Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

O czym należy pamiętać, aby cieszyć się pięknym oczkiem wodnym?

Oczko wodne to częste marzenie posiadaczy dużego podwórka, którzy chcą mieć na posesji swój mały, wodny raj. Decydując się na takie zagospodarowanie ogrodowej przestrzeni, warto zgłębić nieco tajników wodnej sztuki i przepisów prawnych, ponieważ wybudowanie oczka wodnego wiąże się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. Dodatkowo, czynnikiem kluczowym jest prawidłowa pielęgnacja sztucznego zbiornika, która pozwoli stale cieszyć się jego urokiem. Jak o to prawidłowo zadbać i w co powinniśmy zainwestować, by stan oczka wodnego przyciągał uwagę wszystkich gości i jego właścicieli wiecznym pięknem? Mamy kilka rad, które pozwolą Wam w odpowiedni sposób pielęgnować wodny zbiornik na ogródku!

 

 

Jak dbać o oczko wodne?

Oczyszczanie oczka wodnego

Utrzymanie czystości zbiornika na ogródku wiąże się w wykonywaniem regularnych prac pielęgnacyjnych. Jakie prace przy oczku wodnym należy wykonywać? Z pewnością warto co jakiś czas oczyścić zbiornik od wewnątrz. Oczko wodne funkcjonuje w okresie: od wiosny do późnej jesieni i głównie w tym czasie należy skupić się na zachowaniu odpowiedniej czystości, która skutkować będzie przejrzystą wodą. Najlepiej, jeśli oczko wodne wyczyścimy po sezonie zimowym, przed dopełnieniem wody oraz minimum raz w lecie. Pomocnym urządzeniem jest odkurzacz do oczka wodnego, dzięki któremu można dokładnie zebrać wszystkie zanieczyszczenia. Woda z licznymi zanieczyszczeniami z dna pobierana jest przez ssawkę odkurzacza, a kolejno przepuszczana przez filtry do oczka wodnego. Czysta ciecz powraca do zbiornika, natomiast zatrzymane zanieczyszczenia zostają zgromadzone przez urządzenie. Problem nawracających zabrudzeń można zredukować, decydując się na zakup innych akcesoriów do czyszczenia oczek wodnych. Przykładem są pompy do oczka wodnego. To pomocny sprzęt, który usprawnia przepływ wody w zbiorniku, jednocześnie przeciwdziałając odkładaniu się zanieczyszczeń. Następuje dokładniejsza filtracja i napowietrzanie, które może być szczególnie przydatne podczas posiadania w oczku wodnym ozdobnych rybek.

 

Pielęgnacja roślin w oczku wodnym

Oczko wodne to nie sama woda, a mówiąc o takim urozmaiceniu ogrodowych kompozycji mowa również o roślinach znajdujących się w jego otoczeniu. To właśnie one nadają magicznego uroku i sprawiają, że całość wygląda schludnie i spójnie. Warto, by wygląd oczka wodnego był naturalny, jednak dążąc do perfekcyjnego wyglądu, należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi zasadzonym gatunkom flory. O czym należy pamiętać, podczas pielęgnacji roślin w oczku wodnym? Jeśli zdecydowaliście się na gatunki, które rosną powierzchniowo, warto znać podstawową zasadę! Tafla wody oczka wodnego nie powinna być porośnięta przez roślinność w większej mierze niż 30% całej jej powierzchni. Co to znaczy? Jeśli zauważacie, że lilie wodne bądź inne rośliny, które zdobią Wasz przydomowy zbiornik zajmują całą jego powierzchnię – należy usunąć ich większą część. Zbyt duże zakorzenienie i rozwój roślin może negatywnie wpłynąć na ich kwitnienie. Usunięte szczepki można wrzucić do stawu w najbliższym parku i urozmaicić z własnej, dobrej woli publiczną, zieloną przestrzeń. Dodatkowo warto, co jakiś czas uzdatnić wodę, korzystając z odpowiednich preparatów dedykowanych takiemu procesowi. Rośliny powinny być również odpowiednio dobrane do oczka wodnego.

 

 

 

Jak pielęgnować ryby w oczku wodnym?

Kolejnym ważnym aspektem jest pielęgnacja ryb i innych stworzeń, które goszczą w oczku wodnym. Poza odpowiednim pokarmem, należy zapewnić im odpowiednie warunki bytu, które wiążą się bezpośrednio z zagospodarowanym miejscem oraz jakością wody. Najważniejszym aspektem mini hodowli jest głębokość zbiornika. Jeśli przy zakładaniu, nie pomyśleliście o tym, że będziecie chcieli ozdobić oczko, wprowadzając do niego nowych mieszkańców – czas na zmierzenie jego wymiarów. Jeden metr to minimalna głębokość, którą musi posiadać oczko wodne, by ryby miały odpowiednie warunki do życia. Jeśli zależy Wam na takiej formie ozdoby, a nie posiadacie odpowiednich wymiarów oczka – czeka Was jego przebudowa. Przy ponownym zabezpieczeniu zbiornika posłużą folie do oczek wodnych, które dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Dodatkowo ważna jest przestrzeń do pływania. Ryby powinny pojawić się w miejscu, w którym będą mogły swobodnie się poruszać po zbiorniku.

Przeczytaj jakie ryby są najlepsze do oczka wodnego.

 

Zobacz preparaty antyglonowe do oczka wodnego

 

Przygotowanie oczka wodnego na lato i zimę

Prace porządkowe przy oczku wodnym wykonuje się najczęściej wiosną – po minionej zimie oraz na koniec jesieni – zabezpieczając zbiornik przed nadejściem chłodnych dni. Jak się do tego przygotować oraz co należy wykonać podczas tych dwóch pór roku? Po zimie warto skupić się na odpowiednim odżywieniu flory i fauny znad oczka wodnego. W tym celu sprawdzi się zakup specjalnych nawozów do roślin oraz – w przypadku posiadania rybek – pokarmu wzbogaconego o dodatkowe odżywcze składniki. Takie zabiegi pozwolą w szybkim tempie odpowiednio odżywić istniejące ozdoby oczka wodnego. Po lecie natomiast warto zająć się zabezpieczeniem zbiornika przed mrozem i niskimi temperaturami. Nieodporne na chłodne warunki atmosferyczne gatunki, można zasypać piaskiem, który zapewni im dodatkową ochronę. Innym sposobem jest umieszczenie sadzonek w pojemniku i przechowanie ich w cieple do nadejścia następnego lata. Takie zapobiegawcze działania z pewnością przyczynią się do pełnego zachowania wszystkich walorów wodnych oczek i ich piękny wygląd przez lata!

 

Przeczytaj również: Dlaczego warto mieć oczko wodne?Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość