Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla kota seniora

Karmy dla kotów oferowane są w różnych wariantach, a ich formuły dostosowane są pod różne potrzeby kotów. Dostępne są karmy dla kotów dorosłych, karmy dla kociąt oraz karma dla seniorów. Każda z nich różni się pod paroma względami, ponieważ funkcjonowanie organizmu zmienia się wraz z wiekiem.

Kocia starość nie jest jednoznacznym pojęciem. Każdy kot inaczej się starzeje, jednak uśredniony wiek kota starszego to 10 – 15 lat. Karmy dla seniorów posiadają formuły spowalniające procesy starzenia się organizmu, więc zaleca się rozpoczęcie ich podawania wcześniej, przed objawami starości, mniej więcej od 7-8 roku życia kota. Pamiętajmy, że im większa rasa kota tym starzeje się on wcześniej i szybciej.

Jakie są karmy dla seniorów?

Karmy dla kotów starszych dostępne są jako karmy suche, szerzej dostępne, oraz karmy mokre. Pozwala to na dobranie swojemu kotu najlepiej smakującego mu pokarmu. Karmy mokre dla seniorów mają przede wszystkim jedną najważniejszą cechę - są miększe i łatwiejsze do spożycia.

W przypadku karm dla kotów po 7 roku życia, maleje różnorodność smaków karm. Najczęściej są to karmy z drobiem.

Karmy dla seniorów mają obniżony poziom białka i ogólnej energetyczności. Ma to na celu nie dopuszczenie do nadmiernego tycia kociego seniora. Karmy takie muszą być lekkostrawne i dobrze przyswajalne, aby nie nadwyrężać układu pokarmowego kota w podeszłym wieku.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kotów starszych?

Karma dla kota starszego powinna zawierać parę cech, na które należy zwrócić uwagę przy jej wyborze. Zazwyczaj takie karmy posiadają obniżony poziom białka, nie powinien on jednak spadać poniżej pułapu pozwalającego na prawidłowe funkcjonowanie i regenerację mięśni kota, czyli ok. 29% w przypadku karm suchych oraz 9% przy karmach mokrych.

Aby zachować zdrowie starzejącego się kota należy dostarczać mu pewnych składników odżywczych pozwalających na wzmocnienie wszystkich układów. Karmy dla kotów starszych powinny zawierać związki opóźniające procesy starzenia, czyli naturalne przeciwutleniacze. Istotne jest również źródło pochodzenia białek w karmie, ponieważ tylko to odzwierzęce posiada odpowiedni skład aminokwasów, który jest dobrze przyswajalny i pełnowartościowy.

Następnymi związkami które powinny pojawić się w karmach dla seniorów są te wzmacniające stawy i kości kota – glukozamina i chondroityna. Zmniejszają one ryzyko uszkodzeń mechanicznych i osłabienia szkieletu.

Karmy dla seniorów mają obniżony poziom niektórych substancji mineralnych, takich jak sód czy fosfor, aby nadmiernie nie obciążać układu moczowego starszego kota.

Istotne jest zwiększenie smakowitości w karmach dla kotów starszych, ponieważ wraz z wiekiem obniża się wrażliwość zmysłów kota. Karmy dla seniorów powinny być mocno smakowite i aromatyczne, aby zachęciły starszego kota do jedzenia.

1 2 3
ROYAL CANIN Mature Consult 400g

*****

21.98  (54.95 zł / kg)
GUSSTO Vet Gastro Intestinal indyk na problemy gastryczne 12x200 g
115.92  (48.30 zł / kg) ZESTAW EKONOMICZNY
ACANA Wild Prairie Cat 4,5 kg

*****

179.87  (39.97 zł / kg)
GUSSTO karma dla kota puszka 12 x 400g
139.44  - 148.44  ZESTAW EKONOMICZNY
ACANA Pacifica Cat 4,5 kg

*****

191.46  (42.55 zł / kg)
ACANA Indoor Entrée Cat 4,5 kg
169.93  (37.76 zł / kg)
ACANA Grasslands Cat 4,5 kg

*****

212.98  (47.33 zł / kg)
SANABELLE Senior drób 400 g
12.97  (32.43 zł / kg)
1 2 3