Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Charcik włoski (Italian greyhound) - Encyklopedia psów

Charcika włoskiego nie da się nie zauważyć podczas jego spaceru ulicami miasta. Jego elegancja i dystyngowany chód z wysoko podnoszonymi nogami zwracają uwagę każdego. Jest to rasa idealna do życia z opiekunem w mieszkaniu w mieście - niewielka postawa ciała psa, niewybredność i potrzeba bliskości z pewnością w tym pomagają.

Jednak czy charcik włoski jest psem idealnym? Z pewnością nie. Przede wszystkim dlatego, że to pies myśliwski. Sprawdź, jakie ma wymagania i na co powinno się zwracać uwagę myśląc o psie tej rasy.

 

Charcik włoski izabelowaty z profilu.

 

Historia psów rasy charcik włoski

Charcik włoski jest rasą naturalną, właściwie niezmienioną przez działalność ludzką i hodowlaną na przestrzeni lat. Przodkami chartów włoskich są małe charty egipskie. Pokonały one drogę z Gracji do Rzymu – skąd w średniowieczu trafiły do Europy. W każdym z tych zakątków zdobywały uznanie, szczególnie dzięki swojej szybkości, zwinności i efektywności w polowaniach, przy jednoczesnych niskich kosztach utrzymania i żywienia. Charciki włoskie stały się stałymi bywalcami na dworach królewskich, gdzie radowały królów i towarzyszyły im podczas łapania ptactwa. Był to też wtedy czas rozkwitu wyścigów psów, gdzie charciki wygrywały w większości konkurencji.

Rasa oficjalnie została zatwierdzona w 1962 roku przez FCI i wpisana do grupy X - chartów. W Polsce na posiadanie charcika włoskiego konieczne jest zezwolenie. Ma to związek z wykorzystywaniem wcześniej charcików przez kłusowników.

 

Charcik włoski- waga, wzrost i wzorzec

Charciki włoskie są najmniejszymi spośród wszystkich chartów. Masa ciała charcika nie powinna przekraczać 5 kg, a wysokość w kłębie mieścić się między 32 – 38 cm. U tej rasy dymorfizm płciowy jest bardzo niewielki. Suczka charcika włoskiego osiąga właściwie te same wymiary co samiec.

Wyglądem chart włoski przypomina miniaturkę greyhounda. Sylwetka wpisuje się w kwadrat, czyli długość ciała jest podobna do wysokości psa w kłębie. Grzbiet charcika nie jest równy, odcinek lędźwiowy wchodzi w górę, następnie odcinek krzyżowy mocno opada. Długie, proste i mocno skątowane nogi nadają lekkości sylwetce i zapewniają elegancki i dynamiczny chód oraz niezwykłą szybkość i zwinność w biegu. Również klatka piersiowa sprzyja wytrzymałości fizycznej psa – jest szeroka i głęboka. Charakterystyczny dla charcików jest mocno podkasany brzuch i szczupła sylwetka. Ogon tych psów zwęża się ku dołowi, zazwyczaj luźno opada między nogami.

Charcik włoski ma długą głowę na długiej i chudej szyi. Oczy stosunkowo duże, a uszy małe, cienkie i noszone blisko ciała wnętrzem do góry.

 

Wzorzec charcika włoskiego blue fawn. 

 

Charcik włoski – umaszczenie

Wzorzec obejmuje tylko umaszczenie jednobarwne o kolorze czarnym, izabelowatym i szarym, ale we wszystkich ich odcieniach. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na łapach i piersi. Najbardziej popularne są charciki włoskie blue fawn i niebieskie (odcienie szarego) oraz charciki czarne.

Sierść charcika włoskiego jest równomierna na całym ciele psa. Jest ona cienka i krótka. Czy zatem dobrym wyborem będzie charcik włoski dla alergika? Nie do końca. Charciki faktycznie bardzo mało linieją, a ich sierść jest praktycznie niezauważalna w mieszkaniu, jednak osoba z silną alergią nadal będzie odczuwała objawy uczulenia przy tej rasie. Należy pamiętać, że alergeny są we wszystkich wydzielinach psa, nie tylko w ślinie rozprowadzanej po sierści.

Przeczytaj także: Dlaczego psu nadmiernie wypada sierść?

 

Charcik włoski a whippet

Charciki włoskie brały udział w tworzeniu rasy psów whippet. Wraz z połączeniem greyhounda i niektórymi terierami pomogły w stworzeniu dzisiejszego psa whippet.
W wyglądzie chart włoski jest mniejszy i lżejszy od whippeta. Sylwetka charcika wpisuje się w kwadrat, whippeta zaś w prostokąt. U charcików mocniej zaznaczone jest kątowanie nóg oraz stop na głowie.

 

Pielęgnacja charcika włoskiego

Delikatna sierść charcika przylega do ciała psa. Takie cechy oraz brak podszerstka sprawiają, że charciki nie są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Psy szybko marzną i łatwo mogą się przeziębiać, bo po prostu nie mają wystarczającej termoregulacji z okrywy włosowej. Konieczne jest dobranie odpowiedniego ubranka dla charcika włoskiego i ubieranie psów szczególnie w jesień i zimę.

Przeczytaj także: Jak mierzyć psa, aby dobrać mu ubranko?

 

Ze względu na budowę ciała i długą, wąska szyję należy również zadbać o dobór dopasowanych akcesoriów treningowych dla psów. Obroża dla charcika włoskiego powinna być szeroka i równomiernie rozkładać nacisk. Jeśli pies jest w trakcie treningu chodzenia na smyczy i zdarza mu się nadal mocno ciągnąć to warto rozważyć zakup szelek w sklepie zoologicznym. Szelki nie uciskają krtani i nie powodują bólu czy trudności ze złapaniem oddechu u psa.

 

Oferta ubranek dla charcików.

 

Charcik włoski – zdrowie i długość życia

Ile żyje charcik włoski? Średnio od 12 do 15 lat. Nie jest to rasa długowieczna, charciki potrzebują wsparcia zdrowia, regularnych badań i dodatkowej ochrony chociażby przed zimnem czy deszczem. Częste u tej rasy są zwichnięcia rzepki, padaczka i problemy z układem pokarmowym. Konieczna jest wartościowa karma dla psa, która będzie dobrze strawna i wzmocni również odporność. Po konsultacji z weterynarzem można wprowadzić olej z łososia, który dostarczy nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 – poprawiające pracę układu immunologicznego, krwionośnego oraz nerwowego.

 

Charcik włoski niebieski. 

 

Charcik włoski - charakter

Aktualnie charciki włoskie są psami do towarzystwa. Charakteryzują się wysoką inteligencją i chęcią pracy z człowiekiem. Szybko pojmują, ale jak to charty – bywają uparte i bez konsekwencji opiekuna, szybko znajdą drogę na obejście panujących zasad. Z natury charciki szybko przystosowują się do panujących i nowych warunków, o ile mają przy sobie opiekuna. Konieczne jest wprowadzenie socjalizacji szczeniąt charcików, aby nie pojawiły się u nich lęk separacyjny oraz wycofanie przy nieznanych bodźcach, a ich instynkt łowiecki nie przysparzał kłopotów. Podobnie jak cavalier king charles spaniele, charciki są psami bardzo wrażliwymi i niestety stosunkowo często cierpią z powodu psiej depresji. Jej powodem najczęściej jest niewystarczający kontakt z ludźmi, zbyt agresywne strofowanie psa czy odsyłanie go na dwór, np. na nocowanie.

Charcik jest psem potrzebującym towarzystwa, nie lubi zostawać sam. Z innymi psami raczej się dogaduje, ale nie jest polecany do łączenia z kotami czy królikami - charciki mogą wykazywać instynkt łowiecki. Jeżeli pies ma zostać sam w domu to najlepiej pozostawić mu zabawki interaktywne lub maty węchowe wypełnione przysmakami dla psów.
Należy pamiętać, że charty to psy myśliwskie. Mimo że doskonale odnajdują się w mieszkaniach, to potrzebują sporej dawki ruchu. Idealnie sprawdzi się agility oraz inne sporty dla psów.

 

Szczeniak charcika włoskiego. 

 

Charcik włoski – cena

Szczeniak charcika włoskiego z rodowodem kosztuje ok. 5000 zł. Psy przeznaczone do rozrodu (reproduktorzy lub suczki) osiągają kwoty 7000 zł i więcej. Bardzo duże znaczenie ma renoma hodowli, jak również umaszczenie szczeniąt. Najbardziej popularne np. charcik włoski niebieski lub czarny będą droższymi okazami od izabelowatych psów.

Hodowle charcika włoskiego są nie są liczne w naszym kraju, ale można znaleźć takie naprawdę dobre, zarejestrowane w FCI lub ZKwP. Miesięczne utrzymanie zdrowego charcika włoskiego to koszt około 250 zł.

Wystrzegaj się pseudohodowli. Mimo że cena bez rodowodu charcika włoskiego jest kusząca to ciągnie za sobą widmo przyszłych problemów fizycznych i psychicznych psów – głównie za sprawą złego przetrzymywania i nieodpowiednich warunków w miejscu rozrodu.
Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 250 ml

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 29.99 zł

26.99 
29.99 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 500 ml

*****

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 35.99 zł

32.39 
35.99 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 1000 ml

*****

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 45.99 zł

41.39  (4.14 zł / 100 ml)
45.99