Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Duch amazoński (duch brazylijski) - najważniejsze informacje o gatunku

Duch amazoński zwany również duchem brazylijskim, to jedna z ciekawszych ryb akwariowych, które najczęściej są hodowane w akwariach słodkowodnych. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest zmysł elektrorecepcji, czyli tak zwana zdolność odbierania bodźców elektrycznych z otoczenia.

Jak wygląda hodowla ryby duch amazoński? Z jakimi rybami ryba ta może przebywać w jednym akwarium?

 

Duch brazylijski – pochodzenie ryby

Ryba duch amazoński wywodzi się z Ameryki Południowej, a dokładniej z okolic Wenezueli. Zamieszkuje rzeki Paragwaj i Parana oraz niektóre dopływy Amazonki. W okresie deszczowym duch brazylijski przemieszcza się na podmokłe tereny leśne. Ducha amazońskiego nie hoduje się w celach konsumpcyjnych. Jest natomiast gatunkiem, który często pojawia się w akwariach z innymi rybami słodkowodnymi.

 

Duch amazoński - opis gatunku

Duch amazoński ma nietypowy wygląd. Ryba ta w warunkach naturalnych osiąga około 50 cm długości, w akwarium niestety nie jest w stanie rozwinąć się aż do takich rozmiarów. W warunkach akwariowych, ryba przeważnie ma długość 30 cm.

Średnią długość ryby warto mieć na uwadze przy wyborze pojemności zbiornika, który musi mieć powyżej 100 l, aby ryba miała zachowany dobrostan.

Duch amazoński ma podłużny kształt ciała, zwężający się bliżej tułowia, przez co wyglądem przypomina nóż. Płetwa znajdująca się na odbycie jest mocno umięśniona. Ciało ryby ma odcień czerni z jaśniejszymi przebarwieniami w okolicach trzonu i płetwy ogonowej. Ryba duch amazoński posiada tak zwane narządy elektryczne, które tworzą pole elektryczne, które pomaga w elektronawigacji, co jest szczególnie pomocne w miejscach, gdzie widoczność pod wodą jest mocno ograniczona. Duchy amazońskie mają ciało pokryte elektroreceptorami, które dzielą się na dwie grupy:

- elektroreceptory, wykrywające zmiany o wysokiej częstotliwości (elektrorecepcja aktywna),
- elektroreceptory, wykrywające zmiany o niskiej częstotliwości (ampułkowe)

Duch amazoński może dożyć nawet do 15 lat. Różnice pomiędzy płciami są nieduże, dlatego ich rozpoznanie okazuje być problematyczne dla niektórych. Samce są delikatnie chudsze od samiczek. Jeśli chodzi o rozmnażanie się w warunkach domowych to właściwie nie ma takiej możliwości, bardzo trudno stworzyć odpowiedzialne warunki ku temu.

 

Duch amazoński.

 

Jakie warunki powinien mieć duch brazylijski?

Duszek ryba akwariowa, aby mogła sprawnie się rozwijać, potrzebuje mieć zapewnione odpowiednie warunki życia. Akwarium musi być dość duże, do około 350 l. Wyposażenie zbiornika powinno zawierać liczne kryjówki, typu korzenie, kamienie czy gałęzie. Ryba duch brazylijski nie wymaga dużo oświetlenia, dlatego, jeśli wybieramy lampy, powinny one mieć niską moc. Nieduży procent oświetlenia wpływa na rozwój roślinności oraz glonów, co może zanieczyszczać wodę. Dlatego też musi być silny filtr do wody, by oczyścić zbiornik z zanieczyszczeń. Specjaliści zalecają również regularnie wymieniać wodę w akwarium, nawet raz w tygodniu. Jeśli chodzi o temperaturę wody, ryby akwariowe duch mają dość dużą tolerancję od 23 nawet do 28 stopni Celsjusza, jeśli mamy problem z kontrolowaniem temperatury, warto zamontować termometr lub grzałkę do wody. Podłoże w akwarium powinno być gładkie, bez kamieni. Najlepszym wyborem jest zwykły piasek kwarcowy, w nim również stosunkowo łatwo możemy ulokować kryjówki, gałęzie i korzenie dla ducha amazońskiego. Duch amazoński lubi akwaria, które są zarośnięte roślinnością, czyli posiadają stosunkowo dużo żywych roślin, one również tworzą wiele zaciemnionych miejsc, których brazylijski duch potrzebuje najbardziej. Jako że jego naturalnym środowiskiem są rzeki Ameryki Południowej oraz podmokłe tereny leśne, gdzie właśnie mamy dużą ilość ciemnych terenów, musimy taki sam klimat stworzyć w warunkach domowych.

 

Duch amazoński – z jakimi rybami?

Ryba duch brazylijski powinna być hodowana z rybami o podobnych gabarytach, gdyż w przypadku mniejszych ryb może być agresywna. Ważne, by zapewnić rybie stosunkowo dużo miejsc, w małych zbiornikach wodnych często zachowuje się agresywnie nawet w stosunku do innych duchów amazońskich. Dlatego zaleca się przykładowo trzymać w jednym akwarium duch amazoński i pyszczaki, które osiągają podobna wielkość i oba gatunki należą do grupy drapieżników.

 

Duch amazoński – żywienie i zalecane karmienie ryby

Ryba duch brazylijski wywodzi się z grupy drapieżników, dlatego też zaleca się karmić je dużą ilością mięsa, pod postacią świeżą lub mrożoną. Popularnymi posiłkami dla ducha amazonki są larwy, rureczniki, doniczkowce i ewentualnie dżdżownice. Karma sucha również się sprawdza, ale jako dodatek lub urozmaicenie codziennych posiłków. Jeśli mamy problem z regularnością posiłków, warto zainwestować w automat do karmienia ryb, za pomocą którego możemy ustawić sobie częstotliwość karmienia i ilość porcji.

 

Duch amazoński - cena

Ryba duch i jego cena jest zależna od miejsca zakupu. Młode osobniki, które przeważnie mają do 5 centymetrów długości, kosztują około 15 - 25 zł. Gatunek tej ryby jest stosunkowo popularny, dlatego też bez większego problemu jesteśmy w stanie dostać duchy amazońskie w sklepach zoologicznych.




Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość