Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak wybrać odpowiednią kuwetę dla kota? Jak duża, gdzie powinna stać i jak często ją czyścić?

Kuweta jest podstawowym i obowiązkowym wyposażeniem domu, w którym mieszka kot. Stanowi ona toaletę i miejsce, w którym kot musi czuć się bezpiecznie. Z tego względu koty bardzo dużą wagę przywiązują do doboru kuwety oraz jej wypełnienia. Jak dobrać najlepszą kuwetę dla kota? Gdzie ją postawić i jak często czyścić? Takie vademecum kuwetowe powinien znać każdy kociarz.

Problemy z załatwianiem się kotów stały się aktualnie prawdziwą plagą. Jest to związane z trybem życia – złym żywieniem kotów i małą ilością ruchu, ale również z nieodpowiednim stosowaniem kuwet. Nieodpowiednia ich wielkość, forma, kształt, niepasujące kotu wypełnienie, zbyt rzadkie sprzątanie, zbyt częsta dezynfekcja – to wszystko może być przyczyną, że kot załatwia się poza kuwetą.

 

Koty przywiązują dużą wagę do dobrze dobranej kuwety oraz do jej wypełnienia.

 

Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?

Kuweta plastikowa, ceramiczna

materiał z jakiego jest wykonana toaleta dla kotów ma swoje plusy i minusy. Zdecydowana większość z dostępnych kuwet jest plastikowa, jednak różni się ich jakość. Zwykłe, plastikowe kuwety można dostać już za kilkadziesiąt złotych, umożliwia to ich częstą wymianę i brak zmartwień o ich dostępność. Są one najbardziej rozpowszechnione, mają wszelakie kształty, rozmiary, wzory i wielkości. Są lekkie, więc łatwo można je przenieść w dowolne miejsce. Na plastikowych toaletach dla kotów dosyć łatwo mogą powstawać zarysowania, w których lubią rozwijać się drobnoustroje, dlatego przy kuwetach z plastiku tak ważna jest regularna higiena i dokładna ich dezynfekcja. Jednymi z piękniejszych i ciekawszych kuwet plastikowych dla kotów są kuwety Curver.

Ceramiczne kuwety to nowość, wymyślona przez Polaków, która podbija już cały świat. Ceramika jest najbardziej higieniczna, charakteryzuje się łatwością mycia i dezynfekcji. Takie kuwety są ciężkie i wytrzymałe, jednak nie na upadki. Nie wchłaniają zapachów, są odporne na zarysowania. Dużą zaletą kuwety ceramicznej jest jej ekologiczność, dodatkowo pięknie się prezentuje i stanowi poniekąd ozdobę do pomieszczenia. Minusem jest jej wysoka cena.

 

kuweta otwarta

najbardziej fizjologiczna z kuwet dla kotów. Podczas załatwiania kot może swobodnie rozglądać się i obserwować otoczenie. Przy kuwetach otwartych mogą bardziej rozprzestrzeniać się zapachy, a żwirek dalej lądować. Na zapachy pomoże częste sprzątanie nieczystości mycie samej kuwety, a na roznoszący się żwirek – mata pod kuwetę.

 

kuweta kryta (kuweta zamykana)

bardzo praktyczna i wygodna z punktu widzenia opiekuna kota. Minimalizuje roznoszenie się żwirku po mieszkaniu, a także zapobiega wysypywaniu się podczas zakopywania. Do kuwet krytych najczęściej można dopasować filtry węglowe, które ograniczają nieprzyjemne zapachy. Koty, które wcześniej korzystały z kuwet odkrytych mogą przy pierwszym kontakcie z krytą toaletą się przestraszyć i jej unikać. Należy wtedy postawić kuwetę bez pokrywy, aby kot mógł się do niej przekonać, a następnie powoli przesuwać bliżej pokrywę, aby w końcu umiejscowić ją na spodzie. Dobrym pomysłem jest również usunięcie drzwiczek z krytej kuwety, ponieważ najczęściej to one stanowią problem dla kotów. Drzwiczki całkiem ograniczają kotu widoczność, często też nieprzyjemnie zahaczają o sierść kota i jego kręgosłup. Po usunięciu drzwiczek kot powinien przekonać się do zamykanej kuwety.

 

kuweta przesiewowa

może być zarówno otwarta jak i zamknięta. Takie kuwety posiadają sitko umieszczone nad spodem. Proces przesiewania pozwala na spadnięcie żwirku czy piasku, a nieczystości i zbrylone części żwirku pozostają na sitku i w łatwy sposób można je wyrzucić do kosza. Kuwety przesiewane nie sprawdzą się przy kotach mających częste problemy gastryczne (luźne stolce lub niewielkie odchody). Do kuwet przesiewanych polecane są żwirki zbrylające się.

 

kuweta dla kota samoczyszcząca

najnowszy rodzaj kuwet. Są one zmechanizowane i specjalny wirnik przekopuje żwirek, przez co odsiewa nieczystości. Zbierane są one w dodatkowym pojemniku, z którego opiekun może je wyrzucić. Miejsce, do które są one przesuwane jest spory, odchody więc mogą tam długo leżeć, co jest nieprzyjemne dla kota pod kątem zapachów, ale również niebezpieczne ze względu na bakterie i pasożyty mogące się rozwijać. Takie kuwety polecane są tylko dla kotów stabilnych i pewnych behawioralnie, zdrowych. Samoczyszczące kuwety są również głośne dla kocich uszu i wprowadzają dezorientację.

 

Przeczytaj również: Mój kot sika na łóżko! Co robić?

Nie każdy kot zaakceptuje kuwetę krytą. Najbardziej fizjologiczną dla kota kuwetą jest ta otwarta.

 

Wielkość kuwety dla kota – dużo zależy od wieku i rasy kota

Kociak, z racji niewielkich rozmiaru ciała, nie potrzebuje bardzo dużej kuwety. Jednak on szybko rośnie i będzie trzeba kuwetę wymienić na większą. A więc jak dużą kuwetę dla kota wybrać? Kot powinien móc się w niej swobodnie odwracać, zrobić parę kroczków do przodu i do tyłu. Długość kuwety nie może być krótsza niż sam kot, a jeżeli to kuweta kryta to pokrywa nie powinna dotykać głowy kota.

Wybierając kuwetę dla kociąt oraz kotów starszych warto wziąć pod uwagę, aby miała niższe boki, zwłaszcza w miejscu wchodzenia. Szczególnie starsze koty mogą mieć trudności z przejściem wysokich rantów. Jest to związane ze zmianami starczymi, bólami stawów i kręgosłupa, reumatyzmem. Ból będą kojarzyły z samą kuwetą i mogą zacząć jej unikać.

Dla kotów ras dużych przygotowywane są specjalnie większe toalety, są to kuwety xxl, np. kuweta dla maine coona lub dla kota brytyjskiego. Duże koty przy za małej kuwecie mogą nawet niechcący nie trafić do, tylko poza nią. Kuwety kryte troszkę ograniczają ten problem, jednak wtedy ścianki toalety mogą być ciągle brudne.

W domach, gdzie żyje więcej niż jeden kot, zaleca się, aby ilość kuwet była taka sama jak liczba kotów, a najlepiej ustawić jeszcze jedną dodatkową. Zasada +1 jest szczególnie ważna w mieszkaniach z 2-3 kotami, przy większej liczbie można obserwować relacje kotów i ustawić tak dużo kuwet, na ile pozwalają warunki. Pamiętajmy, że zawsze lepiej mieć o jedną kuwetę za dużo niż za mało.

 

Kuweta dla kociąt nie musi być bardzo duża, jednak trzeba pamiętać, że kot szybko z niej wyrośnie i będzie trzeba kupić nową - większą

 

Ustawienie kuwety – gdzie postawić kuwetę dla kota?

Po wyborze wielkości kuwety i jej wypełnienia, kolejną sprawą jest jej dobre ułożenie. Kuweta stanowi toaletę dla kotów i oczywistym jest zapewnienie tam spokoju i

Kuweta dla kota powinna stać w miejscu rzadko uczęszczanym, ustronnym, gdzie panuje spokój. Nie zaleca się stawiania kuwet w:

  • przedpokoju – gdzie jest dużo nowych zapachów, ciągły ruch i hałasy
  • pod telewizorem/radiem/przy suszarce/pralce/innych przedmiotach wydających głośne dźwięki
  • w ciągu komunikacyjnym
  • przy kuchni – ze względu higienicznych, oraz przy miejscu, gdzie kot spożywa posiłki

Ze względów higienicznych nie powinna być umiejscowiona przy miskach z karmą czy wodą. Koty instynktownie po posiłku czy napojeniu odchodzą i szukają oddalonego miejsca do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Zbyt bliskie ustawienie kuwety przy miskach z pokarmem czy wodą może przyczynić się do spadku apetytu, pragnienia lub zaprzestania korzystania z kuwety i załatwiania się poza nią.

 

Kuweta dla kota powinna stać w spokojnym i ustronnym miejscu.

 

Higiena kuwety  - jak o nią dbać i jak często zmieniać żwirek w kuwecie?

Kuwety wymagają regularnego dbania i czyszczenia. W zależności od materiału wykonania częstotliwość potrzeby mycia jest troszkę inna. Ceramiczne kuwety są bardzo odporne na powstawanie rys, w których mogą się rozwijać bakterie, a także nie wchłoną tak zapachów. Standardowe, plastikowe kuwety dla kotów należy co najmniej raz na miesiąc całościowo wymyć gorącą wodą i zdezynfekować, np. spirytusem, wodą utlenioną czy chociażby wrzątkiem. Przy większej liczbie kotów powinno się robić to częściej. Mycie całej kuwety musi poprzedzić usunięcie pozostałego żwirku.

Po zauważeniu zabrudzeń na ściankach czy na spodzie kuwety najlepiej przyspieszyć proces mycia i nie czekać do ukończenia miesiąca czasu. Koty mają znacznie czulszy węch od ludzkiego, wszelkie zapachy czują intensywniej, a szczególnie te nieprzyjemne.

Pamiętaj, że zbyt częsta wymiana całego żwirku i całościowe mycie kuwety może przynieść tyle samo złego, co za rzadkie sprzątanie. Taka np. cotygodniowa wymiana zaburza poczucie bezpieczeństwa kota i gubi jego ślady zapachowe. Odchody oraz mocz kotów stanowią poszlaki i ważne informacje, które koty odczytują poprzez wąchanie. Pozostają one na reszcie żwirku, nawet po usunięciu nieczystości z kuwety, jednak mycie i dezynfekcja już je niszczy. W zależności od częstotliwości korzystania z kuwet oraz z ilości kotów w domu czas na całościowe sprzątanie może się różnić, jednak standardowo jest to około miesiąca.

Wypełnienie do kuwety zależy od preferencji kota i jego opiekuna. Można wybrać żwirek drewniany, bentonitowysilikonowy czy piasek. Najważniejsza jest jednak jego ilość. Koty po wypróżnieniu mocno zakopują nieczystości i jest to zachowanie całkowicie naturalne. Minimalną wysokość żwirku ocenia się na 5 cm. Należy pamiętać, że niektóre koty będą wolały go mieć jeszcze więcej, a inne mniej. Nieczystości należy codziennie wymieniać, jak najczęściej, tak aby kuweta była czysta i gotowa do użycia. Przy małej ilości żwirku można dosypać, lub jeżeli zbliża się termin mycia kuwety – to odrobinę go przyspieszyć i nasypać żwirku już do świeżej toalety.

Jeżeli widzimy, że kotu żwirek nie podpasował to powinniśmy go zmienić. Zbyt twardy żwir rani i drażni kocie łapki, czego efektem może być to, że kot sika na łóżko, czyli na miękkie i delikatne powierzchnie

 

Zobacz kuwety dla kota 

 

W przypadku załatwiania się kota poza kuwetą lub dziwnych zachowań przejawianych w okolicy kuwety, zawsze najpierw należy przebadać kota u weterynarza. Po badaniach i wyeliminowaniu podłoża chorobowego można próbować ze zmianą żwirku lub miejsca ustawienia kuwety.

 

 

Karolina Łuszczyk

 

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość