Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Przyczyny kociej otyłości. Jakie są konsekwencje nadmiernej masy ciała u kota?

Otyłość u kota może być spowodowana wieloma czynnikami, a najczęściej złym stylem życia i chorobami. Wiąże się z ryzykiem rozwoju zaburzeń regulacji glukozy we krwi, zmian zapalnych i zwyrodnieniowych stawów, ograniczenia mobilności. Średnia masa ciała kota domowego krótkowłosego wynosi 4–4,5 kg.


Otyłość u kota to bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia stan. Zamiast walczyć z jej konsekwencjami, lepiej do niej nie dopuścić. W tym celu konieczna jest odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność ruchowa. To gwarancja ładnej sylwetki, dobrego samopoczucia i kondycji pupila.

 

Otyłość u kotów niesie za sobą wiele konsekwencji, począwszy od chorób licznych układów, schorzeń stawów, po obniżenie nastroju i możliwość wystąpienia stanów depresyjnych u kotów.

 

Otyłość u kota – przyczyny

Kot staje się gruby najczęściej na skutek:

  • za małej dawki ruchu – zbyt monotonnego trybu życia,
  • nieodpowiedniego sposobu odżywiania, w tym przekarmienia – nierzadko wystarczy, że kot głośniej miauczy, a właściciel od razu serwuje mu smakołyk, stały dostęp do miski z jedzeniem, podawanie pupilowi resztek ze stołu,
  • choroby, w tym m.in. chora tarczyca u kota, cukrzycy,
  • przyjmowania niektórych leków m.in. hormonalnych, sterydowych.



Nie bez znaczenia jest charakter zwierzęcia – nadmiernie przywiązane do właściciela, nerwowe, przebywające długo w samotności koty nierzadko odnajdują przyjemność w jedzeniu. Ryzyko otyłości u kotów wzrasta z wiekiem. Zmagają się z nią często pupile po ukończeniu 5 roku życia. Wiąże się to ze zwolnieniem procesów metabolicznych. Specjaliści wskazują też na przypadki kociej otyłości uwarunkowanej genetycznie.

 

 

Jakie są konsekwencje kociej otyłości?

Nadmierna masa ciała u kotów nie dość, że jest uciążliwa (ogranicza zdolności poruszania się), predysponuje do powstania wielu problemów zdrowotnych. Stanowi podłoże m.in. cukrzycy, chorób wątroby, układu krążenia (zwłaszcza nadciśnienia tętniczego krwi), kłopotów z oddychaniem. Nadliczbowe kilogramy powodują przeciążenie stawów, a w konsekwencji tego zmiany zwyrodnieniowo-zapalne. Rozwinąć się mogą choroby układu moczowego. Grube koty rzadziej też korzystają z kuwety, dochodzi u nich do zalegania moczu w pęcherzu, a w konsekwencji do problemów zdrowotnych. Pojawić się mogą zaburzenia w rozrodzie, komplikacje porodowe. Zwierzęta miewają problemy z pielęgnacją futra, co może powodować choroby skóry. Oprócz powikłań fizycznych otyłe koty mogą być bardziej nerwowe i podatne na stres, smutne. Ze względu na mniejsze możliwości ruchowe trudniej reagować im ukryciem się czy ucieczką na czynnik stresowy.

Przeczytaj także: Jak dobrać odpowiednią kuwetę dla kota?

Otyłość u kotów rozpoczyna się, gdy prawidłowa masa ich ciała zwiększa się o 15 - 20%.

 

Ile powinien ważyć zdrowy kot?

Określenie uniwersalnej, prawidłowej dla wszystkich kotów masy ciała jest niemożliwe. Zależy ona od wielu czynników, w tym przede wszystkim wieku, budowy ciała, płci i rasy. Najpowszechniej w Polsce spotyka się koty nierasowe, tzw. dachowce. Ich waga urodzeniowa powinna mieścić się w przedziale 70–110 g. Prawidłowo rozwijające się małe koty w czasie pierwszego tygodnia mogą nawet podwoić wagę urodzeniową. Zazwyczaj jednak ważą 113–170 g. W drugim tygodniu życia osiągają 170–225 g. Czterotygodniowy kociak waży do 450 g, a dwumiesięczny 680–900 g. Nieco starsze osobniki w danym wieku osiągają:

1,3–1,5 kg (trzymiesięczne),

2 kg (pięciomiesięczne),

3 kg (siedmio-, ośmiomiesięczne),

4-4,5 kg (koty dorosłe).



O nadwadze u kota mówi się, kiedy masa ciała jest większa o 15–20% w stosunku do wagi idealnej, a o otyłości, kiedy przewyższa ją o 30–40%.

 

Jednak dużo zależy od metabolizmu danego kota, jego stopnia aktywności, stanu zdrowia i samej tendencji do tycia. Należy uważnie obserwować kota i reagować jak tylko pojawi się zwiększone tycie. Kot powinien mieć zaznaczoną talię, ale żebra nie powinny być widoczne, a jedynie lekko wyczuwalne przy dotyku.

 

Przeczytaj więcej: Ile powinien ważyć kot?

 

Jak odchudzić kota?

Podstawą w zrzuceniu nadmiernych kilogramów u kota jest odpowiedni sposób odżywiania. Bardzo ważne jest wydzielanie kotu dobowych porcji. W ten sposób uniknie się przejadania pupila. Konieczna jest karma indywidualnie dobrana do potrzeb zwierzęcia.  Wystąpienie nadwagi u kotów znacząco zwiększa się, gdy karma posiada dużą zawartość węglowodanów, których koty nie są w stanie w całości trawić. Doskonałym sposobem na odchudzanie kota są też aktywne zabawy, wychodzenie z kotem na spacery, jeżeli kot je lubi lub wybudowanie woliery dla kota. Oprócz aktywizowania pupila przez właściciela niektórzy specjaliści polecają adopcję drugiego kota. Uważają, że zwierzęta w parze lepiej się wychowują. Bawiąc się razem, zapewniają sobie odpowiednią dawkę ruchu. Zwierzęcia nie można natomiast głodzić ani wprowadzać zbyt intensywnych treningów. Może się to zakończyć kontuzją i przeciążeniem organizmu. Po pomoc w odchudzaniu kota najlepiej zgłosić się do lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego. Specjalista w zależności od potrzeb i możliwości doradzi jaka powinna być prawidłowa masa ciała kota.

 

Otyłość i nadwaga może spotkać każdego kota, który jest nieprawidłowo karmiony i nieodpowiednio stymulowany do zabawy.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość