Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Grand basset griffon vendeen (duży basset gryfon wandejski) - encyklopedia ras psów

Grand basset griffon vendeen to jedna z czterech ras griffonów vendeen. Jest najszybsza i największa. Grand basset vendeen nazywany jest również dużym bassetem wandejskim, a jego stolicą jest zachodnia Francja.

Grand basset vendeen to pies gończy, myśliwski. Świetny w tropieniu węchem. Pies tej rasy jest odważny i niezależny, jednocześnie przywiązujący się do rodziny, przyjacielski i najlepiej odnajdujący się w grupie.

 

Duży basset gryfon wandejski.

 

Historia rasy psów grand basset griffon vendeen

Bassety vendeen mają długą i szlachetną historię. Pochodzą z zachodnich terenów Francji – dokładniej z Wandei (Vandee), stąd też nazwa rasy. Początki hodowli grand basset griffon vendeen łączą się z zapotrzebowaniem na psy myśliwskie, gończe, które będą skutecznymi pomocnikami w polowaniach na lisy, dziki i króliki. Psy pracowały zarówno w pojedynkę, jak i w stadach.

Pierwsze wzmianki o psach tego typu pochodzą z XV wieku, natomiast pierwsza znana hodowla powstała w XIX wieku za sprawą księcia francuskiego d’Elva. Był on wielkim miłośnikiem tych psów i doceniał ich kunszt w polowaniach. Książę d’Elva prowadził wspólną hodowlę griffon basset vendeen bez względu na ich wielkość, nie zwracał uwagi na mniejsze czy większe szczenięta pojawiające się w miotach. Dopiero lata później zaczęto zauważać potrzebę rozdzielenia psów na typy i ostatecznie Paul Dezamy dokonał utrwalenia podziału na:

- grand griffon vendeen (duży gryfon)
- briquet griffon vendeen (średni gryfon)
- grand basset griffon vendeen (duży basset gryfon)
petit basset griffon vendeen (mały basset gryfon)

We Francji psy były traktowane jako nieodłączny element polowania, stanowiły wyznacznik statusu i wyższych sfer. Niestety, w trakcie rewolucji francuskiej, gdy społeczeństwo mocno zubożało, pogłowie griffon vendeen zaczęło stopniowo zanikać. Dopiero w XX wieku nastąpił ponowny rozkwit ras, w 1907 roku założono pierwszy klub, który miał na celu zwiększenie popularności rasy i utrzymanie konkretnego podziału na ustalone wcześniej 4 typy psów. Grand basset griffon vendeen dostał numer wzorca 33 w grupie VI psy gończe i rasy pokrewne, oraz w sekcji 1 psy gończe i podsekcji małe psy gończe.

 

Grand basset griffon vendeen – wzorzec, waga i wzrost

Duży basset gryfon wandejski jest największym z przedstawicieli gryfonów vendeen. Dorosły osobnik osiąga masę ciała ok. 35 kg przy wysokości w kłębie 40 – 44 cm u psów lub 39 – 43 cm u suk. To postawny pies o sylwetce wpisanej w prostokąt.

Grand basset griffon vendeen ma dużą głowę z długą kufą, ale jest ona proporcjonalna do całego ciała psa. Wyraźnie zaznaczony guz potyliczny. Bardzo długie, giętkie i zwinięte do wewnątrz uszy pomagają psu w łapaniu wiatru dolnego w czasie polowań. Tarcza nosa jest duża. Oczy małe, zazwyczaj czarne. Szyja jest długa i umięśniona.

Grzbiet pies ma prosty, zakończony wysoko osadzony ogonem. Jest on długi, u nasady gruby, noszony prosto do góry. Nogi basseta vendeen są proste, bez kątowania.

 

Umaszczenie i sierść grand basset griffon vendeen

Duży basset wandejski ma szorstką i twardą sierść, przylegająca do ciała. Włos nie może być wełnisty, ani jedwabisty. Sierść jest średniej długości, ale na uszach oraz brwiach jeszcze dłuższa. Broda szczeciniasta.

Dopuszczalne umaszczenia grand basseta vendeen to czarne podpalane, czarne z białym przesianiem, płowe z przesianiem, piaskowe z osmoleniem lub trójkolorowe. Najczęściej spotyka się grand bassety vendeen czarne z białymi przesianiami. W dialekcie myśliwskim wyróżnia się po prostu grand basset griffon vendeen o maści zajęczej, borsucze, dzikiej lub borsuczej.

 

Grand basset griffon vendeen.

 

Pielęgnacja i długość życia dużego basseta wandejskiego

Grand basset griffon vendeen cechuje się mocną odpornością na choroby oraz nieskomplikowaną pielęgnacją. Najbardziej newralgicznym punktem są uszy grand basseta. Długie, zawinięte stanowią idealne miejsce do rozwoju bakterii. Często zdarzają się infekcje uszu czy skóry u psów tej rasy. Konieczna jest regularna kontrola stanu uszu, a także dokładne ich czyszczenie i suszenie – szczególnie po kąpieli. Pies ma duże zapotrzebowanie na ruch i aktywność, przy niedoborze tych czynników może mieć tendencję do szybkiego tycia. Warto zainwestować w karmę bezzbożową dla psa, najlepiej wariantu mokrego.

Szorstka sierść basseta wandejskiego najlepiej znosi zabiegi trymowania. Pozostaje wtedy w idealnej kondycji i niezbyt obficie linieje. Na uszach oraz nogach psa mogą tworzyć się kołtuny. Warto regularnie czesać włos grzebieniem o szerokim rozstawie zębów, aby uniknąć zbitej sierści. Po każdym spacerze z psem należy dokładnie sprawdzić czy nie zaplątał się żaden kleszcz. Pomocne będą również preparaty przeciw kleszczowe, np. obroża Foresto czy tabletki AdTab.

Grand basset griffon vendeen średnio żyje ok. 15 lat. Do końca cieszy się dobrą kondycją i ciekawością świata.

 

Jaki charakter ma duży basset gryfon wandejski?

Grand basset griffon vendeen to pies myśliwski, gończy. W naturze ma silny instynkt łowiecki, zaciętość i samodzielność. Jest to pies odważny, który nie cofnie się przed wyznaczonym celem. Lubi współpracę, szczególnie z innymi psami. Sprawdzi się w grupowych zabawach czy psich sportach, potrzebuje kontaktu z pobratymcami, aby być w pełni szczęśliwy. Grand basset vendeen jest niekonfliktowy, ale raczej nie dogada się z kotami i innymi mniejszymi od siebie gatunkami zwierząt. Pies ma doskonały węch, pracuje z dolnym wiatrem, wszelkie aktywności związane z tropieniem będą dla basset vendeen idealne.

Duży basset gryfon wandejski przywiązuje się do rodzinny, lubi się przytulać i spędzać czas w gronie najbliższych. Dogaduje się z dziećmi i chętnie się z nimi bawi.

W małym mieszkaniu może się nudzić. Akcesoria takie jak zabawki interaktywne czy maty węchowe, które przeciwdziałają nudzeniu się psa znajdziesz w sklepie zoologicznym Fera.pl. Warto mieć również na uwadze fakt, że grand basset vendeen głośno szczeka i stosunkowo często to robi, nawet bez większego powodu. Poza tym jest to rasa niekłopotliwa, zdrowa i przyjacielska.

 

Grand basset griffon vendeen – cena szczeniaka

W Polsce rasa nie jest jeszcze zbyt popularna, nie ma więc wielu hodowli z częstymi miotami. Po szczeniaka grand basset vendeen najlepiej udać się do ojczyzny rasy – Francji, gdzie cena za psa tej rasy oscyluje w granicach 500 euro. Wcześniej sprawdź hodowlę, jej status w Związku Kynologicznym FCI i zorientuj się czy możliwa jest wcześniejsza wizyta zapoznawcza. Jeśli nie, konieczna będzie rozmowa z hodowcą, dzięki której dowiesz się jak wyglądały wcześniejsze mioty pod względem chorób, problemów behawioralnych, w jakich warunkach przebywają psy, jak wygląda socjalizacja psów. Szczeniaka powinno się odebrać nie wcześniej niż w 12 tygodniu jego życia, już zaszczepionego, odrobaczonego i zaczipowanego.

Miesięczny koszt utrzymania grand basset vendeen to ok. 400 zł.


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość