Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak nauczyć psa spać w budzie? Praktyczne porady

Buda – czyli zwykle drewniany domek dla psa, to często niezbędny element ogrodów, w których przebywa pies. Przeczytaj, czy zawsze jest konieczna i jak przyzwyczaić psa do budy.


Z budą dla psa w ogrodzie jest często tak samo jak z garażem dla samochodów przy domu. Zarówno w garażu próżno szukać samochodu (za to świetnie sprawdza się jako graciarnia), jak i w budzie rzadko można spotkać psa. Dlatego wielu właścicieli usilnie próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie – jak zachęcić psa do budy?

 

Labrador i border collie w wejściu do budy.

 

Buda dla psa czy dla właściciela? Jak zachęcić psa do budy?

Zanim poszukamy odpowiedzi na pytanie jak psa przyzwyczajać do budy warto zastanowić się, po co w ogóle jest buda dla psa. Z reguły jest ona wstawiana jako element ogrodu w nadziei, że oto tam będzie przebywał nasz pies – zamiast siedzieć na ogrodowej kanapie czy pod stołem na tarasie. Tymczasem pies z reguły uwielbia być tam, gdzie jest właściciel! I nawet najpiękniejsza buda nie zastąpi mu towarzystwa ludzi. Dlatego trudno wymagać od psa, aby z radością spędzał czas w odosobnieniu. Warto jednak nauczyć psa, że buda to jego miejsce, gdzie może odpocząć, oraz nauczyć go zostać w budzie wtedy, kiedy zażąda tego właściciel np. gdy do domu przyjdą goście.

 

 

Postaw budę w atrakcyjnym miejscu!

Jeżeli buda ma spełniać rolę psiego azylu, musi być umiejscowiona tam, gdzie pies chce przebywać – nie odwrotnie. Co oznacza, że pies siedząc w budzie powinien mieć dobry ogląd na resztę ogrodu i jego mieszkańców. Równocześnie nie powinna ona stać w pełnym słońcu czy przeciągu. Jednym słowem powinno być psu w niej wygodnie i ciekawie.

 

Pies w kolorowej budzie z zabawkami.

 

Pozwól psu polubić nowe miejsce

Zanim zaczniemy wymagać od naszego psa, aby zostawał w budzie, warto sprawić, aby psu się to miejsce miło kojarzyło. Jak? Tutaj jak zwykle najlepiej sprawdza się nagradzanie przysmakami! Pozwól psu poznać i obwąchać budę, a gdy do niej wejdzie czy się położy, sowicie nagródź przysmakami. Zabieg ten stosuj przez kilka tygodni po to, aby psu się miło kojarzyło przebywanie w budzie. Możesz też psu na czas przebywania w budzie dać nową zabawkę, którą się będzie bawił tylko tam – to z pewnością podniesie atrakcyjność tego miejsca.

Niektórzy właściciele polecają przez kilka dni spędzać czas razem z psem w budzie – lub przy budzie. Wiadomo – z właścicielem zawsze raźniej pokonywać nowe wyzwania i strachy, które często są tylko w psiej głowie. Ale czego to się nie robi dla czworonożnego przyjaciela!

 

 

Jak nauczyć psa wchodzić do budy? Zostaw psu znajomy zapach!

Psy mają znacznie lepszy węch od nas, co w przypadku nowej budy może być przeszkodą. Pies może bowiem wyczuwać w środku zapachy, które nie będą mu odpowiadać. Zarówno może być to zapach farby czy lakieru, jak i np. obcych kotów, które lubią się w psiej budzie czasem przespać pod nieobecność właściciela. Warto też wykorzystać zamiłowanie psów do zapachów na swoją korzyść i wsadzić psu do budy coś, co będzie pachniało nim np. stare legowisko, albo nami – koc czy ręcznik. Pozwoli to psu się poczuć bezpieczniej w nowej budzie. Aby zachęcić psa do wejścia do budy warto wsadzić do środka matę węchową pełną przysmaków.

 

Dziecko siedzi w wejściu do budy.Buda – miejsce odpoczynku, nigdy kara!

Przebywanie w budzie powinno się psu miło kojarzyć – przysmaki, zabawki, relaks – podobnie zresztą jak klatka kennelowa. Pies powinien wiedzieć, że może tam się schować, gdy będzie potrzebował samotności, gdy będzie mu zimno lub gorąco i nigdy go nic złego nie spotka w budzie! Absolutnie niedozwolone jest karanie psa w budzie lub - co gorsza - przywiązywanie do niej- nawet linką treningową! Jeżeli zależy nam na tym, aby pies chętnie przebywał w budzie, musi on to robić z własnej woli.
Psu, który leży czy śpi w budzie, nie należy przeszkadzać. Jeżeli pies zobaczy, że jest to tylko jego przestrzeń, w której mu nic nie grozi, jest większe prawdopodobieństwo, że rzeczywiście będzie chciał w niej przebywać – zarówno wtedy, kiedy będzie sam jak i wtedy, kiedy w ogrodzie będą inni domownicy czy goście.

 

Zobacz budy dla psa

 

Nie każdy pies polubi budę!

Warto mieć na uwadze, że nie każdy pies polubi leżenie w budzie – zwłaszcza jeżeli chcemy do tego przyzwyczaić już dorosłego psa. Może się też zdarzyć, że pies będzie z niej korzystał tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach np. będzie spędzał tam tylko noce (jeżeli śpi na dworze), a w dzień będzie ją omijał szerokim łukiem. Jeżeli widzimy, że pies nie boi się budy, ale niechętnie w niej spędza czas, warto spróbować zmienić jej miejsce – może widoczność na ogród i inne atrakcje jest zbyt mała. Warto też się zastanowić nad tym, czy sama buda jest odpowiednio duża i komfortowa – może psu jest w niej za ciasno lub nie odpowiada mu podłoże. Wreszcie, warto zaakceptować fakt, że nasz pies nie lubi przebywać w budzie i spróbować wyznaczyć mu inne miejsce np. Położyć na tarasie legowisko.

 

Przeczytaj także: Jak zbudować budę dla psa?

 Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
A jak zachęcić psa, który nocował w budzie, ale wyniósł się z powodu obecności szczurów pod nią przez pewien czas?