Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mocznica u kota - ostatnie stadium niewydolnych nerek mruczka

Chore nerki u kota

Koty są narażone na choroby nerek ze względu na wiele czynników. Ryzyko zachorowania na niewydolność nerek rośnie wraz z wiekiem. Powyżej 7 roku życia należy zwracać szczególną uwagę na te organy, gdyż może dochodzić do nieprawidłowości. Na choroby składają się także stany zapalne pęcherza czy wady genetyczne.

Przewlekła niewydolność nerek występuje w przypadku długotrwałego, nieodwracalnego uszkodzenia nerek, które upośledza ich zdolność do filtrowania i usuwania zanieczyszczeń. PNN (przewlekła niewydolność nerek) jest najczęstszym schorzeniem dotykającym starsze koty. Jednak jest to proces – nie jest to gwałtowne zachorowanie, tylko zazwyczaj stopniowo pogarsza się stan kocich nerek.

 

 Kot chory z niewydolnością nerek.

 

Można wyszczególnić kilka przyczyn PNN:

Zespół policystycznych nerek – choroba dziedziczna obserwowana głównie u kotów perskich i egzotycznych, w której normalna tkanka nerek jest stopniowo zastępowana wieloma wypełnionymi płynem torbielami, które rozwijają się w nerkach.

Infekcje – infekcja bakteryjna nerek może wystąpić jako rozszerzenie infekcji pęcherza moczowego i może uszkodzić nerki i spowodować ich niewydolność.

Guzy nerek – na przykład chłoniak może doprowadzić do niewydolności nerek.

Inne przyczyny – na przykład uszkodzenie nerek przez toksyny, defekty w rozwoju nerek przy urodzeniu, uporczywe stany zapalne, takie jak kłębuszkowe zapalenie nerek.

 

W większości przypadków nie można znaleźć konkretnej przyczyny niewydolności nerek. Jeżeli można zdiagnozować podstawową przyczynę i jest ona wyleczalna, może istnieć możliwość zatrzymania progresji choroby. Najważniejsza jest diagnostyka i obserwacja kociaka.

 

Czym jest mocznica u kota?

Mocznica jest ostatnim stadium niewydolności nerek. Niewydolność nerek, czyli PNN, ma 4 stadia zaawansowania. Mocznica to stan zatrucia organizmu mocznikiem, który przez niepoprawną filtrację nerek gromadził się w narządach. Mocznik jest silnie żrącą toksyną, drażni on błony śluzowe w przewodzie pokarmowym, przedostaje się do krwi.

 

Kot z mocznicą ma charakterystyczną sierść.

 

Mocznica u kota – objawy

Koty są mistrzami w maskowaniu bólu, a więc niełatwo jest rozpoznać chorobę u kota. Przewlekła niewydolność nerek to choroba, która postępuje powoli. Wczesnymi oznakami choroby są: utrata masy i matowa sierść. Trudno to zawsze łączyć z chorobami nerek, gdyż starsze koty są już w słabszej kondycji zdrowotnej i nie musi być to PNN.

Koty zaczynają więcej pić i częściej oddają mocz, który jest rzadszy. Zwierzaki próbują załagodzić pierwsze objawy, jednak niezbędna jest tu interwencja weterynarza. Jeśli nie udzieli się pomocy na czas, choroba zaczyna postępować i nerki są coraz bardziej obciążone.

Innymi objawami są:

• Wybrzydzanie przy jedzeniu

• Apatia, senność

• Wymioty

• Wylizywanie się

 

Im choroba jest bardziej zaawansowana tym objawy są mocniejsze, bardziej intensywne i częstsze. Przy mocznicy objawy to:

• Nieświeży oddech, „amoniakowy”

• Pogorszenie stanu jamy ustnej, zapalenia dziąseł, możliwe nadżerki

• Wymioty

• Słaby apetyt

• Apatia, senność

• Brak chęci do zabawy

• Pozycja bólowa

• Pogorszenie pracy jelit – mocznik uszkadza błony śluzowe przewodu pokarmowego, przez co pojawiają się problemy z wypróżnianiem – na zmianę luźne stolce lub zaparcia

• Charakterystyczna sierść – nastroszona, przypomina tłustą lub mokrą, stercząca i zmierzwiona

• Zapadnięte oczy – objaw silnego odwodnienia

 

Podwyższony mocznik u kota

Jeżeli w morfologii jest podwyższony mocznik i kreatynina, to jest to sygnał ostrzegawczy, że nerki nie pracują prawidłowo. RTG i USG narządów wewnętrznych pozwolą lekarzowi ocenić, czy w nerkach nie zaszły niepokojące zmiany. Niezbędny do kontroli jest także mocz, którego parametry wykażą nieprawidłowości. Mocz powinno się pobierać bezpośrednio z pęcherza kota, wtedy jest on zdatny do posiewu. Takie pobranie wykonywane podczas USG nie boli kota.

 

Rokowania kot chorego z ostatnim stadium niewydolności nerek są słabe, im szybciej rozpozna się chorobę tym są większe szanse na wydłużenie życia kota.

 

Zapobieganie mocznicy u kota

Nie ma jednej konkretnej metody na uniknięcie mocznicy u kota. Jeżeli przewlekła niewydolność nerek wyniknie z innych chorób, to sama prewencja i dbanie o kota nie pomogą. Najważniejsze są regularne wizyty u weterynarza, który będzie oceniał stan zdrowia pupila i badania krwimoczu oraz USG jamy brzusznej kota. Wczesne wykrycie chorób daje większe szanse na szczęśliwe zakończenie.

Bardzo prostą metodą na zadbanie o nerki pupila jest podawanie mu dużej ilości płynów. Jest to bardzo indywidualne podejście, gdyż niektóre koty będą bardzo stroniły od picia. Możesz spróbować dodawać wodę do mokrej karmy lub kupić kotu fontannę, która zachęci zwierzaka do uzupełniania płynów. Ważny jest też ciągły dostęp do świeżej wody. Woda w misce nie powinna być w okolicy jedzenia, gdyż koty nie będą chciały pić z takiego źródła. Naturalnie kojarzy im się z możliwym zanieczyszczeniem od martwej zwierzyny. Miseczka z wodą powinna być w ustronnym miejscu, gdzie kot będzie mógł się napić.

Pamiętaj, że sucha karma odwadnia koty i jeżeli Twój pupil je suche chrupki, powinien dużo pić, aby uniknąć chorób z nerkami.
Kolejnym etapem zapobiegania chorobom nerek jest odpowiednia kuweta. Powinna być dostosowana do wielkości kota i liczby pupili w stadzie. Kuwet powinno być zawsze o jeden więcej niż członków kociej ferajny. Trzeba oczywiście regularnie czyścić kocie toalety, gdyż te stworzenia to istne czyściochy i uwielbiają czyste miejsca.

Dbanie o koci ruch to bardzo ważny punkt w zapobieganiu rozwoju chorób. Jeśli kot nie będzie miał nadwagi, to ma większe szanse na zdrowe i sprawne narządy wewnętrzne. Otyłość u kotów to bardzo poważna choroba i jeśli zauważyłeś, że Twój kociak ma za dużo tkanki tłuszczowej, skonsultuj się z weterynarzem i zoodietetykiem.

 

Mocznica u kota – rokowania

Niestety po uszkodzeniu nerki mają bardzo ograniczoną zdolność do regeneracji. Jeśli jednak zareagujemy w porę, choroba będzie postępowała o wiele wolniej. Dzięki leczeniu Twój kot może mieć przed sobą kilka lat dobrej jakości, aktywnego życia i mocznica będzie rozwijała się wolniej.

W przypadku późnego rozpoznania choroby i zaawansowanej mocznicy u kota rokowania są złe. Zazwyczaj zatrucie postępuje szybko, 4. stadium niewydolności nerek wiąże się z tylko tygodniami życia kota.

 

Kroplówki są główną metodą zmniejszenia poziomu mocznika i kreatyniny u kotów chorych na niewydolność nerek.

 

Mocznica – leczenie kota

W przypadku regularnych badań kota i szybkiej reakcji na problemy z nerkami, będzie można skutecznie wdrożyć leczenie PNN, co zwolni rozwój choroby i opóźni przejście do ostatniego jej stadium. W przypadku zauważenia dopiero mocznicy, to warto podjąć leczenie, aby walczyć o każdy tydzień życia kota, a także złagodzić dyskomfort i ból. Stały kontakt z lekarzem weterynarii może pomóc opracować odpowiedni model życia dla chorego kota.

• Kroplówki, nawadnianie

Diety specjalne – stosowanie diet niskofosforowych pomaga obniżyć poziom produktów przemiany materii w krwiobiegu. Istnieje wiele karm specjalistycznych dostosowanych do kotów z PNN. 

Zmniejszenie poziomu fosforu poprzez podawanie wyłapywaczy fosforu – pomimo niskiego poziomu fosforanów w diecie, u niektórych kotów poziom fosforu we krwi pozostaje powyżej normy. Obniżenie poziomu fosforu może mieć duży wpływ na poprawę samopoczucia kota i spowolnienie postępu choroby. Suplementy i leki mające wyłapywać fosfor kosztują ok. 50 zł na miesiąc

Antybiotyki – wydaje się, że wiele kotów dobrze reaguje na antybiotyki, chociaż przyczyna tego nie zawsze jest jasna. U chorych kotów częściej rozwijają się infekcje pęcherza i zaleca się rutynowe posiewy moczu.

Witaminy B i C - chore koty potrzebują codziennej suplementacji, gdyż tracą wiele witamin wraz z oddawanym moczem.

Środki przeciwwymiotne - u tych kotów, u których występują wymioty, stosowanie środków przeciwwymiotnych zmniejsza nudności, poprawiając w ten sposób apetyt.

Leki obniżające ciśnienie krwi – znaczna liczba kotów z niewydolnością nerek ma wysokie ciśnienie krwi, które może prowadzić do dalszego uszkodzenia nerek.

• Od niedawna w Polsce dostępny jest również lek wspomagający wyłapywanie toksyn mocznicowych. Daje on dobre rezultaty i za granicą stosowany jest od dawna. Koszt miesięcznej kuracji to ok. 150 zł.

 

O leczeniu powinien decydować weterynarz. My jako opiekunowie powinniśmy zapewnić kotu odpowiednią dietę, stały dostęp do świeżej wody i suplementację dostosowaną do kocich nerek.

 




Aleksandra Drzewińska

Karolina Łuszczyk



Zdjęcia: Canva.com

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Komentarze

Nowa wiadomość
Moniko, w internecie nie można reklamować leków. Jeśli Twój kot cierpi na schorzenia nerek, udaj się do weterynarza prowadzącego lub specjalizującego się w nefrologii, gdzie po zalecaniach będziesz mogła od razu zakupić leki.
Dowiemy się o jaki innowacyjny lek chodzi?Czy artykuł pisany z półek i mitów a tutaj nikt nie odpowie bo nie wie?
Witam. A jaki to lek? Szanowne Autorki,bo mój weterynarz nie umie mi powiedzieć. Żywo jestem zainteresowana. Poproszę uprzejmie o informację. Lucyna.