Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chart polski - czemu polska rasa psa jest tak mało znana?

Charty polskie, mimo że są jedną z typowo polskich ras, nie są u nas w kraju popularne. Grupa fanów zadbała o odnowę rasy i pojawienie się jej na wystawach, jednak niewiele osób zna plusy chartów polskich, a tych jest sporo! Przeczytaj i zobacz czy tobie podpasuje ta rasa psa.

 

Chart polski beżowy.

 

Historia rasy psa chart polski

Przed I i II Wojną Światową, charty polskie służyły ludziom do pomocy przy polowaniach na sarny, zające, a nawet lisy. Były to wytrzymałe i silne psy myśliwskie. Podczas II Wojny Światowej populacja chartów polskich właściwie wymarła. Długie lata świat był pozbawiony psów tej rasy. Zmiany zaczęły następować w momencie zebrania się wielbicieli tych psów i próby odbudowy rasy. Wzorcem do odbudowy były psy trzymane przed wojną głównie na wschodzie kraju, bo to tam była kolebka rasy.

Pierwsze wzmianki o psach tej rasy pochodzą z XII wieku, jednak przez wyginięcie podczas wojen, charty polskie zostały zatwierdzone przez FCI dopiero w 1989 roku i wpisane do grupy X – charty i sekcji chaty krótkowłose.


Przeczytaj więcej o polskich rasach psów

 

Wzorzec i wzrost charta polskiego

Charty polskie są największymi psami pośród wszystkich chartów krótkowłosych. Dorosły osobnik osiąga wzrost 70 – 80 cm oraz wagę 27 – 31 kg, przy czym samice są o ok. 5 cm niższe w kłębie.

Są to psy o bardzo atletycznej sylwetce, z szeroką i głęboką klatką piersiową umożliwiającą doskonałą wydolność. Widoczna jest muskulatura. Chart polski ma długie nogi zakończone szerokimi łapami, które dają psu stabilizację. Grzbiet jest prosty do odcinka lędźwiowego, od którego to zaczyna wyraźnie opadać. Ogon długi, cienki, nisko osadzony i nisko noszony. Głowa charta polskiego jest długa, wąska i chuda, z dużymi i ciemnymi oczami o bardzo rozumnym i przenikliwym spojrzeniu. Uszy przylegające, średniej wielkości, wywinięte.

Chart polski może mieć umaszczenie o każdej barwie, jednak najbardziej pożądane i najdroższe są psy o umaszczeniu pręgowanym.

 

Czarny chart polski.

 

Charty polskie – pielęgnacja

Sierść polskich chartów jest twarda, ale sprężysta. Włosy okrywowe, które stanowią zdecydowaną większość całości sierści charta, nie mają tendencji do nadmiernego wypadania. Przy prawidłowym odżywianiu - zbilansowaną karmą dla psa, a także suplementacją nienasyconymi kwasami tłuszczowymi Omega 3, np., w postaci oleju z łososia, pies powinien mieć piękną, lśniącą i mocną sierść.
Sama pielęgnacja okrywy włosowej charta polskiego nie jest wymagająca. Konieczne są kąpiele, a także w okresach przejściowych (wiosna, jesień) czesania furminatorem, a następnie zebrania rękawicą lub szczotką naturalną martwego włosia.

 

Chart polski – charakter

Charty polskie są psami już z samego wyglądu eleganckimi i dostojnymi, a ich charakter dodatkowo zwiększa to odczucie. Ułożenie tych psów, potulność, a jednocześnie pewność siebie tworzą mieszankę nad wyraz szlachetną. Pies chart polski z natury jest nieśmiały i raczej delikatnie podchodzi do obcych, ale zawsze z ciekawością! Psy te wolą spokojne otoczenia, nie sprawdzą się w domu pełnym hałasów, dzieci i imprez. Charty polskie potrzebują stabilizacji i swoistej oazy – równie mocno co przestrzeni. Z tego też powodu są to psy, którym ciężko będzie się odnaleźć w mieszkaniach i małych domach. Charty polskie potrzebują znanego sobie miejsca do pogoni, węszenia i regularnego biegania.

Pies chart polski ma wysoki próg pobudzenia, jest to pies z zasady opanowany i unikający konfliktów. Należy jednak pamiętać, że charty to psy myśliwskie. We krwi mają pogoń za uciekającymi obiektami, są w tym zawzięte i wytrzymałe. Na spacerach należy bardzo uważać na spuszczanie chartów polskich ze smyczy – należy to robić tylko w pewnych środowiskach i po odpowiedniej socjalizacji i treningu psa.

 

Chart polski podczas wyścigu.

 

Chart polski – cena

Cena szczeniaka charta polskiego to od 2000 do 4000 zł. Te wyższe ceny osiągają szczeniaki od rodziców z tytułami championów lub z predyspozycjami do osiągania najwyższych lokat w konkursach.

Należy pamiętać, że chart polski to pies rasy dużej. Miesięczny koszt utrzymania charta polskiego to koszt ok. 300 – 400 zł.

 

Charty polskie – ciekawostki:

  • charty polskie były wielokrotnie inspiracją dla artystów. Są bohaterami obrazów malarzy takich jak Kossak, Brandt czy Siemieński
  • w wyniku niestabilności jeszcze rasy, czasami w niektórych miotach mogą rodzić się szczeniaki z długą okrywą włosowąPrzeczytaj również: Psy dla singli

 Karolina Łuszczyk
Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość