Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak nauczyć psa komendy leżeć? Prosta nauka leżeć

Psy uwielbiają leniuchować na swoich posłaniach, ale można ich również nauczyć leżenia na komendę. Jest to ciekawa sztuczka, która nauczy Twojego psa posłuszeństwa i zapewni więcej spokoju w wychowywaniu pupila.

 

Nauka psa komendy leżeć.

 

Sztuczki dla psa

Trening psa możesz wykonać samodzielnie! Dobrze jest zaczynać od prostszych komend, które zaktywizują psa i mogą zachęcić go do dalszej nauki. Nieskomplikowane psie sztuczki to między innymi:

- siad

podaj łapę

poproś

- przybij piątkę

- waruj

- zdechł pies

daj głos

Wśród tych sztuczek można zamieścić także leżeć, które przy regularności nie powinno stanowić problemu dla czworonożnego przyjaciela. Ważne jest jednak, aby nauka psa podstawowych komend od początku przebiegała w poprawny sposób.

 

Akcesoria treningowe dla psa.

 

Komenda leżeć dla psa – nauka krok po kroku

Jeżeli Twój pies opanował już komendę siad, to dobry czas na nauczenie go leżenia. Trening rozpocznij od przygotowania przysmaków i zadbania o spokój psa. W pomieszczeniu lub na zewnątrz nie powinno nic go rozpraszać, pupil powinien być najedzony i wypoczęty.

Aby tresura psa leżeć była skuteczna, zastosuj te proste kroki:


1. Każ psu usiąść na podłodze i stań przed nim.

2. Weź smakołyk i przesuwaj rękę zaczynając od nosa psa, następnie w kierunku klatki piersiowej i kończąc na podłodze.

3. Jeżeli Twój pies się położy i będzie chciał smakołyk, nagródź go.

4. Gdy zauważasz, że psu nie sprawia problemu ta czynność, dodaj komendę słowną, na przykład „leżeć” w momencie, kiedy pies się kładzie.

5. Aby wzmocnić nawyk leżenia na komendę, możesz podać mu kolejny smakołyk, kiedy leży przed Tobą.

6. Wraz z rozwojem treningu pies powinien reagować już tylko na komendę słowną, bez wodzenia go smaczkiem.

7. Powtarzaj te kroki kilka razy dziennie i w różnych miejscach. W końcu Twój pies będzie mistrzem leżenia na komendę!

8. Następnym krokiem w doskonaleniu tej sztuczki jest dodanie komendy na wstawanie, na przykład „wstań” lub „okej”, którą także nagradzamy wyczekanym smakołykiem. Wtedy pies może być dłużej w pozycji leżącej – jest to przydatne w sytuacjach, kiedy nie chcemy, żeby pupil się przemieszczał.


Jak nauczyć psa komendy leżeć?

 

Jak nauczyć psa leżeć w legowisku?

Jeżeli Twój pies opanował już leżenie na podłodze czy na trawie, ale dalej nie chce sam spać w legowisku, tylko wybiera Twoje łóżko, to warto zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa. Psy chętniej wybierają nasze łóżka czy kanapy, bo czują tam nasz zapach i chcą być blisko nas. Warto wsadzić do legowiska ulubioną psią zabawkę czy element naszej garderoby. Pies zacznie kojarzyć to miejsce z wypoczynkiem i bezpieczeństwem.

Można oczywiście zastosować też trening „siadu”, jednak jest to bardziej chwilowa metoda i nie można stosować jej zbyt często w kontekście posłanka. Zwierzęciu trening kojarzy się ze skupieniem i ekscytacją, a legowisko powinno być miękkie, wygodne i dawać spokój. Sprawdź, jak zadbać o efektywny wypoczynek ukochanego pupila.

 

Przeczytaj także: Jak oduczyć psa spania w łóżku?

 

Jak nauczyć dorosłego psa leżeć?

Niektóre starsze lub po prostu leniwe psy nie będą chciały uczyć się tak chętnie. Jeżeli Twój pies stawia opory, możesz zastosować technikę pozytywnego wzmacniania. W każdej tresurze potrzebna jest cierpliwość i regularność – nawet minuta dziennie może zmienić bardzo dużo.

Możesz także spróbować oznaczać zachowanie. Jeżeli pies położy się sam z siebie, powiedz „leżeć” i daj mu przysmak. Jest to trudniejsza sytuacja, gdyż nie masz aż takiej kontroli nad sytuacją, ale z uporem można dojść do wytresowania pożądanego zachowania.

Pod żadnym pozorem nie dociskaj psa do podłogi, aby przyjął upragnioną pozycję. Psy nie nauczą się w ten sposób leżenia.

 

Może Cię zainteresować: Jak nauczyć psa leżenia w budzie?
Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Przysmaki treningowe z wołowiną i śliwką 300 g

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 12.99 zł

11.69  (38.97 zł / kg)
12.99