Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Borzoj (chart rosyjski) – najważniejsze informacje o rasie

Borzoj to pies o przyjacielskim usposobieniu. Jest czuły, zrównoważony, spokojny, bardzo oddany opiekunowi, choć na pierwszy rzut oka ciężko to stwierdzić przez pryzmat budowy ciała. 

Ojczyzną borzoja jest Rosja. To psy myśliwskie, które przez wiele lat wykorzystywane były do polowań. Zaliczane są do największych ras. Budową ciała przypominają greyhoundy. Ich długa, falista sierść wymaga systematycznej pielęgnacji. Borzoj to jeden z nielicznych psów, na którego smaczki nie mają dużego wpływu motywującego.

 

Pysk borzjoza jest wydłużony z lekkim wygięciem na linii nosa.

 

Borzoj – rys historyczny

Chart rosyjski to borzoj. Początki charta rosyjskiego datowane są na przełom XIV i XV wieku. Uważa się, że przodkowie borzoja należały do plemion tatarskich. Czworonogi te wywodzą się ze skrzyżowania dawnego charta rosyjskiego z chartami krymskimi i górskimi. Zaciekawiły rosyjską arystokrację, która podjęła się ich regularnej hodowli. Po raz pierwszy borzoj zaprezentowany został na wystawie Crufta w 1891 roku. Psy wykorzystywane były do polowań na lisy, zające, ale i na zdecydowanie większą zwierzynę – np. jelenie. Obecnie trzymane są głównie do towarzystwa. Podczas rewolucji październikowej wyginęła niemal cała populacja borzojów w kręgach rosyjskiej arystokracji. Rasa przetrwała dzięki hodowli prowadzonych w USA i w zachodniej części Europy. Borzoj sklasyfikowany został przez Międzynarodową Federację Kynologiczną do grupy 10 – Charty i sekcji 1 – Charty długowłose. Nadano mu numer wzorca 193.

 

 

Borzoj – wygląd

Chart rosyjski to pies sporych rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają 35–48 kg masy ciała, 65–75 cm wysokości (suki), 70–85 cm wysokości (samce). Borzoj to pies o smukłej sylwetce. W jego budowie uwagę zwraca wydłużona głowa z płaską i szeroką czaszką. Ma falujące, długie, jedwabiste, miękkie i sprężyste włosie, dzięki któremu jego kanciasta budowa ciała zyskuje nieco miękkości. Dopuszczalne są różne umaszczenia, m.in. białe, szare, złote, czerwone, czarne z ciemną kufą. Niedopuszczalna jest maść niebieska i czekoladowa. Szata może być pręgowana, płaszczowa, jednolita bądź łaciata. Oczy są podłużne, duże, o żywym, łagodnym wyrazie, w kolorze od ciemnoorzechowego po ciemnobrązowy. Uszy borzoja są osadzone z tyłu, wysoko, cienkie, wąskie, małe, spiczasto zakończone. Ogon jest nisko osadzony, szablasty lub sierpowaty, dosyć długi.

 

Borzoj o umaszczeniu biało-czarnym, z długim lejącym włosem

 

Chart rosyjski - charakter

Charty rosyjskie mimo sporych rozmiarów są psami posłusznymi, czułymi, oddanymi opiekunowi. Dobrze nadadzą się do rodzin z dziećmi. Cechuje je spokój i tolerancja względem najmłodszych członków rodziny. Wykazują podejrzliwość i nieufność wobec obcych osób. Borzoj to pies w typie sportowca. Nie będzie dobrym wyborem dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Dla prawidłowego funkcjonowania należy zapewnić mu sporą dawkę ruchu. Kiedy spożytkuje energię, dobrze znosi samotność.

Borzoj chętnie uczestniczy w przeróżnych aktywnościach. Przepada za zabawami węchowymi. Jest bardzo bystry i spostrzegawczy. Mimo że z reguły zrównoważony, może gwałtownie reagować, kiedy zobaczy potencjalną ofiarę. Z tego powodu może przejawiać skłonność do ucieczek. Warto na wszelki wypadek wyposażyć go w chip lub adresówkę. Borzoj nie będzie dobry na pierwszego psa. Jego szkolenie wymaga konsekwencji, stanowczości, cierpliwości. Niedoświadczonej osobie trudno będzie go okiełznać.

 

Przeczytaj również: Czipowanie psa - na czym polega i jak je wykonać?

Dwa borzoje na śniegu

 

Chart rosyjski – zdrowie i pielęgnacja

Borzoj nie należy do łakomczuchów, stąd też podczas szkolenia przysmaki dla psa niewiele wskórają. Może być karmiony zarówno karmą gotową dla psa, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami. Jak wiele dużych ras, chart rosyjski wykazuje predyspozycję do skrętu żołądka. Aby ograniczyć ryzyko tej dolegliwości, powinien odpoczywać po posiłku. Jako duży pies narażony jest też na dysplazję stawu biodrowego. Dlatego ważne jest, aby w jego diecie znalazły się składniki wspomagające układ stawowy, takie jak chondroityna i siarczan glukozaminy. Wśród innych chorób, na które często zapadają przedstawiciele tej rasy, wymienia się: napięcie mięśniowe, retinopatię, zapalenie ścięgien. Długa sierść borzoja wymaga regularnego czesania. Powinno się je przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet co 2 dni.

Ile żyje borzoj?

Średnia długość życia charta rosyjskiego to 9 lat.

 

Chart rosyjski - cena

Borzoj nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Za charta rosysjkiego z uznanej przez FCI hodowli należy zapłacić 4500–500 zł. Zdecydowanie więcej hodowli znajduje się zagranicą, czeka się tam krócej na szczeniaka z renomowanej hodowli.

Miesięczny koszt utrzymania borzoja to około 400 - 500 zł. Borzoj wymaga odpowiedniej karmy dla psa, dbania i wspomagania okrywy włosowej i regularnego kupowania akcesoriów treningowych. Udziały w sportach psich oraz wystawach to dodatkowy koszt.

 



Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość