Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Petit basset griffon vendeen (mały basset gryfon wandejski) - encyklopedia ras psów

Petit basset griffon vendeen jest czwartym i zarazem najmniejszym z bassetów vendeen. Pozostałe z cech wyglądu oraz charakteru są zbieżne u każdej z tych ras. Są to psy z silnym instynktem łowieckim, aktywne, ale i łagodne oraz przyjacielskie dla swoich opiekunów. Petit basset griffon vendeen, nazywany również małym bassetem gryfonem vendeen, nie ma tendencji do częstego chorowania. Sprawdzi się u każdego, kto posiada sporo wolnego czasu na wychowanie psa i zapewnienie mu aktywności na świeżym powietrzu.

Petit basset griffon vendeen – historia rasy

Ojczyzną psów petit vendeen jest Wandea, czyli zachodnia część Francji. Od terenu, na którym kształtowały się psy wywodzi się ich nazwa. Pierwsze wzmianki o psach tego typu pochodzą z kronik z XV wieku. Opisywano tam psy gończe, świetnie sprawdzające się w polowaniach na lisy, króliki i dziki, mające szorstką sierść oraz brodę. Psy pracowały w stadach lub w pojedynkę. W tamtych czasach nikt nie przykuwał uwagi do dokładnego wyglądu psów, miały być one skuteczne i sprawne w trakcie polowań. Bassety vendeen długi czas występowały w różnych wielkościach, co nie miało wpływu na przypisanie ich do konkretnego typu rasy. W XIX wieku arystokracja francuska zaczęła bardziej doceniać wyrównanie w wyglądzie psów i narodziła się potrzeba rozdzielenia dużych, średnich i małych bassetów vendeen.

Pierwszego utrwalenia podziału dokonał Paul Dezamy, a oficjalnego rozdziału ras dokonał Club du Griffon Vendeen w 1907 roku na:

  • dużego basseta gryfona (grand basset griffon vendeen)
  • małego basseta gryfona (petit basset griffon vendeen)
  • dużego gryfona (grand griffon vendeen)
  • średniego gryfona (briquet griffon vendeen)


Rasy różnią się od siebie właściwie tylko wielkością, zarówno charakter, jak i pozostałe wytyczne we wzorcu są niemal identyczne.
Petit basset griffon vendeen został wpisany do grupy VI psów gończych i ras pokrewnych, sekcji 1 psów gończych i podsekcji małych psów gończych. Posiada numer wzorca 67, zaraz obok grand basset griffon vendeen.

 

 Mały basset gryfon wandejski.

 

Jak wygląda petit basset griffon vendeen?

Jest to pies rasy małej. Dorosły osobnik osiąga wysokość w kłębie 34 – 38 cm przy masie ciała ok. 15 kg. Mały basset vendeen ma mocną, masywną i wydłużoną sylwetkę.

Głowa petit vendeen jest duża i długa, z mocno zaznaczonym guzem potylicznym i lekkim stopem. Charakterystyczne dla rasy są uszy – wiszące, przylegające do głowy, bardzo długie i cienkie. Nos duży, oczy ciemne i średniej wielkości. Szyja psa jest mocna, prosta. Grzbiet prosty, a klatka piersiowa głęboka, sięgająca aż do łokci psa. Ogon wysoko osadzony, gruby u nasady, noszony prosto do góry. Nogi psa są proste, silne.

 

Umaszczenie i włos petit basset griffon vendeen

Dopuszczalne jest umaszczenie trójkolorowe, czarne podpalane, białe w czarne łaty, płowe i pomarańczowe z białymi znaczeniami lub czarnym nalotem. W dialekcie oznacza się takie umaszczenia jako borsucze, zajęcze lub dzicze.

Petit basset griffon vendeen ma włos szorstki, twardy, średniej długości. Włos nie może być ani wełnisty, ani jedwabisty. Głowa psa jest obficie owłosiona. Na uszach, brodzie i brwiach występuje dłuższy włos, ten na brwiach nie może jednak nachodzić na oczy psa.

 

Petit basset griffon vendeen.

 

Petit basset griffon vendeen - charakter

Jako pies myśliwski petit vendeen jest niezależny i ciekawski. Swoją wesołością i energetycznością obdarza wszystkich członków rodziny. Bardzo lubi spędzać czas na zabawie i wszelkich aktywnościach na świeżym powietrzu, a najlepiej odnajduje się w sportach grupowych. Petit vendeen bywa uparty i ciężki w szkoleniu, socjalizacja powinna zaczynać się już w wieku szczenięcym, aby przebiegać prawidłowo. Pomocne w treningach będą trenerki, a także klikery i gwizdki ultradźwiękowe. Pierwszą komendą powinno być przywoływanie psa, gdyż mały basset vendeen ma tendencję do ucieczek.

Petit basset griffon vendeen jest dosyć głośnym psem, lubi zaznaczać swoją obecność szczekaniem. Z tego też względu może nie być mile widzianym lokatorem małego mieszkania w bloku. Jego silny instynkt łowiecki jest przyczyną pogoni za mniejszymi zwierzętami i tak jak z innymi psami petit świetnie się dogaduje, tak z kotami nie tworzy udanych relacji.

Ten mały, wesoły i sympatyczny pies polecany jest osobom, które mają czas na długie aktywności na dworze i na długotrwałe szkolenie pupila.

 

Jak dbać o petit basset griffon vendeen?

Mały basset vendeen nie jest kłopotliwy w utrzymaniu. Rasa cechuje się mocną odpornością organizmu i małą podatnością na choroby. Możliwe są alergie oraz otyłość psa, druga przypadłość najczęściej związana jest z za małą ilością ruchu, którego petit potrzebuje w dużych dawkach. Warto regularnie ważyć pupila i stosować karmę mokrą dla psa, aby zapobiegać ewentualnemu nadmiernemu tyciu. Konieczne jest zapewnienie regularnych aktywności, zwłaszcza na świeżym powietrzu.

Codziennie należy sprawdzać stan uszu petit vendeen. Ze względu na ich długość, obfitość owłosienia oraz ścisłe przyleganie do głowy są one dobrym miejscem do rozwoju bakterii powodujących stany zapalne lub infekcje. Uszy powinny być czyszczone specjalnymi preparatami do higieny uszu. Co dwa – trzy dni oraz po każdej kąpieli należy dokładnie czesać całą sierść psa. Po spacerach warto sprawdzić jej stan, ponieważ sierść petit vendeen ma tendencję do zbierania wszystkiego z ziemi – liści, gałązek, rzepów itp. Co parę miesięcy warto odwiedzić salon groomerski, aby specjalista zastosował zabieg trymowania na szorstkiej sierści psa.

 

Petit basset griffon vendeen (mały basset gryfon wandejski)

 

Petit basset griffon vendeen – cena i hodowle

Petit basset vendeen, w odróżnieniu od grand basset vendeen, jest stosunkowo często spotykany w Polsce. Hodowców tej rasy można spotkać właściwie na każdej większej wystawie psów i tam też najpewniej znaleźć upragnionego szczeniaka. Hodowlę oczywiście należy później odwiedzić w celu zweryfikowania miejsca życia miotów i ich rodziców, porozmawiania z hodowcą i dopytania o proces socjalizacji, wcześniejsze mioty, występowanie chorób czy proces odstawiania szczeniąt od matki. Należy pamiętać, że szczenięta nie powinny być wydawane przed ukończeniem 8 tygodnia życia, a optymalny czas to 12 tydzień życia. Szczenięta powinny być zaczipowane, zaszczepione, odrobaczone.

Miesięczny koszt utrzymania petit basset vendeen to ok. 250 zł. Do tego konieczne jest doliczenie ochrony przeciw pasożytom stosowanej najczęściej co ok. 3 miesiące.



Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość