że kot zaginął i jeśli jesteś w stanie zapewnić nagrodę, także to wyróżnij. To zachęci ludzi do przeczytania ogłoszenia i ewentualnych poszukiwań. Opisz, jak ma na imię kot, na co reaguje i jakie ma umaszczenie. Warto również napisać o okolicach, w jakich może się znajdować. Koniecznie podaj numer telefonu do siebie!


Jeśli piszemy ogłoszenie w mediach społecznościowych, warto pamiętać o zwięzłości. Lapidarną wiadomość przeczyta więcej osób, co też zwiększy liczbę udostępnień. Nie bój się pisać, że się martwisz czy tęsknisz – takie emocje pomogą w zaangażowaniu ludzi. Dodaj zdjęcie kotka, opisz to samo, co w papierowym ogłoszeniu i daj opcję udostępniania publicznego. Warto dodać ogłoszenie na swój profil, ale również na grupy lokalne i rozmaite grupy kocie. Facebook będzie bardzo dobrym medium do rozpowszechniania wiadomości. Poproś też sąsiadów o przesyłanie informacji do osób mieszkających blisko.

 

 

Jak szukać kota – dalsze postępowanie

Koniecznie powiadom okolicznych weterynarzy, że Twój kot jest poszukiwany. Warto również powiadomić organizacje prozwierzęce, które mogą pomóc w poszukiwaniach lub skontaktować się w przypadku, gdy ktoś im dostarczy zaginionego kota. Niezbędny będzie telefon do pobliskich schronisk.

Porozkładaj jeszcze więcej jedzenia w różnych miejscach. Na pewno skuszą się też inne zwierzęta, ale może wśród nich będzie Twój kot. Nie przestawaj nawoływać kotka – zna Twój głos i może poczuje się na tyle bezpiecznie, że wyjdzie.

 

Zagubiony kot rasowy.

 

Jak znaleźć kota, który uciekł już kilka tygodni temu?

Nie poddawaj się! Koty czasami odnajdują się po kilku miesiącach. Stresująca sytuacja może być dla nich paraliżująca i wcale nie będzie dla nich oczywistym powrót do domu. Zwiększ obszar poszukiwań jak najdalej. Zwierzę może przebywać nawet kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Pamiętaj o dzwonieniu do lecznic weterynaryjnych i schronisk. Przeglądaj grupy na Facebooku i fora internetowe – może akurat ktoś znalazł Twojego kota albo rozpozna kociaka z ogłoszenia o zaginięciu. Patroluj również ulice, gdzie żyją koty na wolności, może akurat Twój pupil dołączył do stada.

 

 

Wychodzący kot zaginął – jak postępować?

Na wychodzącego kota czyha wiele niebezpieczeństw. Jeśli nie wraca dłużej niż zazwyczaj, mogło mu się stać coś poważnego. Taki kot może być ranny, uwięziony lub martwy. Mógł również zostać ukradziony lub skrzywdzony przez innego człowieka albo zwierzę. Tutaj sprawa jest o wiele trudniejsza niż w przypadku niewychodzącego kota. Zobacz, co jeszcze grozi wychodzącemu kotu.

Można rozpocząć poszukiwania pupila, ale szanse na znalezienie są mniejsze. Pamiętaj, że kot powinien być bezpieczny i zawsze pod Twoją opieką. Kot może wychodzić na spacery na szelkach lub do osiatkowanej woliery dla kota. Postępowanie w przypadku wychodzącego kota, który zaginął, jest takie samo. Patroluj okolice, wywieś ogłoszenia i nawołuj pupila.

 

Sprawdź ofertę zabezpieczeń dla kota

 

Kot zaginął w domu

Czasami bywa tak, że kot się czegoś wystraszy i schowa się w niespodziewane miejsce. Najpierw wyklucz możliwość ucieczki przez okna i drzwi. Jeśli wiesz, że kot przebywa w domu, uzbrój się w cierpliwość. Koniecznie sprawdź szafy i szafki, gdzie przypadkowo mogłeś zamknąć kota. Zwierzak jest bardzo plastyczny i bez problemu przeciśnie się w miejsce, którego nawet nie znałeś w swoim mieszkaniu. Nawołuj go, rozstaw jedzenie po domu i czekaj. Możesz rozpocząć prace detektywistyczne i sprawdzać rozmaite ciasne przestrzenie. Kot mógł się też wdrapać na coś wysokiego i tam koczować. Nasłuchuj miauczenia i podążaj za nim.
Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nowa wiadomość
image
Zaginęła zeszłej soboty (21 kwietnia) popołudniu w Katowicach na ul.Batorego. To dachowiec. Ma trzy rude plamki na ciele. To kotka . Ma na imię Mruczka. Ma 2,5 roku . Ma założone różowe szeleczki ???????????? Bardzo proszę o pomoc w odnalezieniu kotka. Za pomoc w odnalezieniu Mruczki nagroda pieniężna.
Proszę o pomoc. Zaginol kot w czwartek 26.01.2023 w Radomyślu nad Sanem w okolicy osiedla koło kościoła a gabinetem weterynarii, wabi się Ferdek jest biały i ma czarne łatki na głowie i jednym oku na grzbiecie i ma czarny ogon. Ma chorą nogę i ogon jeśli ktoś go widział lub wie gdzie on może przebywać bardzo proszę o kontakt 724890503. Proszę o pomoc.
image
Nasza kotka Mila - kot wychodzący, zrobiła sobie dłuuugie wychodne. Jeśli ktoś z Was widziałby naszą damę to proszę o kontakt na tel. 608656280 Gdańsk, OruniaGórna, ul. Niepołomicka
Jasno szara, 3kg wagi, charakterystyczna rzecz - robi się jej przedziałek na zadku????
image
Zginął mój 2 miesięczny kocórek blancik w samym centrum zielonej Góry znalazców proszę o kontakt 530 575 143
pomocy! zaginą kot biało szary ma 7miesięcy jest mały ulica. Markówka 19 wojewóctwo łódzkie proszę zaginą w 25.7.2022 :(
image
Zaginął Kocur Toruń os.Mokre
image
Zagináł kot w Ustroniu Morskim własciciel z Kołobrzeg tel.500509582 Nagroda pieniężna dla znalazcy.
image
Zginął mi kotka ma na imię lusi
image
Zaginęła Coola w Szczecinie na osiedlu Reda
Błagam o pomoc. Zaginęła czarno biała 14 letnia kotka. Uciekła w dniu 14.05.2022 z transportera po przyjeździe do Zawoi. Właścicielką jest 94 letnia Mama, która jest w wielkiej rozpaczy. Proszę pomóżcie.
image
14 maja w Bydgoszczy przy ulicy Lawinowej zaginęła kotka, szary pers.
Proszę o kontakt
image
Zaginął kot 7 mają w okolicy sokolej w lublinie
zaginęła kotka z ul. Płatniczej na warszawskich Starych Bielanach.