Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Grupa X psów w FCI: Charty - rasy i charakterystyka

Charty są jedną z najstarszych grup psów i zdecydowanie najszybszą w całej klasyfikacji FCI. Wcześniej latami brały udział w polowaniach, aktualnie uczestniczą w wyścigach psów, gdzie odnoszą same sukcesy. Charty są psami o niebanalnej urodzie, z duża dozą gracji i finezji w poruszaniu się. Ich starożytne już pochodzenie widoczne jest do dzisiaj w sylwetce, która albo wzbudza zachwyt, albo zdziwienie, ale na pewno nie pozostawia nikogo obojętnym.

Przedstawiamy opis psów chartów, jako grupy X Związku Kynologicznego FCI, a także wyjaśniamy konieczność posiadania zezwolenia na te psy, które obowiązuje w Polsce.

 

Psy charty.

 

Jakie są charty?

Charty bez wątpienia są psami bardzo wytrzymałymi. Ma to związek z ich pochodzeniem i surowymi warunkami bytowania w dawnych czasach. Charty są również psami praktycznie niezmienionymi pracą hodowlaną ludzi, ich wygląd i zachowanie są prawie takie same jak w starożytności. Jako najszybsze ze wszystkich grup psów w FCI, charty są umięśnione, odporne i spragnione wysiłku fizycznego. Są to psy zacięte, jeśli upatrzą sobie dany cel to będą dążyły do jego realizacji mimo przeszkód. Taki upór powoduje, że charty nie są łatwe w szkoleniu. Potrzeba wiele czasu i cierpliwości, aby osiągnąć wymierzony efekt szkoleniowy. Bez odpowiedniej socjalizacji szczeniąt, mogą również pojawić się pogonie i zrywania ze smyczy, czy ucieczki w trakcie spacerów.

Psy charty są na ogół spokojne i nie mają tendencji do wszczynania bójek czy zaczepiania innych psów i zwierząt. Nie lubią za to ograniczania – również w przestrzeni. Potrzebują sporo miejsca i możliwości wybiegania się, z tych też powodów rzadko kiedy trzymane są w małych mieszkaniach – i słusznie, nawet małe charty mogą się w nich męczyć. Charty są psami dosyć zdystansowanymi, mogą sprawiać wrażenie wyniosłych i nieprzystępnych.

Należy pamiętać, że w Polsce trzeba mieć zezwolenie na posiadanie charta. Konieczność zezwolenia dotyczy całej grupy X, czyli i chartów dużych i tych najmniejszych. Ma to związek z ich skutecznością w polowaniach. Charty bowiem często były wykorzystywane przez kłusowników, dla których z powodzeniem łowiły i ścigały ofiary.

 

Przeczytaj również: Dlaczego pies ucieka i jak temu zapobiec?

 

Dla kogo pies chart?

Plusy chartów:

  • niezaczepne
  • spokojne

 

Minusy chartów:

  • trudne do szkolenia
  • bywają oziębłe
  • potrzebują dużo ruchu i przestrzeni
  • potrzebne zezwolenie na posiadanie

 

 

Charty – pochodzenie i wygląd

Psy z grupy X chartów wywodzą się od psów pochodzących z Egiptu, Indii i Bliskiego Wschodu. Charty są jedną z najstarszych grup w klasyfikacji FCI. Ich ryciny i podobizny widniały w grobowcach i w marmurach ze starożytnego Egiptu i Grecji.

Uznaje się, że to Celtowie sprowadzili charty do Europy i to im zawdzięczamy rozkwit ras chartów.

 

Charty od zawsze służyły do polowania – ścigania i precyzyjnego dopadania małych zwierząt. Ich terenami działania były pustynie i stepy, czyli ogromne, otwarte i suche tereny, z bardzo ciężkimi warunkami. To ukształtowało rasy chartów i są one właściwie w niezmienionym kształcie do dzisiaj. Charty są psami o sylwetce atletycznej, umięśnionej, ale z małą ilością tkanki tłuszczowej. Mają charakterystyczną długą i wąską głowę, na długiej i umięśnionej szyi. Charakterystyczna u chartów – szczególnie krótkowłosych i szorstkowłosych – jest widoczność żeber i kręgów kręgosłupa, co wiele osób uznaje za objaw wygłodzenia psa. Nic bardziej mylnego. Jest to dla chartów typowa i zdrowa sylwetka, związana właśnie z pochodzeniem psów. Tułów chartów zakończony jest widocznymi kośćmi biodrowymi oraz długim i chudym ogonem w szpic. Ogon ten działa niczym ster, jest bardzo pomocny w utrzymaniu równowagi podczas szybkich biegów.

Charty są psami myśliwskimi.

 

 

Rasy psów chart

Grupa chartów została wyodrębniona na 3 poszczególne sekcje. Podział ten związany jest z okrywą włosową psów X grupy FCI: charty długowłose, charty szorstkowłose, charty krótkowłose.

Chart – rodzaje podawane alfabetycznie:

Sekcja 1 - Charty długowłose:

Chart afgański
Chart kirgiski
Chart perski (saluki)
Chart rosyjski borzoj

Sekcja 2 - Charty szorstkowłose

Chart szkocki
Wilczarz irlandzki

Sekcja 3 - Charty krótkowłose

Charcik włoski
Chart afrykański
Chart arabski
Chart polski
Greyhound
Whippet
 

 

 

Przeczytaj również o innych grupach klastyfikacji FCI: Grupa I - Owczarki

                                                                               Grupa III - Teriery

                                                                               Grupa V - Szpice i psy w typie pierwotnym

                                                                               Grupa VI - gończe i rasy pokrewne

                                                                               Grupa VII - wyżły

                                                                               Grupa VIII - aportery i płochacze

 

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość