Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wyżeł węgierski krótkowłosy - encyklopedia ras psów

Jest to jeden z najbardziej wytrzymałych wyżłów. Według zapisków, od XIV wieku ceniony był jako wszechstronny pies myśliwski. Wyżeł węgierski jest psem stale gotowym do współpracy, a swoim łagodnym charakterem idealnie wpasowuje się jako pies domowy i rodzinny – pod warunkiem, że będzie to rodzina aktywna. Wyżły wymagają regularnego i długiego ruchu na świeżym powietrzu.

 

Wyżeł węgierski.

 

Historia wyżłów węgierskich krótkowłosych

Wyżeł węgierski należy do wyżłów kontynentalnych. Oznacza to, że jego pochodzenie związane jest bezpośrednio z Europą. Pierwsze informacje o tych psach są z XIV wieku. Obrazowane były jako idealne psy myśliwskie – skuteczne, wytrzymałe, nieugięte, z perfekcyjnym węchem.

Za rozkwit rasy i prace hodowlane nad jej udoskonalaniem odpowiadają hodowcy z Węgier. To tam rasa też była i nadal jest najbardziej popularna. Największą sławę psom przyniosły konkursy myśliwskie, które były bardzo popularne pod koniec XIX wieku na węgierskich ziemiach. Wyżły węgierskie wygrywały większość konkurencji, co potęgowało zachwyty nad psami. Aktualny wzorzec rasy zawdzięczamy krzyżowaniu psów z wyżłami niemieckimi i pointerami.

Wyżeł węgierski został oficjalnie zakwalifikowany przez Federację Kynologiczną FCI do grupy VII sekcji 1 – Wyżły kontynentalne w roku 1936.

 

Wyżeł węgierski.

 

Jak wygląda wyżeł węgierski krótkowłosy?

Wyżeł węgierski krótkowłosy jest psem średniej wielkości, o sylwetce wpisującej się w prawie idealny kwadrat. Masa ciała dorosłego wyżła węgierskiego powinna oscylować w okolicach 22 – 28 kg, a wysokość w kłębie 58 – 64 cm w przypadku samców oraz 54 – 60 cm w przypadku samic.

Wyżeł węgierski ma piękną, smukłą i atletyczną sylwetkę, dającą efekt elegancji. Jego grzbiet jest lekko opadający, napięty i umięśniony, z mocno zaznaczonym kłąbem. Klatka piersiowa rozbudowana, szeroka, pozwalająca na długi wysiłek fizyczny. Głowa sucha, z długą kufą i oczami małymi, ale pełnymi wyrazu. Kolor oczu zazwyczaj jest ciemny. Uszy wyżła węgierskiego są bardzo długie i wiszące, w kształcie litery U, ale powinny ściśle przylegać do głowy psa. Nos koloru sierści. Ogon osadzony nisko, noszony prosto, zwężający się ku końcowi. U wyżłów węgierskich nadal popularne jest kopiowanie ogona – w Polsce ten bolesny proceder jest zabroniony prawnie.

Okrywa włosowa wyżła węgierskiego jest krótka, prosta, raczej twarda. Psy tej rasy nie posiadają podszerstka, jedynie włosy okrywowe. Dopuszczalne jest umaszcznie od rudego do złotego; i niewielka biała plamka na piersi.

 

Umięśniony wyżeł węgierski. 

 

Wyżeł węgierski - charakter

Pies wyżeł węgierski jest rasą myśliwską, ale właściwie wszechstronną. Świetnie odnajduje się w pracy z tropem wszelkiej maści – na gołej ziemi, na polanach, w lesie, nawet w wodzie, warunkiem jest tutaj możliwość łapania tropu po dolnym wietrze, czyli z samego dołu. W takich warunkach psy te osiągają najlepsze efekty. Niewątpliwym plusem wyżłów węgierskich jest ich niesamowita odporność i wytrzymałość. Są one uznawane za jedne z najbardziej pracowitych i silnych wyżłów. Nie straszne są tym psom niesprzyjające warunki atmosferyczne, w sekundę są gotowe do podjęcia się zadania i pracy z opiekunem. Inteligencja oraz chęć do nauki sprawiają, że jest to rasa łatwa w prowadzeniu – o ile właściciel poświęci psu odpowiednią dawkę aktywności i uwagi.

Wyżły węgierskie, przy spełnionych potrzebach, są psami spokojnymi i zrównoważonymi, nie mają tendencji do zaczepiania obcych czy nadmiernego szczekania. Mogą odnaleźć się w mieszkaniu, o ile – znowu – będą miały zapewnione aktywności na dworze, zabawy z węchem i regularną pracę z ludźmi, np. treningi czy psie sporty.

Do obcych wyżeł węgierski jest raczej łagodny, a to ze względu na jego wrodzoną towarzyskość i ciekawość. Rasa ta nie sprawdzi się w rodzinie z mniejszymi zwierzętami – kotami, królikami, gryzoniami itp. – instynkt łowiecki wyżłów może tutaj wziąć górę w najmniej spodziewanym momencie.

 

Szczeniak wyżła węgierskiego. 

 

Wyżeł węgierski krótkowłosy – cena

Cena wyżła węgierskiego z legalnej hodowli FCI to 4500 – 6000 zł. Różnice w cenie wynikają z osiągnięć danej hodowli, miasta oraz aktualnych warunków rynkowych. Dodatkowo, cena za szczeniaka wyżła węgierskiego wzrasta nawet o tysiąc złotych w momencie, jeśli pies ma być przeznaczony do dalszej hodowli.

 

Średni miesięczny koszt utrzymania wyżła węgierskiego to 300 – 400 zł. Pies tej rasy wymaga odpowiedniej i wysokiej jakości karmy dla psa lub podawania dobrze zbilansowanego i dopasowanego BARFa, a jako pies rasy dużej, wyżeł węgierski zjada dosyć sporo. Kolejnymi kosztami są te związane z akcesoriami treningowymi oraz zajęciami sportowymi, o ile sami nie chcemy zapewniać ich psu. Należy mieć zawsze przygotowane dodatkowe pieniądze na niespodziewane wydatki związane z chorobami psa, a także pamiętać o regularnych badaniach weterynaryjnych, których koszt w przypadku psa rasy dużej wynosi kilkaset złotych.

 

 

Karolina Łuszczyk

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość