Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chart szkocki (Deerhound) - encyklopedia ras psów

Chart szkocki znany jest również pod nazwą deerhound. Jest ona bezpośrednio związana z historią tej rasy psa i jego znakomitymi zdolnościami w polowaniach na jelenie. Charty szkockie były cenione jako psy myśliwskie, pomagały w polowaniach i zostały wyspecjalizowane w łapaniu jeleni. Były do tego stopnia niezastąpione w tych aktywnościach, że zyskały przydomek „królewskich psów Szkocji”, gdzie polowania nie mogły się odbyć bez omawianej rasy.

Deerhound może do złudzenia przypominać wilczarza irlandzkiego czy szorstkowłosego greyhounda. Rasy mają podobne umaszczenia oraz sierść, a także osiągają zbliżone rozmiary ciała. Czym wyróżnia się chart szkocki?

 

Chart szkocki na dworze.

 

Historia psów rasy chart szkocki

Dokładana historia kształtowania się deerhoundów nie jest znana. Podejrzewa się, że charty szkockie wywodzą się od charta brytyjskiego, który jest pierwowzorem dla greyhounda i wilczarza irlandzkiego. Wyjaśniałoby to podobieństwa fizyczne tych ras. Chart brytyjski to bardzo stara rasa, której podobizny datowane są na VIII wiek. Na Wyspach Brytyjskich brał czynny udział w polowaniach, przez co dochodziło do jego specjalizowania na zasadzie naturalnej selekcji. Pierwsze wzmianki typowo o chartach szkockich pochodzą z XVI wieku. W tamtych zapiskach psy szkockie były określane jako duże, kędzierzawe, idealnie spisujące się w polowaniach na jelenie i daniele.

Charty szkockie zdobyły duży rozgłos wśród myśliwych i na dworach królewskich. Były raczej zarezerwowane dla wyższych sfer, a ich pogłowie nigdy nie było liczne. Przez co również niewiele osób spoza Wysp Brytyjskich słyszało o deerhoundach. Brały za to udział w doskonaleniu psów rasy owczarek francuski beauceron. Charty szkockie zostały stosunkowo późno zarejestrowane w FCI, bo w 2012 roku. Znajdują się w grupie X chartów i w sekcji 2 – charty szorstkowłose. Ich popularność w Polsce nie jest duża, a kolebką rasy nadal pozostają Wyspy oraz częściowo Francja i Europa Zachodnia.

 

Dwa charty szkockie.

 

Wzorzec i wygląd chartów szkockich

Deerhound należy do psów ras dużych. Dorosły chart szkocki osiąga ok. 75 cm wysokości w kłębie oraz do 50 kg masy ciała. Samice są od samców niższe o ok. 5 cm i lżejsze o ok. 5 kg. Chart szkocki może z wyglądu przypominać wilczarza irlandzkiego lub greyhounda szorstkowłosego, jest jednak mniejszy od pierwszej wymienionej rasy, a od drugiej większy.

Chart szkocki posiada atletyczną sylwetkę wpisującą się w prostokąt. Ma bardzo wysokie i chude, chociaż umięśnione, nogi. Brzuch mocno podkasany, a klatka piersiowa rozbudowana i szeroka. Grzbiet deerhounda lekko opada w kierunku zadu, który jest szeroki i mocny. Ogon gruby u nasady, mocno zwężający się ku końcu. To wszystko zapewnia chartowi szkockiemu wytrzymałość fizyczną, a także pozwala na osiąganie zawrotnych prędkości podczas biegu.

Głowa charta szkockiego jest mała w stosunku do ciała. Stop właściwie nie jest zaznaczony, a cała czaszka raczej wypłaszczona. Szyja długa, ale sucha. Oczy deerhounda powinny być ciemne, szeroko rozstawione. Uszy wiszące, niewielkie, wysoko osadzone.

Sierść i umaszczenie deerhounda

Charty szkockie posiadają szorstką sierść, składającą się głównie z włosów okrywowych. Całość jest bardzo gęsta, umiarkowanie długa. Na brodzie niewielka broda, za to bardzo obfite wąsy. Ogon mocno owłosiony.

Dozwolone jest umaszczenie:

  • jednolite szare w różnych odcieniach
  • płowoczerwone z maską
  • piaskowe
  • pręgowane szare


FCI dopuszcza charty szkockie z białymi znaczeniami na palcach, ogonie i przedniej części klatki piersiowej.
Charty szkockie wymagają regularnego trymowania, aby zachować w pięknym stanie okrywę włosową.

 

Jak wygląda chart szkocki?

 

Charakter charta szkockiego deerhound

Charty szkockie są psami łagodnymi w obyciu i zrównoważonymi. Psy tej rasy wszystko biorą na spokojnie, z należytym zrozumieniem przyjmują zmieniające się warunki otoczenia. Przy nowych osobach potrzebują chwili, aby się otworzyć i pokazać swoją przyjazną naturę. Charty szkockie lubią pieszczoty i wspólne spędzanie czasu z opiekunami. Bardzo dobrze dogadują się z dziećmi, a nawet innymi zwierzętami – ale tutaj potrzebna jest wcześniejsza socjalizacja. Deerhound nie lubi jednak ciągłego i nadmiernego hałasu, to pies, który ma delikatną psychikę i dosyć szybko się przebodźcowuje. Jest to też istotna informacja w przypadku treningów z psem – należy stosować pozytywne wzmacnianie i dopasować częstotliwość oraz długość treningów do danego psa. Przy odpowiednim doborze ćwiczeń, deerhound szybko pojmuje i jest skory do nauki, a jej efekty widać od razu.

Deerhound jest psem z natury mało konfliktowym, woli odsunąć się aniżeli stanąć do walki o swoje zasoby. Pies chart szkocki wymaga dużo ruchu i możliwości wybiegania się na dworze. Konieczne jest wprowadzenie regularnych aktywności i częstych spacerów. Od wiosny do jesieni warto pomyśleć o wspólnych wycieczkach rowerowych, w których deerhound bardzo dobrze się odnajduje. Przy zapewnieniu regularnego ruchu, ćwiczeń, zabaw i atrakcji na dworze, chart szkocki dobrze toleruje życie nawet w małym mieszkaniu, w centrum miasta.

Przeczytaj więcej: Jazda na rowerze z psem - co musisz wiedzieć przed taką aktywnością?

 

Chart szkocki biegnie.

 

Chart szkocki – cena i hodowle

W Polsce znajduje się parę wysokiej klasy hodowli charta szkockiego, które przynależą do Związku Kynologicznego FCI i których psy osiągają wysokie noty na wystawach psów. Cena za szczeniaka charta szkockiego z hodowli FCI wynosi ok. 4000 zł.

Wyprawka dla deerhounda powinna zawierać wysokiej jakości, lekkostrawną karmę dla psa, akcesoria treningowe, duże legowisko, zabawki i gryzaki. Przydatne mogą okazać się również sprzęty do psich sportów. Koszt takiej wyprawki to ok. 1500 zł. Natomiast miesięczne utrzymanie deerhounda to ok. 400 zł.

Zawsze należy mieć przygotowane fundusze na ewentualne leczenie psa i niespodziewane wydatki.

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość