Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najlepsza woliera dla kotów - wyposażenie i budowa

Koty często godzinami wpatrują się w widoki za oknem i nerwowo machają ogonem, kiedy jakiś ptak lub robak za bardzo się zbliżą. Nasze mruczki to urodzeni łowcy i możemy dostarczyć im wiele rozrywki poprzez zbudowanie prostej konstrukcji. Dobrze skonstruowana woliera będzie bezpieczna i pozwoli kotu poczuć większy zew natury w kontrolowanych warunkach.

 

Kot syberyjski w wolierze na tarasie, wyposażonej w legowiska, drapaki i schodki.

 

Czym jest woliera?

Woliera dla kotów to specjalnie wyznaczona przestrzeń ogrodzona siatką. Można zrobić szkielet z metalowych rurek lub drewnianych desek, a do osiatkowania użyć metalowej albo polietylenowej siatki. Ta druga jest częściej wykorzystywana przy zabezpieczaniu okien. Woliera stanowi miejsce do zabawy, obserwacji i bytowania na świeżym powietrzu.

 

 

Gdzie powinna stać woliera dla kota?

Wszystko zależy od tego, ile masz miejsca. Może to być woliera dla kota na okno, woliera ogrodowa, woliera dla kota na balkonie czy tarasie.
Każda z tych konstrukcji będzie się nieco różniła od siebie, ale założenie jest jedno – bezpieczne miejsce dla kochanego pupila. Woliery można dowolnie urozmaicać w środku, aby kot lub koty miały dużo rozrywki. No właśnie, ale zacznijmy od podstaw.

 

Kot bengalski w bezpiecznej wolierze na balkonie.

 

Jak zrobić wolierę dla kotów?

Wolierę można zamówić od firmy, która się tym zajmuje lub zbudować samemu. Jeżeli masz kilka dni, które chcesz poświęcić na kreatywną budowlę dla kota, to czytaj dalej!
Najpierw oczywiście należy wymierzyć teren, na którym chcemy postawić wolierę. To bardzo ważny punkt, którego nie można pominąć. Dzięki wymiarom będziemy wiedzieli, ile kupić siatki i jak zbudować szkielet. Optymalny rozmiar woliery to 5 x 2 x 2,5 m (długość, szerokość, wysokość). Konstrukcja powinna być wysoka, aby kot mógł się swobodnie wspinać.

 

Potrzebne elementy woliery:

• szkielet (drewniany lub metalowy)
• siatka (polietylenowa lub metalowa)
• materiały do łączenia szkieletu
• dach
• podłoże
• drzwi
• zabawki i miejsca do wspinania/chowania

 

 

Krok po kroku jak zrobić wolierę dla kota

Jeżeli chcemy zastosować belki, należy je połączyć za pomocą kątowników, śrub i wkrętów. Metalowe elementy można ze sobą zespawać lub połączyć specjalnym klejem do metalu. W obu przypadkach należy pamiętać o stabilności – woliera musi być mocno przymocowana do podłoża, gdyż koty mogą skakać po siatce i mocno ją eksploatować. Warto zainwestować w porządne materiały, gdyż wtedy woliera posłuży nam i kotom na lata.

Warto pamiętać o dachu, aby elementy woliery nie przemakały w trakcie deszczu i nie były wystawione na warunki atmosferyczne. Zadaszenie można zrobić z siatki i poliwęglanu. Dach jest konieczny do zapewnienia bezpieczeństwa kotu, aby nie czmychnął górą – pamiętajmy, że koty są świetnymi wspinaczami i w sekundę mogą uciec w pogoni za ptakiem czy innym celem.

Jeżeli nasza woliera ma być na balkonie lub przy oknie, to nie trzeba robić dodatkowego podłoża. Od nas zależy, czy wolimy zabezpieczyć także podłogę. W przypadku ogródka wyznaczony obszar trawy może być nawet bardziej atrakcyjny dla kota. Należy pamiętać, aby w zasięgu dostępu kota nie było trujących roślin, pierwszym krokiem przed wyborem kwiatów jest więc poznanie listy roślin niebezpiecznych dla kotów.

 

Dwa kociaki wspinają się po siatce w wolierze.

 

Catio na balkonie dla kota

Catio, czyli woliera dla kotów, jest ciekawszą alternatywą dla zagospodarowania balkonowej przestrzeni niż samo osiatkowanie. Możemy zbudować półki, a szkielet pozwoli na większą stabilność. Dużym atutem balkonowej woliery jest szybka dostępność i możliwość kontrolowania kociej zabawy. Na ogródku mogą przyjść nieproszeni goście o czterech łapach lub kotu może stać się krzywda. Należy pamiętać, aby zawsze obserwować naszych pupili podczas zabawy, zwłaszcza w catio. Dodatkowo możemy wypoczywać razem na balkonie z naszym kocim przyjacielem, a w przypadku autonomicznego catio mogłoby to być trudne.

 

 

Wyposażenie woliery dla kota

W wolierze nie może zabraknąć miejsc do drapania i wspinania. Dobrze sprawdzą się wielopiętrowe drapaki, które zapewnią dwie potrzeby naraz. Jeżeli już budujemy coś dla kota, możemy stworzyć również drewniane półki, które dodadzą indywidualizmu projektowi. Na ziemi możemy postawić tunele, w których kot będzie mógł się schować i bawić. Najważniejsze są miejsca do obserwacji otoczenia, a zatem warto zamontować półki lub hamaki. Warto pamiętać o wstawieniu miski na wodę i jedzenie. Kot musi mieć też zacienione miejsce, aby nie przegrzać się w upalne dni. Jeśli Twój kot mało pije, możesz wstawić mu poidełko z fontanną, które zaabsorbuje niejednego kotka i zachęci go do picia. Mruczki wolą świeżą wodę, stąd często widać je na filmikach, kiedy piją wodę prosto z kranu.

 

Kot pers leży w wolierze urozmaiconej w drapaki i podwieszane półki.

 

Po co robić wolierę dla kotów?

Woliera może być świetnym narzędziem do rozładowywania stresu u kota. Pupil będzie miał okazję do podziwiania ptaków z bliska, szukania robaczków czy napawania się słońcem. Mnogość bodźców z natury pozwolą mu na zrelaksowanie się i wyładowanie napięcia. Również większa przestrzeń w nowym otoczeniu może zachęcić kota do większej aktywności. Na zewnątrz dzieje się zdecydowanie więcej niż w mieszkaniu, więc pupil chętniej będzie się poruszał. Jeżeli Twój kot ma problem z nadwagą, catio może być strzałem w dziesiątkę.

Gdy zauważasz, że Twój kot jest znudzony w domu lub nie masz dostatecznej ilości czasu na zabawy, stworzenie woliery zapewni kotu rozrywkę. Pobudzi jego instynkt łowiecki, pozwoli na obcowanie z przyrodą i bliską obserwację natury. Wszystkie zmysły będą pobudzone.


Woliera to przede wszystkim bezpieczeństwo. Jeśli chcesz, aby Twój kot przebywał na zewnątrz, nie wypuszczaj go samopas. Na kota czeka wiele zagrożeń, jak i sam stanowi niebezpieczeństwo na przykład dla ptaków. Ogrodzone terytorium będzie stanowiło pole do obserwacji i zabawy dla kociaka.

 

Przeczytaj również: Dlaczego nie powinno się wypuszczać kota samopas?



Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość