Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak nauczyć psa komendy daj głos?

Psy chętnie uczą się nowych komend, gdyż wiąże się to z pysznymi przysmakami. W przypadku szczekania możesz nauczyć pupila zarówno dawania głosu, jak i ciszy. Zobacz, jak w prosty sposób wytrenować psie szczekanie.

 

Jak szkolić psa sztuczki?

Psa można szkolić samemu, nie tylko pod opieką profesjonalnych behawiorystów. Wystarczy cierpliwość, wiedza i chęć nauczenia swojego pupila. Najważniejsza jest regularność i… pyszne smakołyki, które zachęcą czworonożnego przyjaciela.

 

Nauka psa komendy daj głos.

 

Jak nauczyć psa dawać głos?

Mimo że szczekanie jest naturalne u psów, to warto tę umiejętność wykorzystać do treningu. Dawanie głosu może stanowić element wychowania, ale być również ciekawą i efektowną sztuczką.

Niezbędnym wyposażeniem do szkolenia będą przysmaki dla psa (szczególnie te treningowe) i duża dawka cierpliwości.
Musisz wywołać ekscytację u psa, która spowoduje wokalizację szczęścia. Sprawdź, co na niego najlepiej działa – ulubiona zabawka, smycz czy może karma. Może aktywność fizyczna będzie działała równie stymulująco. Obserwuj swojego pupila.

Gdy wyda z siebie szczeknięcie, od razu odpowiadaj wybraną komendą – na przykład „daj głos” lub samo „głos” i nagródź go ulubionym smakołykiem. Możesz zastosować również technikę pozytywnego wzmacniania i szkolenie clickerem

Gdy Twój pies zrozumie Twoje polecenie słowne „głos”, możesz zastosować gest. Powszechnie używany sygnał ręką do „dawania głosu” zaczyna się od otwartej dłoni, która przechodzi w „kaczuszkę” – cztery palce stykamy z kciukiem. Kiedy twój pies to zrozumie, nadal używaj komendy słownej, sygnału ręką lub kombinacji obu, aby wzmocnić zachowanie.

Powtarzaj tę czynność regularnie, aż pies zrozumie, co oznacza komenda „daj głos”. Pamiętaj, aby nagradzać psa przysmakiem, gdyż właśnie po to zrobił sztuczkę. Odmawianie psu przysmaku za wykonane zadanie może skutkować problemami z treningiem.
Podczas treningu powinieneś nagradzać szczekanie tylko wtedy, gdy prosisz psa o szczekanie.

 

Akcesoria treningowe dla psa.

 

Pies piszczy

Podczas szkolenia pies może najpierw piszczeć lub skomleć zamiast szczekać. Musisz przeczekać i pozwolić psu wydać pełny „głos”. W przypadku stawiania dużych oporów przy nauce poczekaj kilka miesięcy z nauką tej sztuczki i skup się na łatwiejszych, na przykład na siadzie czy podaj łapę. W przypadku początków przygody z adopcją psa warto przeczytać jak wychować psa, aby był dobrym towarzyszem.

Nie należy ulegać piskom i podgryzaniom smaczków bez wykonania zadania. Należy konsekwentnie dążyć do nagradzania wyłącznie szczeknięcia.

Jeżeli Twój pies wyje nie tylko w trakcie treningu, może to świadczyć o niepokojących czynnikach. W przypadku nadmiernego szczekania psa warto zastosować techniki treningowe, które opanują rozbrykanego psa.

 
Przeczytaj także: Dlaczego pies wyje?

 

Pies daje głos.

 

Uczenie psa nieszczekania

Podczas treningu bardzo przydatną sztuczką jest nauczenie psa nieszczekania. Wystarczy zastosować ten sam system oznaczania i nagradzania, gdy pies przestanie szczekać, ale oczywiście z inną komendą, na przykład „cicho”. Może być to przydatne, kiedy pies łatwo reaguje wokalnie na emocje i przeszkadza innym.

 

 

Może Cię zainteresować: Komendy dla psa - jak zapoznać z nimi psa?
Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość