Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Podenco z Ibizy (Podenco ibicenco) - Encyklopedia ras psów

Podenco z Ibizy wywodzi się z Hiszpanii. Jest to pies myśliwski, który charakteryzuje się niezwykle dobrym węchem i słuchem, posiada również zdolności tropicielskie. Podenco z Ibizy dobrze odnajduje się w nowych miejscach i szybko aklimatyzuje.

Jak wygląda wychowanie psa Podenco z Ibizy? Czy ta rasa psa jest popularna i dostępna w Polsce?

 

Pies Podenco z Ibizy.

 

Podenco z Ibizy - pochodzenie

Jest to jedna z najstarszych ras psów w ogóle! Przetrwała w prawie niezmienionej formie do dzisiaj. Według legend Podenco ibicenco już w ok. II w. p.n.e. był ceniony i bardzo lubiany wśród ludów. Historia rasy Podenco jest związana z czasami starożytnych Egipcjan. Podenco z Ibizy pochodzi od psów faraona, które dzięki swojemu niezwykle precyzyjnemu węchowi i wzrokowi pomagały podczas polowań na małą zwierzynę, taką jak króliki.  

Rasa Podenco ibicenco wywodzi się z rejonów hiszpańskich, gdzie po dziś dzień można ich spotkać. Był też bardzo popularny we Francji - szczególnie południowej. Aktualnie - głównie po wprowadzeniu zakazów polowań - popularność tej rasy zmalała. W Polsce jest nieliczne pogłowie.

FCI wpisało Podenco z Ibizy do grupy V - szpice i psy pierwotne i sekcji 7 - pierwotne psy myśliwskie.

 

Podenco z Ibizy - wygląd i wzorzec

Podenco z Ibizy należy do grupy psów o średniej wielkości, ale są to psy wysokie. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 72 cm wzrostu, a suczki są delikatnie mniejsze. Masa ciała to niecałe 20 kg. Kolor umaszczenia jest, zależy od gatunku, FCI dopuszcza odcienie:

- rude,
- białe,
- rudo-białe,
- pławe.

Sierść psa jest krótka, ale występuje w dwóch odmianach:

- gładka,
- szorstka.

Podenco z Ibizy szorstkowłosy i Podenco z Ibizy gładkowłosy oceniane są osobno na wystawach.

Niektóre z psów Podenco z Ibizy mają swoje korzenie wywodzące się do chartów, przez co ich wygląd może być bardziej do nich zbliżony.

Charakterystyczną cechą u tej rasy psów są odstające uszy, długi ogon i długa oraz płaska kufa. Podenco ma drobną budowę ciała, ale za to bardzo umięśnioną z długimi nogami, które pomagają mu osiągać niezwykle szybkości podczas biegania.

Dodatkowo, rasa ma długą i lekko wygięta szyję z głęboką klatkę piersiową. Widoczne są żebra i kręgosłup psa. Całą sylwetkę Pondeo z Ibizy można określić jako niezwykle atletyczną i sportową. Zdecydowanie ta rasa odbiega od psów typu mastif czy molosy, czy innych ras o długiej sierści i masywnej budowie. Niektórzy uważają, że ibizan przypomina wychudzonego psa, chociaż to nie jest prawda. Psy mają po prostu inną budowę ciała i zdecydowanie mniej sierści, której pielęgnacja jest niezwykle prosta. Wystarczy ją jedynie czesać raz na tydzień, grzebieniem lub furminatorem przeznaczonym do krótkiej sierści oraz kąpać delikatnymi szamponami dla psów by nie uczulały skóry czworonoga.

Umaszczenie dozwolone jest jednolite białe, jednolite rude lub dwukolorowe biało - rude.

Jak wygląda pies Podenco z Ibizy?

 

Podenco z Ibizy - charakter

Podenco z Ibizy charakteryzuje się łagodnym i spokojnym usposobieniem. Ważna jest jednak wcześniejsza nauka socjalizacji i obcowanie z innymi psami, gdyż jako pies pierwotny Podenco może być momenetami nad wyraz uparty.

Podenco ibicenco należy do łagodnych ras, które szybko się przywiązują do opiekuna, są posłuszne i nie powinny sprawiać większego problemu. Są to psy mało wymagające i z reguły ciche. Nie są psami stróżującymi, więc jeśli zależy nam na czworonogu, który będzie w stanie ochronić nasz dom, niestety ta rasa się raczej nie sprawdzi. Podenco z Ibizy jest zaliczany do psów o zaostrzonym instynkcie łowieckim - może mieć więc problem z dogadaniem się z kotami i innymi małymi zwierzętami domowymi.

Lubią towarzystwo ludzi i nie zaleca się ich zostawiać na długo samotnych w domu. W domu pies będzie spokojny, zmienia się od razu po wyjściu na spacer, wtedy jest zaciekawiony nowymi rzeczami, chce poznawać świat. Podenco z Ibizy to niezwykle łagodny i towarzyski pies, który w większości domów się odnajdzie, jeśli tylko będzie miał odpowiednio dużo poświęcanego mu czasu.

 

Przeczytaj również: Jak pies z kotem - czy możliwe jest połączenie tych dwóch gatunków?

Podenco z Ibizy biało-rudy.

 

Podenco z Ibizy – opieka i wychowanie

Opieka i wychowanie tej rasy nie jest trudne. Musimy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ułatwią nam tresurę. Podenco z Ibizy potrzebuje stosunkowo dużo ruchu, szczególnie szczeniaki warto uczyć gdzieś z dala od miasta, w którym wiele rzeczy może go rozpraszać. Komenda zostań, jest jedną pierwszych, które pies powinien przyswoić, zważywszy na jego ciekawską naturę i chęć poznawania świata. Wszelkiego rodzaju psie sporty, takie jak agility, w przypadku tej rasy powinny się sprawdzić doskonale. Warto zainwestować w gry strategiczne, które świetnie rozwijają inteligencję psa i są równie doskonałą rozrywką.

Żywienie tej rasy, nie różni się szczególnie od innych, warto sięgać po wysokiej jakości pokarm, podawać psu suchą karmę lub mokrą oraz nie zapominać o suplementacji, szczególnie jeśli pies jest w podeszłym wieku lub bierze udział w psich sportach. Przy dobieraniu suplementacji należy wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii i zbadać psa. Warto regularnie badać stan zdrowia psa, by uniknąć poważniejszych chorób. Zaleca się podawać mu trzy posiłki dziennie, by czworonóg nie czuł się ociężały. Jeśli chodzi o choroby, Podenco z Ibizy może mieć jedynie problemy z infekcjami uszu, dlatego też powinniśmy regularnie je czyścić, na rynku dostępne są specjalne preparatu do uszu dla psa.

Ile żyje Podenco z Ibizy? Statystycznie czworonóg może dożyć do 11 lat.

 

Przeczytaj również: Komendy dla psa - praktyczne rady w nauce

Podenco z Ibizy aportuje frisbee.

 

Podenco z Ibizy - cena

Podenco z Ibizy nie należy do tanich ras, jeśli decydujemy się na zakup szczeniaka Podenco, musimy być gotowi zapłacić nawet do 8 tysięcy zł. Dlatego tak ważne jest, by wybierać sprawdzone hodowle, które sprzedają psy z rodowodem. Dodatkowo w Polsce ta rasa jest mało znana i możliwe, że trzeba będzie szukać hodowli za granica lub oczekiwać na szczeniaka Podenco z Ibizy bardzo długo.

 Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 1000 ml

*****

41.39  (4.14 zł / 100 ml)

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 45.99 zł

45.99 
PAKA ZWIERZAKA Trenerki z koniną 120 g
17.90  (149.17 zł / kg)