Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies greyhound - najszybszy z chartów. Encyklopedia ras psów

Greyhound uznawany jest za najszybszego z chartów. Ten pies, który pochodzi z czasów faraonów, uzyskuje prędkość do 72 km na godzinę! Te niesamowite wartości zapewniły mu grono fanów – początkowo w Anglii, następnie na całym świecie. Wyścigi z udziałem greyhoundów osiągają największe nagrody finansowe. Dodatkowo, greyhound jest psem łagodnym i doskonałym przyjacielem. Te właśnie cechy skradły serca nie tylko miłośników psich sportów, ale i rodzinnych mieszkańców przedmieść.

 

Umięśnienie greyhounda.

 

Greyhound - historia rasy psa

Greyhoundy są rasą bardzo starą. Pochodzą już ze starożytności, a rysunki tych psów na grobowcach egipskich i rzeczach faraonów datowane są na ok. 2000 lat p.n.e. Dokładna historia rasy charta greyhound nie jest do końca znana. Pewne jest, że psy tej rasy dotarły z Egiptu przez Persję i Asyrię do Azji Środkowej, Afganistanu i Rosji. W tych rejonach zapewne greyhoundy kojarzone były z chartami celtyckimi. Stamtąd natomiast zostały zabierane wraz z wojskami Cesarstwa Rzymskiego do Wielkiej Brytanii, która aktualnie uznawana jest za kolebkę rozrostu rasy. Anglicy, zakochani w greyhoundach, znacząco przyczynili się do rozwoju rasy i jej dopieszczenia.

Długoletnie prace hodowlane nad tymi psami, zaowocowały uzyskaniem zrównoważonej, trwałej linii hodowlanej, która skupiona była na szybkości i wytrzymałości fizycznej. W czasie prowadzenia hodowli wyodrębniono również greyhounda szorstkowłosego, który teraz uznawany jest za osobną rasę – charta szkockiego.

Aktualnie greyhound należy do grupy X FCI i sekcji 3 – charty krótkowłose.

 

Greyhound pręgowany.

 

Jak wygląda greyhound?

Greyhound to pies bardzo wysoki i stosunkowo duży. Masa ciała dorosłego psa to ok. 30 – 40 kg, samicy 27 – 36 kg. Wysokość w kłębie 68 - 71 cm u suk i 71 – 76 cm u samców. U tej rasy istnieje więc delikatny dymorfizm płciowy.

Pies greyhound ma atletyczną sylwetkę, z wyraźnym zarysem mięśni. Szeroka i głęboka klatka piersiowa jest dostosowana do wysiłku fizycznego. Grzbiet prosty, od odcinka krzyżowego opadający, zakończony cienkim ogonem, który podczas biegu pełni funkcję steru. Ogon zazwyczaj noszony jest między nogami. Nogi są proste i długie. Głowa greyhounda jest proporcjonalna do całego ciała, ale z małymi uszami – półstojącymi.

Greyhound jest chartem krótkowłosym. Jego sierść jest gęsta i nie wypada nadmiernie. Dopuszczalne umaszczenia to białe, płowe, błękitne, czerwone, czarne. Możliwe są jednobarwne okazy, łaciate lub pręgowane.

Chart greyhound wygląda jak większa wersja malutkiego whippeta.

Czarny greyhound.

 

Ile żyje greyhound?

Greyhound nie ma predyspozycji do chorób genetycznych. Średnia długość życia greyhounda to od 10 do 13 lat. Bardzo ważne jest odpowiednie i regularne dbanie o zdrowie psa tej rasy, aby nie dopuścić do rozpoczęcia

 

Chart greyhound – charakter i zachowanie

Greyhoundy są psami nad wyraz łagodnymi i spokojnymi w obyciu. Z natury rozdzielają przestrzeń domową (azyl), gdzie odpoczywają oraz dwór, gdzie wyładowują energię. Tak – greyhoundy mają dużo energii i wytrzymałości, ale dobrze ukierunkowanej. Są idealnymi ściągaczami, osiągają prędkości najlepsze spośród wszystkich osiągów ras psów. Mimo że wyścigi psów są coraz mniej popularne, to psy tej rasy nadal mają we krwi chęć pogoni i wolnego biegania. Chart greyhound potrzebuje długich biegów na otwartych przestrzeniach, w mieście i np. w parkach konieczne do takich aktywności będą linki treningowe oraz inne akcesoria treningowe np. marki Hunter.

Greyhound nie ma tendencji do ucieczek, to wspaniały towarzysz singli czy rodzin. Oddany i wierny, z uległością dostosuje się do panujących warunków. Konieczne są jednak regularne treningi i zapewnienie psu:

- biegów
- azylu np. klatki kennelowej
- czułości

Przeczytaj więcej: Pies dla singla – która rasa jest najlepsza?

 

Wyścigi chartów greyhound.

 

Greyhound - cena

Szczeniak charta greyhound kosztuje w Polsce ok. 5000 zł. Cena za greyhounda uzależniona jest od renomy i wielkości hodowli oraz jej dbałości o mioty (w co wlicza się dodatkowe badania np. genetyczne). Bardzo ważne jest wcześniejsze sprawdzenie hodowli. Przed podjęciem decyzji o zakupie psa, warto odwiedzić miejsce wychowywania się danego miotu, wypytać hodowcę o aktualne badania, szczepienia, wcześniejsze mioty, rodziców młodych szczeniąt – wszystko to, co jest nurtujące.

Średni miesięczny koszt utrzymania greyhounda to 350 zł. Jednak jest to uzależnione od stanu zdrowia psa, a także inwestowania w jego potrzeby fizyczne, czyli we wszelkie psie sporty, fitnessy, treningi.Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość