logo Pobierz aplikację
i korzystaj z rabatów

Pobierz apkę
Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Podenco z Ibizy (Podenco ibicenco) - Encyklopedia ras psów

Podenco z Ibizy to pies typu szpic, należący do rasy myśliwskiej, który wywodzi się z Hiszpanii. Pies charakteryzuje się niezwykle dobrym węchem i słuchem, posiada również zdolności tropicielskie. Podenco z Ibizy dobrze odnajduje się w nowych miejscach i szybko aklimatyzuje.

Jak wygląda wychowanie psa Podenco z Ibizy? Czy ta rasa psa jest popularna i dostępna w Polsce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Pies Podenco z Ibizy.

 

Podenco z Ibizy pochodzenie

Historia rasy jest związana z czasami starożytnych Egipcjan, Podenco z Ibizy pochodzi od psów faraona, które dzięki swojemu niezwykle precyzyjnemu węchowi i wzrokowi pomagały podczas polowań na małą zwierzynę, taką jak króliki. Rasa czworonoga wywodzi się z rejonów hiszpańskich, gdzie po dziś dzień można ich spotkać.

 

Podenco z Ibizy wygląd

Podenco z Ibizy należy do grupy psów o średniej wielkości, dorosłe psy osiągają maksymalnie 72 cm wzrostu, a suczki są delikatnie mniejsze. Czworonogi ważą niecałe 20 kg. Kolor umaszczenia jest, zależy od gatunku, FCI dopuszcza odcienie:
- rude,
- białe,
- rudo-białe,
- pławe.

Sierść psa jest krótka, ale występuje w dwóch odmianach:
- gładka,
- szorstka.

Niektóre z psów Podenco z Ibizy mają swoje korzenie wywodzące się do chartów, przez co ich wygląd może być bardziej do nich zbliżony. Kolejną charakterystyczną cechą u tej rasy psów są odstające uszy, długi ogon i długa oraz płaską twarz. Ibizan ma drobną budowę ciała, ale za to bardzo umięśnioną z długimi specyficznymi kończynami, które pomagają mu osiągać niezwykle szybkości podczas biegania. Dodatkowo rasa ma długą i lekko wygięta szyję z głęboką i płaską klatką piersiową. Całą sylwetkę Pondeo z Ibizy można określić jako niezwykle atletyczną i sportową. Zdecydowanie ten gatunek odbiega od psów typu mastif, czy innych ras o długiej sierści i masywnej budowie. Niektórzy uważają, że ibizan przypomina wychudzonego psa, chociaż to nie jest prawda. Psy mają po prostu inną budowę ciała i zdecydowanie mniej sierści, której pielęgnacja jest niezwykle prosta. Wystarczy ją jedynie czesać raz na tydzień, grzebieniem lub furminatorem przeznaczonym do krótkiej sierści oraz kąpać delikatnymi szamponami dla psów by nie uczulały skóry czworonoga.

 

Jak wygląda pies Podenco z Ibizy?

 

Podenco z Ibizy charakter

Podenco z Ibizy charakteryzuje się dość mocnym usposobieniem, dlatego też potrzebuje odpowiedniej tresury, która ujarzmi czworonoga. Ważna jest wcześniejsza nauka socjalizacji i obcowanie z innymi psami, gdyż ibizan może przejawiać agresywne zachowania w stosunku do obcych czworonogów. Poza tym pies należy do łagodnych ras, które szybko się przyzwyczajają do nowego właściciela, są posłuszne i nie powinny sprawiać większego problemu. Nie są psami stróżującymi, więc jeśli zależy nam na czworonogu, który będzie w stanie ochronić nasz dom, niestety ta rasa się raczej nie sprawdzi. Podenco z Ibizy jest zaliczany do psów o zaostrzonym instynkcie łowieckim.

Lubią towarzystwo ludzi i nie zaleca się ich zostawiać na długo samotnych w domu, warto mieć to na uwadze przed zdecydowaniem się na tego konkretnego czworonoga. W domu pies będzie spokojny, zmienia się od razu po wyjściu na spacer, wtedy jest zaciekawiony nowymi rzeczami, chce poznawać świat. Podenco z Ibizy to niezwykle łagodny i towarzyski pies, który w większości domów się odnajdzie, jeśli tylko będzie odpowiednio wytresowany.

 

Podenco z Ibizy biało-rudy.

 

Podenco z Ibizy – opieka i wychowanie

Opieka i wychowanie tej rasy nie jest trudne, musimy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ułatwią nam tresurę. Podenco z Ibizy potrzebuje stosunkowo dużo ruchu, szczególnie szczeniaki warto uczyć gdzieś z dala od miasta, w którym wiele rzeczy może go rozpraszać. Komenda zostań, jest jedną pierwszych, które pies powinien przyswoić, zważywszy na jego ciekawską naturę i chęć poznawania świata. Wszelkiego rodzaju psie sporty, takie jak agility, w przypadku tej rasy powinny się sprawdzić doskonale. Warto zainwestować w gry strategiczne, które świetnie rozwijają inteligencję psa i są równie doskonałą rozrywką.
Żywienie tej rasy, nie różni się szczególnie od innych, warto sięgać po wysokiej jakości pokarm, podawać psu suchą karmę z mokrą oraz nie zapominać o suplementacji, szczególnie jeśli pies ma jakieś dolegliwości. Warto regularnie badać stan zdrowia psa, by uniknąć poważniejszych chorób. Zaleca się podawać mu dwa posiłki dziennie, by czworonóg nie czuł się ociężały. Jeśli chodzi o choroby, Podenco z Ibizy może mieć jedynie problemy z infekcjami uszu, dlatego też powinniśmy regularnie je czyścić, na rynku dostępne są specjalne preparatu do uszu dla psa.

Ile żyje Podenco z Ibizy? Statystycznie czworonóg może dożyć do 11 lat, jest odporny na zmiany temperatury, chociaż nie zaleca się go wystawiać na zbyt niskie temperatury, gdyż jego sierść nie jest wystarczająco gruba.

 

Podenco z Ibizy aportuje frisbee.

 

Podenco z Ibizy cena

Podenco z Ibizy nie należy do tanich ras, jeśli decydujemy się na zakup tej konkretnej rasy, musimy być gotowi zapłacić nawet do 8 tysięcy złotych. Dlatego tak ważne jest, by wybierać sprawdzone hodowle, które sprzedają psy z rodowodem. Dodatkowo w Polsce ta rasa jest mało znana i możliwe, że trzeba będzie szukać hodowli za granica lub oczekiwać na szczeniaka Podenco z Ibizy bardzo długo.

 Lida Pieczulis
Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość