Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak zrobić oczko wodne? Cenne wskazówki przy planowaniu ogrodowej sadzawki

Jak zrobić oczko wodne? Pierwszym krokiem powinno być dokładne rozplanowanie – określenie wielkości, kształtu i lokalizacji ogrodowej sadzawki. Następnie wybiera się technologię, w której będzie wykonane. Można nabyć gotowe oczka lub zrobić je samodzielnie.

 

Oczko wodne to dość popularny element wyposażenia aranżacji ogrodowych, który upiększa przydomową przestrzeń. Zbiornik wodny na posesji wiąże się także z licznymi obowiązkami, o czym nie wolno zapomnieć. Od tego, jak zrobić oczko wodne, decyduje w dużej mierze przestrzeń, jaką się dysponuje i środki finansowe.

 Rozmiar oczka wodnego dobiera się do wielkości ogrodu. W niewielkich ogrodach zaleca się tworzenie oczka wodnego o powierzchni do 8 m2.

Jak wykonać oczko wodne?

Podstawą zrobienia oczka wodnego jest dobre przygotowanie. Należy starannie zaplanować wielkość, kształt i lokalizację. Można skorzystać z gotowych projektów lub naszkicować własny. W zależności od możliwości, czyli wolnej powierzchni użytkowej i potrzeb ogrodowa sadzawka może mieć różną formę i rozmiar. Powszechnie przyjętą zasadą jest, że w niewielkich ogrodach tworzy się oczka o powierzchni do 8 m2. Przy większym terenie możliwa jest dowolność, jednak pamiętajmy, żeby oczko wodne podkreślało wygląd ogrodu i nie utrudniało korzystania z niego.

 

Jeżeli chodzi o lokalizację, to nie zaleca się robienia zbiornika wodnego w okolicy drzew liściastych. Zrzucane jesienną porą liście będą sporym kłopotem i utrudnią utrzymanie go w czystości. Kolejną kwestią podczas rozmieszczania oczka jest nasłonecznienie. Jeżeli planuje się trzymać ryby i zasadzać wokół zbiornika roślinność wodną, to intensywne nasłonecznienie nie będzie dobre. Warto też zaznaczyć, iż silne promienie słoneczne intensyfikują parowanie wody i rozwój glonów. Najlepiej, kiedy dobowa ekspozycja oczka wodnego na słońce wynosi do 6 godzin. Jeśli zależy nam, by oczko miało naturalistyczny charakter i gościły w nim zwierzęta, zaplanujmy je w ustronnym miejscu.

 

Jak zbudować oczko wodne?

Jak zbudować oczko wodne? Jest kilka możliwości. Można zdecydować się na gotowe kupne zbiorniki, do których przygotowania używa się polistyrenu, żywic poliestrowych, elastycznego kauczuku. Kiedy nie odpowiadają nam oferowane rozwiązania, można własnoręcznie zrobić sadzawkę w ogrodzie. Jak samemu zrobić oczko wodne? Najczęściej w tym celu używa się specjalnej folii lub betonu, przy czym to drugie rozwiązanie jest znacznie droższe i trudniejsze do zrobienia. Co więcej, gdy powierzchnia zbiornika betonowego ma mieć więcej niż 50 m2, wymagane jest pozwolenie budowlane i spełnienie wielu formalności.

Na oczko wodne o powierzchni większej niż 50 m2 wymagane jest pozwolenie budowlane i spełnieniu wielu formalności.

 

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie z folii – krok po kroku?

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Pracę trzeba rozpocząć od określenia granic wykopu, czyli zarysu zbiornika. W tym celu można użyć sznurka, piasku, elastycznego węża, farby w sprayu czy innych sposobów na wyznaczenie obrysu. Żeby wykop był precyzyjny, czynność tę powtarza się dla poszczególnych stref głębokości – dla wody głębokiej i płytkiej, strefy bagiennej i nadbrzeżnej. Po wyznaczeniu obszaru zaczynamy kopać. Wykop powinno się zacząć od zewnętrznego obrysu, kierując się do środka. To dobry moment na usuwanie z terenu pod oczko różnych zanieczyszczeń, np. kamieni, korzeni. Następnie przygotowuje się dno. W każdej strefie głębokości powinno się usypać 15–20 cm warstwy piasku, która zabezpiecza folię przed uszkodzeniami. W przypadku dna o nietypowym, fikuśnym kształcie można w tym celu użyć włókniny. Folia do wyłożenia oczka powinna mieć co najmniej 1 mm grubości. Im będzie wyższej jakości, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń. Dokładnie rozkłada się ją w każdym zagłębieniu, pamiętając o zostawieniu przy brzegu minimum 20 cm na zakładki. Pasma materiału scala się klejem do PVC lub zgrzewa gorącym powietrzem. Folia to materiał wrażliwy na promieniowanie UV, dlatego trzeba ją przykryć warstwą drobnych kamieni albo geowłókniną. Kolejnym krokiem jest wlanie wody. Kamieniami wzmacnia się linię brzegową. Dzięki nim niecka wody dobrze komponuje się z otoczeniem. Na koniec umieszcza się roślinność wodną. W zależności od strefy głębokości wybiera się różne gatunki. Najlepiej sadzić je w specjalnych koszykach umieszczanych w wodzie. W tym momencie można wpuścić ryby ozdobne. Zaleca się podłączyć pompy filtrujące.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość