Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak rozpoznać pchły u kota i jaki jest najlepszy preparat na pchły dla kotów?

Pchły należą do grupy bardzo popularnych kocich pasożytów. Z pozoru nie są groźne i wywołują głównie świąd, jednak inwazja pcheł może być dla kota bardzo groźna. Przeczytaj, jak się objawiają i jak się ich szybko i bezpiecznie pozbyć.

Pchły u kotów – zwłaszcza tych wychodzących - to bardzo częsty problem, który trudno zwalczyć. Dlatego warto wiedzieć jak je rozpoznać, jak się ich pozbyć, oraz jak im zapobiegać.

 

Kot się drapie w szyję

 

Czym są pchły?

Pchła to mały owad, który potrafi skakać na duże odległości. Jako pasożyt odżywia się krwią żywiciela – w tym przypadku kota – chociaż kocia pchła z powodzeniem może również żerować na innych zwierzętach domowych na przykład psach. Pchły niestety bardzo szybko się rozmnażają, składając jaja, które znajdują się nie tylko na żywicielu, ale też w jego otoczeniu – w dywanach, na tapicerowanych meblach czy w legowisku, dlatego tak trudno jest się szybko pozbyć problemu.

 

 

Pchły u kota – jak rozpoznać?

Kot zaatakowany przez pchły przede wszystkim zaczyna intensywnie się drapać i wylizywać. Może ponadto stać się drażliwy, nerwowy i zacząć się gryźć lub wygryzać futro, gdyż gryzące pchły wywołują silny świąd. Niestety uporczywe drapanie może prowadzić do wielu chorób dermatologicznych w tym m.in. alergiczne pchle zapalenie skóry.
Niestety same pchły trudno zauważyć w kocim futerku – łatwiej jest dostrzec odchody pcheł. Widać je na kocie w formie drobnych, czarnych grudek. Znaleźć je można także na kocim legowisku czy w miejscach, w których najczęściej przebywa. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy to pchle odchody, możemy je zgnieść – zobaczymy wtedy w środku zaschniętą krew.

 

Kot brytyjski drapie się na kanapie

 

Skąd się biorą pchły u kota?

Najczęściej problem dotyczy kotów wychodzących, które bardzo łatwo mogą je złapać od innych kotów lub zarazić się w miejscu często uczęszczanym przez inne psy i koty.
Niestety może się też zdarzyć, ze człowiek przyniesie pchły do domu na przykład na butach czy ubraniu.

 

 

Jak się pozbyć pcheł u kota?

Najpopularniejszym jest spray przeciw pchłom dla kota. Jeżeli tylko kot toleruje użycie aerozolu, jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób – wystarczy dokładnie spryskać całego kota. Popularnym preparatem na pchły u kota jest też szampon na pchły, ale wymaga to wykapania kota, a najczęściej koty za tym nie przepadają – zwłaszcza że musi być to dość długa kąpiel, bo powinna trwać minimum 10-15 minut, aby szampon zaczął działać. Sposobem na doraźne pozbycie się pcheł jest też wyczesywanie – niestety nie jest to najlepszy sposób na całkowite wyeliminowanie problemu, bo trudno jest wyczesać wszystkie pchły – ponadto na skórze i tak pozostaną jaja pcheł. Więc grzebień najlepiej sprawdza się jako wsparcie dla leczenia szamponem i sprayem.
Pamiętać też trzeba, aby równocześnie pozbyć się jak i larw pcheł z mieszkania. Jak to zrobić? Odkurzyć dokładnie mieszkanie, pamiętając, aby niezwłocznie pozbyć się worka. Wyprać dywany, tapicerkę i kocie legowiska. Meble, podłogi legowiska należy spryskać preparatem na pchły.

 

 

Domowe sposoby na pchły u kota – czego nie lubią pchły kocie?

Najskuteczniejszym sposobem walki z pchłami jest stosowanie preparatów o potwierdzonej skuteczności leczniczej. Wśród zalecanych domowych sposobów jest zastosowanie octu lub cytryny – najlepiej przeczesać kota grzebieniem skropionym rozcieńczonym octem lub cytryną. Zapach powinien skutecznie odstraszyć pchły przez kilka kolejnych dni – niestety wylizywanie przez kota octu może spowodować u niego wymioty.

 

Dachowiec drapie się w mieszkaniu

 

Czy kocie pchły są zagrożeniem dla człowieka?

Na skórze człowieka może bytować jedynie pchła ludzka, ale kocia może człowieka pogryźć. Na szczęście nie niesie to za sobą wielu groźnych konsekwencji i w praktyce jest naprawdę groźne tylko dla alergików. Wprawdzie pasożyty te mogą przenosić groźne choroby m.in. dur brzuszny, dżumę czy tularemię, ale są one bardzo rzadkie w naszym klimacie.

 

Poznaj produkty marki Pet Care

 

Jak zapobiegać pchłom u kota?

Pchły to jedne z tych uciążliwych pasożytów, którym łatwiej zapobiegać, niż je leczyć. Na pewno kluczowe jest to, aby kot nie był wychodzący - co zresztą ma dla jego zdrowia, a nawet życia duże znaczenie). Jeżeli jednak nasz kot wychodzi i ma kontakt z innymi zwierzętami, koniecznie trzeba go zabezpieczyć np. stosując krople przeciw pasożytom. Można także stosować obroże, ale lepiej tego unikać jeżeli nie mamy stale kota pod kontrolą z uwagi na możliwość zaczepienia np. podczas skakania po płotach czy drzewach. Większość preparatów chroni nie tylko przed pchłami, ale także np. przed kleszczami.

Przeczytaj też: Jak się pozbyć pcheł z domu?



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość