Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chart whippet (chart angielski) – Encyklopedia psów

Whippet to mały chart o wielkiej charyzmie. Dostojny wygląd i świetna kondycja idą w parze z przyjaznym nastawieniem. Zobacz, czym jeszcze cechuje się charcik angielski i na co należy uważać.

 

 

Whippet – opis rasy

Whippet jest bardzo szybki, zwinny i doskonale radzi sobie w biegu. Początkowo był wykorzystywany do polowań, a obecnie bardzo dobrze sprawdza się jako pies domowy. Potrzebuje dużo ruchu i zabawy oraz odpowiedniego żywienia. Wbrew pozorom nie jest to tylko urodzony morderca czy pies wystawowy – whippet jest towarzyskim i przyjaznym psem, który sprawdzi się wielu osobom. Z wyglądu przypomina miniaturkę greyhounda.

 

Postawa charta whippet.

 

Rasa psa whippet – charakter

Na szczęście te dostojne psy mają dużo pozytywnych cech. Nie są szczekliwe, z łatwością akceptują inne zwierzęta, przywiązują się do swoich właścicieli i dobrze czują się z dziećmi. Rzadko kiedy wykazują agresję i bardzo chętnie przebywają w domu z opiekunami. Oczywiście charty uwielbiają biegać, a zatem powinny mieć dostęp do długich spacerów i możliwości pogoni za zabawką. Właściciele małych mieszkań będą mogli ugościć tego niewielkiego przyjaciela, gdyż najważniejsze są wyjścia na zewnątrz. Charcik odnajdzie się także z innym psem, z którym będzie mógł się ganiać i bawić. Drugi pies zapewni rozrywkę naszemu chartowi i pozwoli na długie bieganiny. Charty również chętnie aportują.

 

 

Whippet – cena szczeniaka

Chart whippet kosztuje około 3000 - 4000 złotych, jednak jego cena zależna jest m.in. od wieku, płci i rodowodu. Do kosztów psa należy też doliczyć pozwolenie na posiadanie charta, które jest obowiązkowe w Polsce.

Whippeta warto kupić w hodowli zarejestrowanej w FCI. To daje nam pewność, że pies nie ma ukrytych chorób i możemy liczyć na ewentualną pomoc hodowli. Pseudohodowle oferują niższe ceny, jednak zwierzę może być chore lub skrzywdzone.

 

Dwa whippety leżą.

 

Ubranka dla whippeta

Whippety ze względu na swoją niewielką masę mogą nosić ubrania, które pozwalają lepiej utrzymać ciepło małym chartom. Takie ubrania dodają także uroku każdemu czworonogowi, który będzie czuł się komfortowo w dodatkowym odzieniu. Przed wyborem ubranka dla charta należy go zmierzyć i dobrać ubranie odpowiednie do pogody. Należy pamiętać, że pies może się też przegrzać i zbyt gruba odzież może doprowadzić do udaru cieplnego w cieplejsze dni. Charty mogą wychodzić bez ubrań w neutralnych temperaturach, jednak srogie zimy mogą zaszkodzić tym psom. W śnieżną pogodę warto się zaopatrzyć w płaszczyk zimowy, który ochroni przed chłodem i śniegiem. Bardzo krótka sierść chartów sprzyja wychłodzeniu ich organizmów.

Producenci ubrań dla psów tworzą także ciekawe kolekcje, w których znajdziemy ciepłe ubrania dla zmarzluchów czy cienkie stroje z zabawnymi nadrukami. Na jesienne wilgotne spacery dobrze sprawdzi się cienka pelerynka przeciwdeszczowa. Pies nie jest zabawką i nie można go zmuszać do noszenia ubrań, jeżeli go to stresuje lub przeszkadza w chodzeniu. Jeżeli nie wiesz, jak rozpoznać stres u Twojego pupila, przeczytaj artykuł o stresie u psów i kotów.

 

Zobacz ofertę ubranek dla whippetów

 

Obroża dla whippeta, szelki i inne akcesoria

Na spacerach zawsze powinniśmy mieć ze sobą szelki, smycz i kaganiec dla whippeta. Jeżeli pies jest z dala od innych ludzi i zwierząt, nie musi mieć kagańca, ale jest na przykład obowiązkowy w komunikacji miejskiej. Kaganiec musi pozwalać psu na swobodne oddychanie, ale uniemożliwiać ugryzienie. Whippet raczej nie wykazuje agresji, ale warto mieć w wyposażeniu ten przedmiot. Najważniejsze są jednak dobrze dobrane szelki i smycz, które pozwolą na cieszenie się ze wspólnych spacerów. Szelki dla whippeta należy dobrać odpowiednio do rozmiaru czworonoga. Z kolei smycz warto dostosować do dynamiki psa. Może wystarczyć zwykła sznurkowa lub automatyczna, jeżeli pies lubi chodzić przed nami.
Poza zabawkami i gryzakami dobrze jest zaopatrzyć się w legowisko dla whippeta. Pies będzie mógł się tam ułożyć, kiedy będzie chciał być sam lub będzie się relaksował podczas drzemki. Charcik może mieć małe legowisko, które w zupełności mu wystarczy i da komfort. Do legowiska możemy wsadzić miły koc lub przytulankę pupila.

 

Whippet aportuje patyk.

 

Zanim kupisz charta angielskiego, czyli choroby whippeta

Należy pamiętać, że whippety są z natury chude i zwinne, a lekko zarysowane kości nie są powodem do zmartwień. Nie można nadmiernie karmić małych chartów, gdyż może to doprowadzić do nadwagi i nieprawidłowości rozwojowych. U whippetów najczęściej obserwuje się:


• Problemy z oczami (między innymi zaćma, zanik siatkówki)
• Głuchota
Dysplazje stawów (biodrowych i łokciowych)

• Niedoczynność tarczycy
• Wnętrostwo
• Łysienie
• Zgryz uniemożliwiający prawidłowe jedzenie

 


Whippety są też narażone na różne urazy ze względu na swoją wielkość i predyspozycje do uszkadzania się stawów. Psy należy regularnie badać u lekarza weterynarii, który wykluczy ewentualne choroby lub rozpocznie leczenie przed rozwojem dolegliwości.

 

Whippet skacze przez przeszkody.Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość