Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Oczko wodne – dlaczego warto je mieć? Jak zrobić klasyczne oczko wodne?

Oczko wodne w ogrodzie to doskonały sposób na jego upiększenie. Do przydomowego zbiornika wodnego można wpuścić ryby, np. karpie koi, słonecznice, różanki i obsadzić pięknymi roślinami, np. kosaćcem żółtym, hiacyntem wodnym. Wyposażyć go też można w tryskające wodą fontanny.

 

Własny ogród to marzenie wielu osób. Jego odpowiednia aranżacja sprawia, że tworzy doskonałe miejsce do wypoczynku i regeneracji. Zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym ogrodzie nierzadko spotyka się oczka wodne. Rozwiązania te mogą przynieść dużo satysfakcji. Na dodatek woda wycisza i uspokaja.

 

Do oczka wodnego można wpuścić ryby, np. karpie koi, słonecznice, różanki i obsadzić pięknymi roślinami, np. kosaćcem żółtym, hiacyntem wodnym. Wyposażyć go też można w tryskające wodą fontanny.

 

Oczko wodne w ogrodzie – korzyści z posiadania

Posiadanie oczka wodnego w ogrodzie wiąże się z wieloma korzyściami. To przede wszystkim unikalna ozdoba. Ogród z oczkiem wodnym, które jest starannie wykonane, urzeknie każdego swoim pięknem. Połączenie wody, roślin, ryb, kamieni daje niepowtarzalny efekt. Nie sposób nie wspomnieć, że woda uspokaja i odpręża. Przebywanie w jej otoczeniu pomaga nabrać dystansu, wyciszyć się, odzyskać energię. Ma działanie wyciszające i relaksujące. Co więcej, parując z oczka, wpływa korzystnie na mikroklimat otoczenia. Sprawia, że powietrze jest bardziej nawilżone. Podczas upałów doceni to każdy, a szczególnie osoby zmagające się z problemami oddechowymi. Nawilżone powietrze oddziałuje także korzystnie na roślinność. Ułatwia im wegetację i gwarantuje efektowny wygląd.

 

Pielęgnacja oczka w ogrodzie okazać się może doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Bywa, że przemienia się w pasjonujące hobby. Opieka nad zbiornikiem wpływa stymulująco na aktywność ruchową. Oczko ogrodowe zapewnia kontakt z niezwykle interesującym wodnym światem. Charakterystyczne dla tego środowiska rośliny i zwierzęta absorbują uwagę i zapewniają ogrodowi niepowtarzalny wyraz. Wśród flory wymienić można takie gatunki jak:

  • lilia wodna, grążel żółty, moczarka kanadyjska – w strefie głębokiej,
  • kosaciec żółty, grzybieńczyk, pałka wodna – w strefie płytkiej,
  • babka wodna, krwawnica pospolita, czermień błotna – w strefie bagiennej,
  • bergenia sercowata, liliowiec rdzawy, języczka pomarańczowa – w strefie nadbrzeżnej,
  • hiacynt wodny, azolla karolińska, salwinia uszkowata – w strefie powierzchniowej.

 

Wśród fauny oczek wodnych panuje także ogromna różnorodność.

Przeczytaj więcej: Rośliny do oczka wodnego

 

Fontanny do oczka wodnego

 

Ogrodowe oczko wodne – co trzeba o nim wiedzieć?

Oczka ogrodowe można kupić gotowe lub wykonać samodzielnie. To drugie rozwiązanie, mimo że znacznie bardziej czaso- i pracochłonne, ma wiele zalet. Oprócz satysfakcji z uzyskanego efektu zbiornik wodny można całkowicie dopasować do własnych upodobań i możliwości terenowych. Rozmiar, kształt, lokalizacja i materiały użyte do wykonania oczka wodnego w ogrodzie powinno się dobrać do charakteru przydomowej przestrzeni. Obecnie coraz częściej spotykane się ogrody w stylu nowoczesnym. Charakteryzuje je prostota, minimalistyczne ozdoby, geometryczne formy, współgrająca ze sobą roślinność. Jednak bez względu na to, w jakim stylu jest nasz ogród, zasady budowy oczka są takie same.

 

Ogród z oczkiem wodnym, które jest starannie wykonane, urzeknie każdego swoim pięknem. Połączenie wody, roślin, ryb, kamieni daje niepowtarzalny efekt.

 

Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić klasyczne oczko wodne w ogrodzie? Po wytyczeniu odpowiedniego miejsca, określeniu wielkości i kształtu, wyznacza się miejsce z uwzględnieniem kilku poziomów głębokości oczka. Pora na kopanie, które przebiega od brzegu do środka. W najgłębszym miejscu wykop powinien mieć co najmniej 100 cm. Na głębokości 60 i 30 cm formuje się półki, na których ustawi się później kosze z roślinami. Następnie przygotowuje się podłoże. Po oczyszczeniu wysypuje się piaskiem. Potem wkłada gotowe oczko lub wprowadza folię, rzadziej beton, bo jest mniej naturalny. W przeszłości popularnymi rodzajami zbiornika były te betonowe, murowane, z iłu i gliny. Oczko zalewa się wodą. Utwardza brzeg. W tym celu warto użyć kamieni. Na koniec obsadza roślinami i po 2 tygodniach można wpuścić ryby. Ich ilość zależy od wielkości oczka. Jeśli chodzi o rośliny, to ⅓ lustra wody powinna zostać niezarośnięta. W przypadku ryb – małe osobniki 1 na 100 l, a duże 1 na 1000 l. Warto pomyśleć o systemie filtrującym, który zapewni odpowiednią jakość i czystość wodę oraz wyłożeniu dna oczka kamieniami. Bardziej zaawansowane projekty wymagają pomocy fachowców. Kaskady, strumienie, fontanny, podesty czy inne pomysły podnoszą jego wygląd, ale są dość trudne do samodzielnego wykonania.

 

 

Zobacz także: Jakie ryby do oczka wodnego?

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość