Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Porcelaine (gończy francuski) – Encyklopedia psów

Nazwa porcelaine nawiązuje do niewątpliwej urody tej rasy psów. Z daleka sprawiają wrażenie posągów, wykonanych z najwyższej jakości porcelany. Biała, gładka sierść w połączeniu z jednolicie, ciepłymi, rudymi plamami nadaje mistycznego wyrazu. Psy porcelaine mają wiele charakterystycznych cech, które mogą zwrócić uwagę niejednego przechodnia. Dlaczego zatem rasa jest tak mało znana? Przyjrzyjmy się historii i opisie rasy psów porcelaine!

 

Suczka rasy porcelaine.

 

Historia rasy porcelaine

Porcelaine uchodzą za jedną z najstarszych francuskich ras psów. Wywodzą się od białej odmiany psa św. Huberta i były początkowo hodowane głównie w Lotaryngii. Psy porcelaine wykorzystywane były w polowaniach na niewielką zwierzynę, a ich zadaniem było nie tyle złapanie, co wypłoszenie ofiary z kryjówki. Stąd też wywodzi się ich potoczna nazwa – francuski pies gończy.

Do około 1790 roku rasa ta cały czas rozkwitała i była popularna na terenach Francji. Niestety po tym czasie, kiedy nastąpiła Wielka Rewolucja Francuska, psy porcelaine właściwie całkowicie wyginęły. Dopiero w połowie XIX wieku pojedyncze, ocalałe okazy zaczęto łączyć z szwajcarskimi psami gończymi w celu odbudowy rasy. Tamte działania hodowlane dały efekt, jaki widzimy po dziś dzień. Psy porcelaine nadal głównie brylują we Francji i zachodniej Europie. W Polsce nie są na ogół popularną rasą.

 

Jak wygląda francuski pies gończy?

Rasa ta należy do grupy psów myśliwskich – VI w klasyfikacji FCI.

Porcelaine są średniej wielkości psami, osiągającymi wagę 25 – 28 kg. Ich wysokość w kłębie zależna jest od płci, u samców będzie to 55 – 58 cm, natomiast u samic 53 – 56 cm. Sylwetka psa wpisana jest w prostokąt. Grzbiet jest wyjątkowo prosty, zad lekko skośny z ogonem mocnym u nasady i zwężającym się ku końcowi. Porcelaine ma nogi proste, długie i suche, powinny być idealnie równolegle ułożone. Głowa psa tej rasy jest szeroka, z napiętą skórą. Uszy długie, wysoko osadzone, ważne jednak, aby nie były wyżej niż jest linia oczu psa. Wewnątrz uszu znajdują się pomarańczowe drobne łatki. Oczy u porcelaine powinny być ciemne. Nadają one łagodności, ale i inteligentnego wyrazu psu. Szyja jest długa.

Znakiem rozpoznawczym porcelaine jest ich krótka i lśniąca sierść. Ma ona wyglądać niczym porcelana, odbijać światło i być jednolicie gładka. Umaszczenie porcelaine jest białe, z rudymi znaczeniami. Co ciekawe, sama skóra u tych psów pokryta jest czarnymi plamami, jednak pokrywane są one rudą sierścią. Szczeniaki porcelaine rodzą się z jeśniejszymi znaczeniami, które z biegiem czasu mocniej się wybarwiają.

Charakterystyczny dla porcelaine jest chód – energiczny, lekki, w zasadzie najczęściej jest to galop.

 

Wzorzec psa rasy porcelaine.

 

Charakter psów porcelaine

Jako psy myśliwskie, porcelaine są żywiołowe i skore do zabaw. Potrzebują sporej dawki ruchu, spacerów z tropieniem, wybiegania oraz szkolenia. Jednak w odróżnieniu od pozostałych psów gończych, porcelaine bardzo dobrze odnajduje się w mieszkaniach, w centrum miasta i wśród dzieci. Nie jest zaczepny, ani nie wykazuje agresji bez powodu – z racji wysokiego progu tolerancji. Jego łagodność i przywiązanie do właściciela może skraść serca niejednego.

Porcelaine chętnie współpracują z ludźmi i cechują się wysoką inteligencją. Jest to jednak rasa stosunkowo ciężka do ułożenia, potrzebuje więc konsekwencji i regularności w ćwiczeniach oraz pracy z opiekunem. Jest to szczególnie ważne, decydując się na tę rasę w niewielkim mieszkaniu.

Brak socjalizacji i dobrego wychowania szczeniaka porcelaine, może w przyszłości skutkować ganianiem poruszających się obiektów czy dzieci. Warto tworzyć psu pozytywne skojarzenia już od najmłodszych jego miesięcy.

 

Przeczytaj również: Jak zmotywować psa do nauki? Poznaj pozytywny trening psa

Pies rasy porcelaine.

 

Porcelaine – zdrowie i pielęgnacja

Psy te nie należą do ras długowiecznych. Mimo dobrego zdrowia, średnia długość życia porcelaine to 11 lat.
Do zachowania zdrowia i dobrej kondycji, porcelaine potrzebują wysokiej jakości karmy. Najlepszym wyborem będzie karma bezzbożowa dla psów, ze względu na łatwiejszą przyswajalność. Piękną, gładką sierść wspomagać będą omega 3, dostępne w oleju z łososia lub oleju z kryla.

Porcelaine są psami niekłopotliwymi w utrzymaniu, również ich sierść nie jest wymagająca pod względem pielęgnacji. Przy odpowiednim żywieniu i co tygodniowym wyczesywaniu martwego włosia, okrywa włosowa tych psów będzie w świetnym stanie i nawet okresy linienia przebiegną nie sprawiając większego kłopotu. Do czesania można użyć zgrzebła, a na zakończenie rękawicy gumowej, aby uzyskać lśniący efekt. Psy te mają długie i zwisające, dobrze zwinięte uszy, a więc konieczne jest tutaj regularnie sprawdzanie ich stanu i czyszczenie ich specjalnymi preparatami do higieny uszu w razie pojawienia się zabrudzeń.

Psy porcelaine lubią tropienie, a do nauki sztuczek i podstawowych komend przydatne będą akcesoria treningowe, które można znaleźć w sklepie zoologicznym. W początkowej fazie nauki, rasa ta może mieć skłonności do ciągnięcia na smyczy. Z tego też powodu zaleca się wybranie szelek dla porcelaine i dobrej, mocnej smyczy z regulowaną długością.

 

Szczeniak porcelaine.

 

Pies porcelaine – cena

Szczenięta porcelaine kosztują 4 000 – 4500 zł. Miesięczny koszt utrzymania psa to ok. 200 zł. Należy doliczyć do tego rutynowe wizyty u lekarza weterynarii – co najmniej raz na pół roku, a także jednorazowy zabieg kastracji, której koszt może wynosić ok. 500 zł w przypadku psów ras średnich.

Wybierając hodowlę konieczne jest zweryfikowanie jej przynależności do Związku Kynologicznego (międzynarodowego FCI lub polskiego ZKwP). Tylko to gwarantuje czystość rasy, brak zaniechań hodowcy oraz brak obciążenia psów wadami genetycznymi.
W Polsce hodowle tej rasy nie są jeszcze zbyt popularne, ze względu na małą znajomość rasy.

 

Hodowla porcelaine.

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 1000 ml

*****

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 45.99 zł

41.39  (4.14 zł / 100 ml)
45.99