Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Praktyczne rady jak nauczyć psa prosić

Psie czworonogi chętnie uczą się nowych komend, jeżeli czeka na nich pyszna nagroda. Uczenie sztuczek wzmacnia relację między właścicielem a pupilem i pozwalają na temperowanie psiego charakteru. Komenda poproś jest dość łatwa do nauczenia, ale należy uzbroić się w cierpliwość. Zobacz, jak wytrenować swojego psa!

 

Jak nauczyć psa komendy proś?

 

Proszący pies – kiedy możesz zacząć naukę?

Tak naprawdę nie ma idealnego wieku na naukę sztuczek. Proszenie jest stosunkowo łatwą sztuczką, niezależnie od wieku pies powinien sobie z nią poradzić. Możesz rozpocząć trening od łatwiejszych sztuczek, na przykład proszenie czy siad, a później przejść do zaawansowanych treningów, np. podaj łapę. Na pewno nie można tracić cierpliwości podczas nauki podstawowych komend. Z behawioralnego punktu widzenia najlepiej nauczyć najpierw psa dyscypliny przy wychodzeniu na spacery czy jedzeniu. To ułatwi wychowywanie psiaka, a dalsze sztuczki będą urozmaiceniem.

 

Akcesoria treningowe dla psa.

 

Jak nauczyć psa prosić dwoma łapami naraz?

Potrzebna jest cierpliwość i konsekwencja w działaniu. Psy uczą się dość łatwo, ale potrzebują motywacji w postaci przysmaków i aprobaty od właściciela. Proszenie jest bardzo efektowną sztuczką, która pozwoli na zaimponowanie na przykład na wystawach psów.


Aby trening był skuteczny, pies powinien być najedzony, skupiony i po spacerze. Wtedy instynkty nie będą go rozpraszały i będzie mógł się skupić na zadaniu.
Zanim nauczysz psa proszenia, rozpocznij od nauki prostej komendy siad. Po opanowaniu tej sztuczki „poproś” będzie już o wiele prostsze.

Kiedy Twój pies będzie w pozycji siedzącej, weź do ręki smakołyk i trzymaj go nad psim pyskiem. Wtedy wydaj komendę „poproś”. Gdy pies sięgnie po smaczka, podnieś rękę, aby pies musiał sięgnąć wyżej. Pies powinien już usiąść na ziemi i mieć łapy podniesione do góry. W ten sposób osiągnął pozycję proszenia.

Pogratuluj mu w typowy dla Was sposób i nagródź go smakołykiem. Powtarzaj te kroki kilka razy dziennie, aby pies mógł zapamiętać tę sztuczkę.

Przeczytaj więcej: Jak zmotywować psa do nauki?

 

Pies prosi.

 

Pies nie chce prosić

Niektóre psy nie przyjmą pozycji błagania już podczas pierwszej sesji treningowej. W takim przypadku można zastosować technikę kształtowania. Do tego treningu niezbędny będzie clicker. Ta metoda jest bardziej skomplikowana, ale pozwala na pracę z nawet najbardziej opornymi psami.

Technika polega na dzieleniu treningu na mniejsze części. W przypadku proszenia – najpierw uczymy psa siadać, następnie podnosić nos do smaczka, później podnoszenie łap, a na koniec nagradzamy już całą sztuczkę. Każdy etap powinien zostać zakończony kliknięciem i nagrodą. Metoda nauki psa za pomocą klikera jest czasochłonna i może potrwać nawet kilka kilka tygodni, ale zdecydowanie przynosi efekty.

Tutaj również istotna jest regularność. Pies potrzebuje wyrobienia nawyku, który da mu nagrodę.

 

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa daj głos?Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość