Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Królestwo zwierząt i roślin – zapewnij je w oczku wodnym w ogrodzie!

Oczko wodne to duma niejednego ogrodnika. To także bogaty świat roślin i zwierząt, które potrzebują naszej opieki. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstszych mieszkańców podwodnego świata i zobacz, jak zadbać o ogrodowy staw.

 

 

Oczko wodne w ogrodzie

Wyobraź sobie, że jest letni wieczór. Wchodzisz do ogrodu. Jest cicho, przyjemnie i spokojnie. Słyszysz łagodny i miękki dźwięk szemrzącej wody. Idziesz w kierunku dźwięku, który prowadzi cię do magicznego oczka wodnego. Przysiadasz na kamieniu, oddychasz głęboko i z zachwytem obserwujesz wytrwałego ślimaka, który wspina się po kamieniu i tańczące nad taflą wody ważki oraz zwinnie przemykające ryby.

I jak? Podoba ci się ta wizja? Jeśli tak, to nie pozostało ci nic innego, jak stworzenie w swoim ogrodzie oczka wodnego, twojej prywatnej oazy spokoju. Ale zanim zabierzesz się za działanie, poznaj mieszkańców tego podwodnego świata i dowiedz się, jakie akcesoria będą ci potrzebne do wykreowania wymarzonej przestrzeni.

 

Ważka na liściu

 

Oczko wodne zwierzęta

Jak myślisz, ile zwierząt może zamieszkiwać jeden metr kwadratowy na mulistym dnie oczka wodnego? No, daj sobie chwilę na zastanowienie… dobra, nie będziemy cię dłużej trzymać w niepewności. Na jednym metrze kwadratowym mulistego dna oczka może urzędować ponad 50 000 zwierząt! Większość zwierzaków z tej licznej gromadki to larwy. Cóż, ci, którzy jeszcze nie stworzyli swojego oczka wodnego, zazwyczaj sądzą, że zbiornik zasiedlają głównie ryby. Ale to nie tylko te zwierzęta mieszkają i odwiedzają nasz ogrodowy staw.

Oczko wodne to dom lub tymczasowy hotel dla wielu zwierząt: oprócz ryb zamieszkują
i odwiedzają je ślimaki, żaby, skorupiaki czy owady. Do naszego stawu może też zawędrować żółw. Warto wiedzieć, że żaby z dużym prawdopodobieństwem pojawią się w zbiorniku, w chwili gdy oczko znajdzie się w pobliżu innych wód i będzie nieco większe. Żaby po prostu przyczłapią do twojego zbiornika i będą buszować w wodzie, przybrzeżnej roślinności, a także wylegiwać się na kamieniu czy chować się w kryjówkach. Żaby to żarłoki: z przyjemnością zjedzą komary, muchy, meszki, ważki czy ślimaki. W letnie noce ich rechotanie przyjemnie utuli cię do snu. Ważki natomiast świetnie polują na komary!

 

 

Zwierzęta dzikie w oczku wodnym

Warto też pamiętać, że do oczka wodnego mogą z zaskoczenia przybyć dzikie zwierzęta. Częstymi gośćmi mogą być traszki, jednak większość czasu spędzają one na dnie zbiornika. Największą swoja aktywność wykazują w okresie marzec – kwiecień. Kolejnym – bardziej zaskakującym dla właściciela posesji – zwierzęciem będzie zaskroniec zwyczajny. Uwielbia wręcz oczka wodne i żyjące w nim, jak i w pobliżu zwierzęta. Wszystkie te zwierzęta są pożyteczne i w pełni bezpieczne dla ludzi, stanowią wręcz nasze wsparcie w walce ze szkodnikami i niechcianymi owadami.
Jednym z nielubianych lokatorów naszego oczka wodnego może stać się chrząszcz pływak żółtobrzeżek, który nie mając innego wyboru jedzeniowego – wybierze nasze małe rybki ze zbiornika wodnego.
Mieszkając na uboczu miasta, należy pamiętać, że nasze oczko wodne będzie stanowiło niejako wodopój m.in. dla ptaków.

 

 

Ryby – mieszkańcy oczka wodnego

Wielu właścicielu oczek wodnych wpuszcza do zbiorników ryby.
Warto wiedzieć, że w chwili gdy chcesz zarybić oczko, musisz zadbać o to, by spełniało potrzeby zwierząt. Minimalna głębokość zbiornika dla ryb wynosi 80 cm. Równocześnie sporo ryb wymaga też większych oczek wodnych, których głębokość przekracza 100 cm. Do najczęstszych bywalców ogrodowych stawów należy, między innymi:

• karaś: mało wymagający osobnik o przepięknych kolorach i formach
• złota orfa: potrzebuje dużych oczek wodnych, zachwyca pomarańczową barwą
• tołpyga – pożeraczka glonów. Ryba osiąga do 1 metra długości

Oczko wodne możemy zarybiać dopiero po miesiącu od jego stworzenia, ponieważ ryby zapraszamy do miejsca, w którym jest już równowaga biologiczna. W zbiorniku nie może być tłoku. Przyjmuje się, że na 1000 litrów wody może przypadać 10 ryb o długości 8. centymetrów. Warto też pamiętać o tym, że przed nadejściem mrozów egzotyczne ryby przenosimy do akwarium, które stoi w domu i pozwoli bezpiecznie przezimować zwierzakom.



Przeczytaj więcej jakie ryby sprawdzą się do oczka wodnego.

 

 

Oczko wodne akcesoria

W utrzymaniu czystości wody i stworzeniu bezpiecznego środowiska dla zwierząt pomoże ci filtr do oczka. To niezbędny sprzęt w ogrodowym stawie. Wybieramy go ze względu na pojemność oczka oraz rodzaj zanieczyszczeń. W oczku wodnym będzie też przydatna pompa tłocząca wodę do filtrów czy fontanny. Pompa powoduje ruch wody i równocześnie ją natlenia, co sprzyja roślinom i zwierzętom. Wydajność pompy dostosowujemy do wydajności filtra.

Warto rozważyć zakup preparatu do uzdatniania wody, który pozwoli ci utrzymać jej parametry na odpowiednim poziomie. Wskazany przez nas środek zadba o PH i twardość węglanową. Preparaty często zawierają witaminy, mikroelementy i substancje organiczne, które wspierają utrzymanie równowagi biologicznej w zbiorniku. Zawsze dokładnie zapoznaj się z ulotką oraz cechami produktu i wybierz środek, który najmocniej wesprze twoje zwierzaki.

 

Może Cię zainteresować: Dlaczego warto mieć oczko wodne?

 

Rośliny w oczku wodnym

Oczko wodne to nie tylko świat zwierząt, to także świat roślin. Rośliny w ogrodowym stawie mają swoją misję: dbają o zachowanie równowagi biologicznej, chronią przed słońcem
i przegrzaniem wody, produkują tlen w procesie fotosyntezy oraz są znakomitymi kryjówkami dla zwierząt.

W oczku wodnym wyróżniamy trzy strefy (pułapy), na których sadzimy rośliny. Jest to:
• strefa bagienna (uwielbiana przez żaby). Głębokość strefy bagiennej wynosi do 10 cm
• strefa wody płytkiej. Głębokość strefy płytkiej wynosi do 40 cm
• strefa wody głębokiej – głębokość strefy głębokiej wynosi do 100 cm

W oczku wodnym wspaniale prezentują się też rośliny pływające takie jak: hiacynt wodny, salwinia pływająca czy orzech wodny.
Przeczytaj więcejo tym, jakie rośliny wybrać do oczka wodnego

 

Żaba w oczku wodnym

 

Oświetlenie w oczku wodnym

Gdy będziesz projektować swój wymarzony ogród, nie zapomnij o oświetleniu. Lampy wydobywają piękno roślin jak i zwierząt i tworzą niezapomniany klimat oczka. Oświetlenie możesz umieszczać:
• na brzegu
• wśród roślinności
• pod wodą

W sklepach znajdziesz lampy, które emitują różne barwy.
Upewnij się, że sprzęt, który kupujesz, jest wodoodporny.

 

 

Oczko wodne fontanna

Fontanna to niezwykła ozdoba oczka wodnego. Fontanny nie tylko emitują relaksujący dźwięk, ale też wprawiają wodę w ruch, co pozytywnie wpływa na równowagę biologiczną podwodnego świata. W sklepach znajdziesz fontanny jedno i wielostrumieniowe, a także fontanny ze zdalnym sterowaniem. Dzięki zdalnemu sterowaniu nawet z odległości kilkudziesięciu metrów, będziesz mógł regulować moc oraz wysokość strumienia.

 

 

Jak zadbać o zwierzęta w oczku wodnym?

Przede wszystkim należy zadbać o czystość i jakość wody, dzięki czemu utrzyma się prawidłowe parametry wody. Dobrze, aby uchronić oczko wodne przed nadmiernym wiatrem, zapewnić chociaż jedną stronę zasłoniętą. Dla jaszczurek i żółwi warto zapewnić kamienie na nadbrzeżu.

 

 

Oczko wodne podsumowanie

Oczko wodne to wspaniała ozdoba ogrodu oraz dom dla wielu zwierząt i roślin.
To również niezastąpione miejsce relaksu, w którym poczujesz spokój i odpoczniesz po męczącym dniu. Ogrodowy staw stanowi także wspaniały punkt obserwacyjny, który odkrywa przed nami tajemnice żyjących w nim zwierząt i roślin. Warto go stworzyć i o niego dbać, tak aby był bezpiecznym domem dla zwierzaków i cieszył nas przez długie lata.




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość