Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Gończy słowacki (slovensky kopov) - Encyklopedia ras psów

Gończy słowacki jest psem wymagającym doświadczonego opiekuna. To pies uparty i zawzięty, ale niesłychanie zdolny w polowaniach. Do dzisiaj jest ceniony przez myśliwych do tego stopnia, że ci bronią czystości rasy i doskonalą wyjątkowe już umiejętności łowieckie rasy. Mimo to, gończy słowacki przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków jest psem przyjacielskim i czułym.

Gończy słowacki na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do psa gończego polskiego, ale warto poznać niuanse ras, aby w mig rozpoznać przedstawicieli obu ras.

 

Gończy słowacki leży i jest głaskany.

 

Historia rasy psa gończy słowacki

Uznaje się, że pies gończy słowacki wywodzi się od psa św. Huberta – jak i pozostałe psy z grupy VI psy gończe i rasy pokrewne.

Pierwsze kształtowanie się psów rasy słowackiej miało miejsce na terenie dzisiejszej Słowacji. To tam dochodziło do samoistnego krzyżowania się psów gończych węgierskich, austriackich, chartów polskich i węgierskich. Nie było prowadzonej zaplanowanej hodowli tych psów, raczej w sposób naturalny pozostawały najlepiej przystosowane osobniki, a te najbardziej chętne i wytrzymałe do polowań – pozostawały przy ludziach i otrzymywały lepsze warunki pozwalające na silniejsze zdrowie, lepszy rozród i dłuższe życie.
W przypadku psów gończych na drugi plan schodził wygląd psów, liczyła się użytkowości i dany zestaw cech, które tworzyły psa idealnego do polowań. Z tego też względu pies gończy słowacki był mocno zróżnicowany pod względem eksterieru. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku rozpoczęły się prace hodowlane nad ujednoliceniem rasy i stworzeniem dokładnego wzorca wyglądu psów. Jednak dopiero w 1963 roku rasa została oficjalnie zatwierdzona przez Związek Kynologiczny FCI.

Psy gończe słowackie od zawsze były bardzo cenione za zawziętość w polowaniu. Wyspecjalizowane były w atakach na dziki.

 

Gończy słowacki – wygląd i wzorzec

Pies gończy słowacki należy do psów ras średnich. Ma mocną sylwetkę, z dobrze widocznym zarysem mięśni. Dorosły pies gończy słowacki powinien mieć wysokość 46 cm w kłębie, suki 43 cm. Masa ciała nie jest określona we wzorcu rasy, jednak najczęściej u dorosłych osobników wynosi 15 – 20 kg.

Gończy słowacki ma proste, średniej długości nogi. Klatka piersiowa jest głęboka, sięga do łokci psa. Barki są mocne. Szyja krótka, głowa psa jest duża. Oczy gończego słowackiego muszą być ciemne, w kształcie migdałów, głęboko osadzone. Uszy poniżej linii oczu, wiszące, szerokie u nasady. Grzbiet psa jest prosty, zakończony ogonem równej grubości, osadzonym poniżej linii grzbietu.

Umaszczenie gończego słowackiego to czarne podpalane. Inne umaszczenia nie są dozwolone. Sierść pies ma gęstą, dwuwarstwową, w okresach linienia mocno wypada.

 

Pies gończy słowacki.

 

Gończy słowacki a polski

Ogólna postawa gończego słowackiego może do złudzenia przypominać gończego polskiego. Jednak przy bardziej wnikliwej analizie obu ras można zauważyć różnice:

  • gończy słowacki jest mniejszy od gończego polskiego
  • gończy słowacki nieco jaśniejsze znaczenia na sierści niż gończy polski
  • gończy słowacki ma grubszy ogon niż gończy polski
  • gończy słowacki ma szersze nasady uszu oraz szerszy rozstaw oczu niż gończy polski

 

Charakter psa gończy słowacki

Psy tej rasy są żywiołowe i wesołe, mają nieposkromioną ilość energii. Lubią towarzystwo, chociaż w pierwszych kontaktach z obcymi są raczej nieufne i zdystansowane. Jednak bardzo łatwo przekonać je do siebie, szczególnie poprzez wspólną zabawę, którą te psy uwielbiają. Gończe słowackie potrzebują dużo ruchu na co dzień. Najlepiej odnajdują się w domu z dużym ogrodem, w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Dodatkowo, gończy słowacki ma donośny ton szczekania, co w bloku może nie być mile widzianą cechą.

Gończy słowacki nadal ma potrzebę pracy z ludźmi, aktywności i treningów węchowych. Codzienne treningi powinny być prowadzone poprzez pozytywne wzmacnianie, aby nie dopuścić do zniechęcenia się psa. Szkolenie jest konieczne ze względu na silny instynkt łowiecki, zaciętość i silny upór psa. Przy złym prowadzeniu gończego słowackiego szybko uaktywni się u niego tendencja do uciekania i włóczęgostwa. Psy te cechuje wyjątkowa orientacja w terenie i wytrwałość. Po odpowiedniej dawce ruchu i ćwiczeń w terenie, gończy słowacki chętnie odpoczywa w domu i jest tam bezproblemowy. Dla swojej rodziny jest przytulasem i najchętniej przesypia noce w łóżku razem ze swoimi opiekunami.

Przeczytaj również: Mantrailing – trening węchowy psa

 

Szczeniak gończy słowacki.

 

Zdrowie gończego słowackiego

Pies gończy słowacki cieszy się dobrym zdrowiem i mocną odpornością organizmu. Warto zwrócić uwagę na jakość podawanej karmy psu, ponieważ rasa ta powinna dostawać karmę wysokoenergetyczną, pełną białka zwierzęcego, aby móc szybko regenerować mięśnie po wysiłku fizycznym.
Gończy słowacki nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Średnia długość życia gończego słowackiego to 12 lat.

 

Gończy słowacki – cena

Szczeniak gończego słowackiego kosztuje około 3000 zł. W Polsce nie ma wielu hodowli gończego słowackiego, zdecydowanie lepiej szukać takich poza wschodnimi granicami naszego kraju. Hodowlę gończych słowackich zazwyczaj prowadzą myśliwi lub osoby z tych kręgów. To oni są najbardziej zaznajomieni z wymaganiami rasy, a także są w stanie wszystkie je spełnić. Pamiętajmy, że gończy słowacki potrzebuje dużo ruchu, pracy w terenie i czuje się najszczęśliwszy mając możliwość wybiegania się w lasach i gęstwinach.

Miesięczny koszt utrzymania psa gończego słowackiego to ok. 300 zł. Decydując się na rasę, warto doliczyć koszty profesjonalnych treningów i szkoleń psa.

 



Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość