Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies zjada odchody? Sprawdź jak zwalczyć to niebezpieczne zjawisko

Jedzenie przez psa odchodów – swoich, kocich lub innych – często dzikich zwierząt to z pozoru błahy kłopot, jednak może być dla psa bardzo niebezpieczny. Przeczytaj, co może być przyczyną takiego zachowania i jak sobie poradzić z tym nieprzyjemnym kłopotem.


Zjadanie kup przez psy jest zjawiskiem dosyć powszechnym i zmaga się z nim większość opiekunów szczeniąt. Z czasem większość psów z tego wyrasta, ale niektóre przez całe swoje życie zjadają odchody innych zwierząt przy każdej nadarzającej się okazji. Przeczytaj, co o tym zjawisku mówi nauka i specjaliści.

 

Pies na trawie.

 

Dlaczego pies zjada swoje odchody? Bo to leży w ich naturze!

Zjadanie odchodów jest zakodowane w psiej naturze. I chociaż dla nas jest czymś obrzydliwym, jest to uwarunkowane genetycznie. Pies odziedziczył je po swoim przodku wilku, który zjada odchody pozostawione w pobliżu nory – po pierwsze, aby nie zostawiać śladów, po drugie, aby nie zjadł ich nikt inny ze stada – na wypadek, gdyby w kale były pasożyty. Zjadanie odchodów jest więc ze strony wilka bardzo odpowiedzialnym działaniem! Udomowiony pies nie musi tego robić, ale wiele pierwotnych zachowań nadal w nim pozostało.

Drugi ważny powód koprofagii – czyli zjadania odchodów innych psów, jest okres opieki suki nad szczeniętami. Zjadanie odchodów szczeniąt należy do dbania o higienę oraz dodatkowo stanowi usuwanie wabika na drapieżniki. Co ciekawe, suka zjada odchody szczeniaków tylko do czasu, kiedy są karmione jej mlekiem.

Innymi pobudkami mogą kierować się szczenięta. Te wilcze zjadają najczęściej odchody, naśladując matkę – te psie szczeniaki zjadają kupy najczęściej ze zwykłej, szczenięcej ciekawości i chęci zabawy.

 

 

Dlaczego psy jedzą kupy innych zwierząt? Bo mają niedobory w diecie

Naukowcy od lat doszukują się powiązania pomiędzy jedzeniem odchodów innych zwierząt, a niedoborach w diecie psa. Hipotez związanych z tym zagadnieniem jest co najmniej kilka. Jedna z nich mówi o tym, że psy które jedzą odchody innych zwierząt, mają w swojej diecie za dużo węglowodanów, za mało błonnika i niedobory witamin z grupy B. Inna wskazuje na fakt, że psy widzą po prostu w odchodach innych zwierząt źródło wartościowego pokarmu. Trzecia teoria głosi, że odchody mogą stanowić dla psów źródło enzymów trawiennych i bakterii, potrzebnych do prawidłowego trawienia.

 

Pies grzebie i wącha w trawie.

 

Pies je kocie kupy

W zjadaniu przez psy kocich odchodów nie ma większej filozofii – po prostu psy je lubią i cenią. Koty jedzą karmę o dużej zawartości białka, a tym samym wydalają odchody również z dużą zawartością niestrawionego białka. Kocie kupy stanowią więc bardzo wartościową i pyszną – z punktu widzenia psa – karmę.

 

 

Pies je kupy innych zwierząt? Sprawdź, czy nie jest chory!

Kiedy problem jedzenia odchodów pojawia się nagle, warto zdiagnozować psa pod kątem problemów przewodu pokarmowego. Nagłe zainteresowanie jedzeniem odchodów może się pojawić przy takich chorobach jak: zespół krótkiego jelita, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, zapalenie żołądka czy choroby wątroby.

Chwilowe zainteresowanie obcymi odchodami może się też pojawić podczas antybiotykoterapii – w ten sposób pies chce zasiedlić wyjałowiony organizm niezbędnymi bakteriami.

 

 

Koprofagia u psów z nudów – czyli behawioralne podłoże jedzenia odchodów

Może się też zdarzyć, że pies je odchody swoje lub czyjeś w wyniku zaburzeń behawioralnych – aby zwalczyć nudę, zwrócić na siebie uwagę opiekuna, albo po prostu w odpowiedzi na niewłaściwą naukę czystości. Możliwe jest, że pies zjada swoje odchody ze strachu przed reakcją opiekuna, jeżeli był karcony za załatwianie się w domu w okresie szczenięcym.
Zjadanie odchodów jest też powszechne u psów, które były niedożywione i głodzone – widzą one po prostu w odchodach źródło wartościowego pożywienia.

 

Zobacz kagańce chroniące przed trutkami

 

Jak oduczyć psa zjadania odchodów?

Chociaż zjadanie psich odchodów jest w zasadzie dla psa naturalne, to nie należy tego tolerować z prostego powodu – pies może się zarazić wieloma chorobami i pasożytami znajdującymi się w odchodach innych zwierząt. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto poszukać źródła problemu – najlepiej wraz z lekarzem weterynarii. Lekarz przede wszystkim wykluczy możliwe problemy natury medycznej, ale też będzie w stanie doradzić suplementację witaminami dla psa i probiotykami. W dalszej kolejności warto wprowadzić do diety psa smakołyki, które pozytywnie wpływają na florę bakteryjną np. suszone żwacze lub po prostu kiszonki. Jeśli problemem leży po stronie wychowania i przyzwyczajeń psa, konieczna może być konsultacja u behawiorysty, który w fachowy sposób pomoże rozwiązać pierwotny problem. Podczas spacerów należy korzystać ze specjalnych kagańców przeciw podjadaniu. Jak oduczyć psa zjadania kocich kup? Niestety tutaj przede wszystkim trzeba psu to uniemożliwić – czyli ustawić kuwetę w miejscu niedostępnym dla psa lub regularnie ją sprzątać.

 

Przeczytaj również: Dlaczego pies znaczy teren w domu?


Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość