Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Źle wyrwany kleszcz – co jeśli podczas wyrywania zostaną resztki kleszcza?

„Kleszcz nie wyszedł cały u kota”, „kleszcz u psa gdy zostanie głowa”, „kleszcz u psa została noga” – to tylko niektóre hasła z historii wyszukiwań Googla, z którymi borykają się właściciele zwierząt. Co zrobić w takim przypadku? Podpowiadamy!

Sprawne i bezpieczne usuwanie kleszczy jest ważną umiejętnością i wbrew pozorom nie jest trudne – jeżeli mamy do tego odpowiednie narzędzia. Warto jednak wiedzieć co zrobić w sytuacji, kiedy podczas usuwania fragment kleszcza pozostanie w ciele. Przeczytaj, kiedy należy udać się do lekarza, a kiedy można zignorować problem.

 

Kleszcz wbity w skórę psa.

 

Dlaczego kleszcze gryzą ludzi i zwierzęta?

Kleszcze to pasożyty zewnętrze które, aby przeżyć, potrzebują krwi – człowieka lub zwierząt. Wgryzając się w skórę, wydzielą hemolizynę, cytolizynę oraz substancje znieczulające i rozrzedzające krew. Dlatego rzadko można poczuć moment ugryzienia. Samo ugryzienie kleszcza też nie jest ani dla człowieka, ani dla zwierzęcia groźne –zwykle powoduje tylko delikatne miejscowe podrażnienie. Ale niestety wraz ze śliną kleszcze przenoszą patogeny wielu chorób m.in. kleszczowego zapalenia mózgu i osławionej boreliozy – dlatego tak ważna jest ochrona przeciw kleszczowa oraz szybkie i sprawne usunięcie kleszcza w razie ugryzienia.\

 

 

Kleszcz u psa jak wygląda?

Kleszcze to niewielkie organizmy, które kiedy są głodne mają ciało okrągłe i spłaszczone – natomiast najedzony kleszcz jest okrągły i bardzo łatwo go wyczuć pod sierścią psa. W dotyku może przypominać odstającą zmianę skórną. Czy psa boli kleszcz? Najprawdopodobniej nie – tak samo jak nie boli człowieka. 

 

 

Kleszcz u psa zaczerwienienie – czy u psów też może występować rumień?

Tak jak u ludzi ugryzienie przez kleszcza może na ciele psów pozostawiać podrażnienie, może też pojawić się rumień – jako reakcja alergiczna. Rumień może być też zwiastunem boreliozy, jednak u psów ten objaw nie jest tak częsty jak u ludzi.

 

Usuwanie kleszcza z ucha psa.

 

Dlaczego trzeba jak najszybciej usunąć kleszcza?

Im szybciej usuniemy kleszcza, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zakażenia. Najlepiej zrobić to nie później niż w przeciągu 24 h – ma to kluczowe znaczenia zwłaszcza w przypadku boreliozy, gdyż krętki boreliozy wprowadzane są do organizmu dopiero po około dobie od ugryzienia. Dlatego jeśli tylko zauważymy, że mamy wbitego kleszcza – lub ma go nasz zwierzak – powinniśmy jak najszybciej zrobić to samodzielnie, nie czekając na pomoc fachowców!

Przeczytaj także: Borelioza u psa i borelioza u kotów

 

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza należy usuwać najlepiej za pomocą specjalnych haczyków np. Twister narzędzie do usuwania kleszczy taka kleszczołapka pozwoli na szybkie i bezpieczne „wykręcenie” kleszcza. Taki zabieg jest bezbolesny i szybki i pozwala na usunięcie kleszcza w całości. Po wyciągnięciu kleszcza należy skórę odkazić i obserwować przez miesiąc czy nie pojawi się w miejscu wkłucia rumień.

Bardzo ważne jest, aby podczas wyciągania nie przyciskać odwłoku kleszcza – może to spowodować wpuszczenie większych ilości śliny oraz wymioty kleszcza. Dlatego lepiej używać haczyków niż pęsety. Tak samo może zadziałać smarowanie alkoholem czy masłem – dlatego kleszcza najlepiej wyciągać bez użycia jakichkolwiek substancji.

 

Akcesoria do ochrony przed kleszczami

 

Kleszcz źle wyrwany – jak usunąć resztki kleszcza?

Zdarza się, że podczas wyciągania pozostanie w ciele fragment kleszcza. Co zrobić w takim przypadku? Wszystko zależy od tego, jaki i jak duży fragment kleszcza pozostał pod skórą. Jeżeli jest to niewielki fragment – żądło lub otwór gębowy najlepiej zdezynfekować to miejsce np. Octeniseptem i poczekać kilka dni – zwykle organizm sam „usuwa” pozostałość bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Podobnie jeżeli w przypadku kleszcza u psa pod skórą zostanie noga kleszcza. Zazwyczaj wystarczy obserwacja i po kilku dniach nie ma śladu po kleszczu.

W sytuacji, gdy zostanie większy fragment, np. głowa kleszcza została w ciele, a zwłaszcza głowa z gruczołami ślinowymi – można spróbować usunąć ją w pierwszej kolejności pęsetą, a jeżeli się to nie uda to najlepiej udać się do lekarza – w przypadku ludzi, lub weterynarza – w przypadku psów i kotów. Jeżeli problemem jest źle wyrwany kleszcz u kota lub psa, to na miejscu chirurg najczęściej dokona drobnego rozcięcia i wyjmie pozostałość kleszcza.

Większość lekarzy odradza samodzielne wyciąganie resztek kleszcza spod skóry np. igłą – może to prowadzić do zakażenia.

Pamiętajmy, że w przypadku kleszczy najlepszą metodą jest przeciwdziałanie. W przypadku zwierząt wychodzących konieczne jest skuteczne zabezpieczenie ich przez możliwością złapania kleszczy – do wyboru mamy obroże (najlepsza metoda dla psów), krople czy tabeletki.

Przeczytaj też: Obroża, krople czy może tabletki? Jak ochronić psa i kota przed kleszczami?Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość