Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Poprawne przechowywanie karmy dla psów i kotów

Jak przechowywać karmę dla psa i kota? Odpowiednie przechowywanie karm dla zwierząt jest bardzo istotną kwestią, która może przedłużyć jej świeżość, aromat, a co najważniejsze zminimalizować ryzyko zanieczyszczeń czy popsucia.
Przede wszystkim każda karma powinna być przechowywana w otoczeniu, które podlega naszej kontroli. Garaże, piwnice, balkony etc. nie są polecane, ponieważ do karmy mogą dostać się owady lub myszy. W zależności od rodzaju karmy – suchej czy mokrej – jej przechowywanie różni się. Warto poznać te tajniki, aby serwować naszym przyjaciołom zawsze smaczne i dobre jedzenie.

 

Słoik z przysmakami dla psa. Jak przechowywać suche smaczki?Przechowywanie suchej karmy:


Torby z karmą dla psów i dla kotów powinny być przechowywane w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu, poniżej 25*C (niektórzy producenci dopuszczają wyższe temperatury). Przechowywanie w ten sposób zapobiega destrukcji witamin i oksydacji tłuszczów, która może prowadzić do ich jełczenia, czyli psucia i w efekcie do powstawania szkodliwych produktów rozpadu. Najlepiej przechowywać karmę w oryginalnych opakowaniach, które pokryte są materiałem chroniącym przed „uciekaniem” tłuszczu.
Przechowywanie w wysokiej temperaturze (lub na słońcu!) powoduje przyspieszony rozkład związków organicznych i szybsze psucie pokarmu.

Przesypywanie karmy do plastikowych pojemników, zastępczych toreb, etc. nie jest również polecane. Badania wskazują, że w takich miejscach karma szybciej traci smak i zapach, co wpływa na jej jakość i smakowitość. Zastępcze plastikowe torebki, zip – bag i plastikowe wiaderka nie zapobiegają również jej wietrzeniu lub psuciu tłuszczu - nie poleca się tego rozwiązania. Większość producentów dopuszcza trzymanie karmy w metalowych pojemnikach (czystych i suchych), ale nadal rekomenduje przechowywanie karmy w oryginalnym opakowaniu. Jeśli ktoś zechce używać plastikowego pojemnika na karmę należy włożyć do niego karmę w oryginalnym opakowaniu.
Warto też pamiętać o tym, że nie każdy pojemnik może mieć kontakt z tłuszczem, a część substancji chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczach może dostać się do jedzenia.

 

 Sucha karma jest tłusta, chropowata i krusząca się. Aby zachować jej świeżość należy ją odpowiednio przechowywać.

 

 

Przechowywanie mokrej karmy:


Otwarte puszki karmy powinny być przechowywane w lodówce, żeby zachować ich wilgotność i minimalizować kontakt z powietrzem. Najlepszym sposobem na przechowywanie jest stosowanie plastikowej pokrywki na puszki. Jeśli nie ma się takiej pokrywki można użyć... lateksowej rękawiczki (sprawdzone w szpitalach – działa!).
Torebki typu zip-bag nie pozwalają na zachowanie właściwości karmy i zdecydowanie nie są polecane.
Puszki można przechowywać do 5 dni, ale ZAWSZE należy sprawdzić jej zapach i wygląd przed podaniem zwierzęciu.


Karma mokra w formie kawałków w galaretce. Jak poprawnie przechowywać mokrą karmę?A co z jedzeniem, które pozostało w misce?

Może ono pozostać w misce do 4 godzin, jeśli temperatura otoczenia jest w granicach pokojowej.

Co do zamkniętych fabrycznie opakowań należy posługiwać się datą ważności podaną na opakowaniu. Jeśli nowa paczka czy puszka jedzenia jest uszkodzona, należy ją zwrócić.

A co z alergikami? Alergie na roztocza znajdujące się w środowisku (a nawet na ich odchody) zdarzają się w świecie zwierząt. Roztocza żyją również w suchej karmie, gdzie dostają się po jej otwarciu. Jednym ze sposobów walki z nimi jest mrożenie SUCHEJ karmy. Niestety, o ile jest to proces sprzyjający zachowaniu tłuszczy i zapobiegający namnażaniu się roztoczy, tak niestety może wpłynąć na niektóre witaminy zawarte w karmie dla psa czy kota. Warto przedyskutować wówczas takie rozwiązanie z dobrym lekarzem weterynarii, żywieniowcem bądź dietetykiem zwierzęcym.

 

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+