Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Alpejski gończy krótkonożny - encyklopedia ras psów

Podoba ci się jamnik, ale obawa przed zdrowiem podopiecznego bierze górę? Przedstawiamy encyklopedię ras psów z alpejskim gończym krótkonożnym – psem, który wyglądem przypomina jamnika, zachowaniem ogara, a zdrowie ma po koniu.


Alpejski gończy krótkonożny swego czasu nazywany był również jamnikoogarem lub jamnikogończym. Wszystkie te nazwy dosyć dobrze oddają charakter rasy. Pies jest typowym użytkowym, myśliwskim pupilem, z sercem w górach i otwartych terenach.

 

Historia psów alpejskich gończych krótkonożnych

Dokładna data powstania rasy nie jest znana, a jest to związane z długoletnimi, luźnymi krzyżówkami jamników z psami gończymi występującymi miejscowo na terenach Alp Bawarskich oraz Austriackich, które rozpoczęły się w XIX wieku. Zamysł krzyżowań tak różnie eksterierowo psów był po to, aby zachować doskonałe zdolności myśliwskie psów gończych, ale nieco je spowolnić. Myśliwi z regionów Alp nie nadążali za swoimi myśliwskimi psami i zwierzyną, która przed nimi uciekała. Lata krzyżowań dały zadowalający efekt i w 1896 roku powstała pierwsza organizacja zrzeszająca psy rasy alpejski gończy krótkonożny i ich myśliwych opiekunów.

Myśliwi będąc niezmiernie dumnymi z osiągnięcia powstania tej rasy, skrycie chronili prace hodowlane i nie chcieli dzielić się psami z nikim spoza kręgów myśliwskich. Do dzisiaj tak pozostało. Rasa alpejski gończy krótkonożny występuje głównie w rodzinach myśliwych i wśród ich znajomych, psy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dosyć ciężko jest dostać szczeniaka nie będąc w świecie polowań. Ma to jednak swój sens – psy tej rasy bardzo potrzebują pracy i są wymagające pod względem zaspokojenia ich potrzeb fizycznych. Kochają pracę i udział w polowaniach.

Przez FCI rasa została oficjalnie uznana w 1975 roku, także stosunkowo późno. Do Polski rasa trafiła w latach 60 XX wieku.

 

Opis rasy alpejski gończy krótkonożny.

 

Jakie są alpejskie gończe krótkonożne?

Rasa ta należy do psów myśliwskich – jest wszechstronnie uzdolniona i wyszkolona w polowaniach. Alpejski gończy krótkonożny służył i jako:

  • posokowiec do tropienia zranionej zwierzyny – dotyczyło zwierzyny grubej, płowej np. jelenie
  • gończy do wyszukiwania i wyganiania zwierzyny z ukryć – zwierzyny małej, takiej jak zające, lisy, dziki


FCI psy tej rasy zaklasyfikowała w grupie VI psy gończe i rasy pokrewne oraz w sekcji 2 – posokowców.

 

Wygląd i wzorzec rasy alpejski gończy krótkonożny

Pies alpejski gończy krótkonożny osiąga masę ciała ok. 15 kg przy wysokości w kłębie 37 – 38 cm. Suki są nieznacznie niższe i jest to różnica ok. 1 cm. Właściwie nie występuje dymorfizm płciowy. Alpejski gończy krótkonożny jest typu jamnikowego. Ma wydłużoną sylwetkę o stosunku 2: 3 (wysokość w kłębie do długości psa).

Rasa ta jest dosyć mocnej, grubokościstej budowy. Nogi psa są zwarte, umięśnione, twardo i pewnie stąpające. Brzuch mało podkasany, ale klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, z zarysowanym przedpiersiem. Głowa alpejskiego psa gończego jest umieszczona na grubej szyi, proporcjonalnie dłuższej. Głowa jest duża, wydłużona i posiada mocny stop, małe fafle. Alpejski gończy krótkonożny powinien mieć zawsze czarny nos i ciemne lub czarne oczy. Uszy są wiszące, wysoko osadzone na głowie, mają kształt litery U. Ogon psa tej rasy jest bardzo gruby, lekko zwężający się ku końcowi, wysoko osadzony.

 

Wzorzec alpejski gończy krótkonożny z FCI.

 

Sierść i umaszczenie alpejskiego gończego krótkonożnego

Według wzorca FCI pies alpejski gończy krótkonożny występuje w umaszczeniu czerwonym jelenim lub czarnym z brązowymi znaczeniami na głowie. Czerwone okazy są częściej spotykane. Wzorzec dopuszcza białe znaczenie na piersi psa.

Sierść alpejskiego gończego jest dwuwarstwowa – włosy okrywowe są krótkie, przylegające, sztywne; podszerstek jest bardzo gęsty, miękki. Taka okrywa włosowa zapewnia doskonałą wytrzymałość na wszystkie warunki pogodowe.

 

Alpejski gończy krótkonożny – charakter

Alpejskie gończe krótkonożne są psami typowo użytkowymi. Zostały dopracowane pod konkretne cechy, które sprawiały, że pies idealnie sprawdzi się w polowaniach. Psy tej rasy są odważne i zawzięte, często stawiają na swoim i nie lubią rezygnować ze swoich dóbr. Alpejski gończy krótkonożny bywa uparty. Najlepiej odnajduje się w domu z ogrodem czy wybiegiem, w mieszkaniu w bloku może być uciążliwy – przez złe samopoczucie. Te psy potrzebują przestrzeni, pracy w terenie i pracy ze zmysłami – głównie węchu. Powinny mieć zapewnione aktywności kilka godzin dziennie.

Alpejski gończy krótkonożny jest radosnym psem, o dużym temperamencie i energii. Lubi kontakt z ludźmi i innymi psami. Jest żywiołowy i bardzo czujny – właściwie przez całą dobę. Jego bystrość pozwala na szybkie wyłapywanie dogodnych dla siebie możliwości, a także na sprawną naukę sztuczek, o ile sam pies zechce się ich nauczyć. Przy alpejskich gończych nauka siłą na nic się zda, należy sprytem zachęcić go, przydadzą się również przysmaki dla psówpiszczące zabawki i pieszczoty za uchem czy po grzbiecie.

Przeczytaj więcej o mantrailing

 

Szczeniak alpejskiego gończego krótkonożnego.

 

Alpejski gończy krótkonożny – cena

Szczeniak alpejskiego gończego krótkonożnego kosztuje ok. 2000 zł. Jednak jak już wyżej zostało wspomniane, psy tej rasy zazwyczaj rezerwowane są przez myśliwych i osoby z otoczenia W Polsce hodowli alpejskich gończych nie jest wiele i liczba ta zamyka się w kilkunastu, zdecydowanie więcej hodowli rasy jest na zachodzie i południu Europy.

Miesięczny koszt utrzymania alpejskiego gończego jest stosunkowo niski i wynosi ok. 200 zł. Psy cieszą się mocną odpornością organizmu i dużą wytrzymałością. Sprawdzi się każda z gotowych karm dla psów.



Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość