Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rośliny do oczka wodnego – na jakie się zdecydować?

Odpowiednio dobrane rośliny do oczka wodnego jeszcze bardziej podnoszą jego walory estetyczne. Sprawią, że miejsce to będzie pełne uroku i wdzięku. Wybierając je, należy się upewnić, czy poradzą sobie z warunkami środowiskowymi panującymi wokół ogrodowej sadzawki.



Do obsadzenia oczka wodnego nada się wiele gatunków roślin. Dobrym wyborem do strefy nadbrzeżnej będą bergenia sercowata i liliowiec rdzawy, bagiennej – babka wodna, płytkiej – kosaciec żółty, a głębokiej – lilia wodna. Warto postawić na rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę. Najbardziej popularne wśród nich to hiacynt wodny i rogatek sztywny.

 

Wybierając rośliny do oczka wodnego najlepiej wziąć pod uwagę ich właściwości oczyszczające wodę.


Jakie wybrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny do oczka wodnego należy podzielić, biorąc pod uwagę strefę wody. W tej najgłębszej sadzone są na głębokości 50–150 cm. Zdecydowanie najczęściej spotykana jest tutaj lilia wodna nazywana nenufarem. Polecanymi gatunkami są moczarka kanadyjska i grążel żółty. W strefie płytkiej na głębokości 30–50 cm wybierane są takie rośliny, jak kosaciec żółty, pałka wodna w odmianie drobna, szerokolistna, wąskolistna czy grzybieńczyk. Na brzegu sadzi się rośliny odpowiednie dla strefy bagiennej. Na głębokości 10–20 cm często spotyka się babkę wodną nazywaną żabieńcem, czermień błotną, krwawnicę pospolitą.

 

Wszystko do Twojego oczka wodnego

 

 

Jak sadzić rośliny w oczku wodnym?

Najlepszą porą na sadzenie roślin do oczka jest wczesna wiosna. Powinno się wybrać pojemniki ażurowe, wyłożone geowłókniną i wypełnione podłożem. Dobrym wyborem będą plastikowe koszyki. Obsypuje się je żwirem, co zapobiegnie ich przemieszczaniu się i wypłukaniu czy rozgrzebaniu ziemi. Na koniec pojemnik się moczy i umieszcza na dnie. Jako podłoża najlepiej użyć gotowej mieszanki przeznaczonej dla roślin wodnych. Nie powinno się wybierać żyznej ziemi ogrodowej, która jest doskonałą pożywką dla glonów. W oczku wodnym mogą spędzać zimę tylko rośliny mrozoodporne. Kosze z nimi przesuwa się do najgłębszej części oczka, która powinna mieć co najmniej 100 cm. Wtedy woda nie zamarznie do dna. Pozostałe należy wyjąć z oczka. Sadzenie roślin bezpośrednio w gruncie jest możliwe, ale wpływa niekorzystnie na czystość wody, tworząc ją mulastą.

 

Pływające rośliny wodne dodają oczku wodnemu niezwykłego uroku. Co więcej, ich liście zacieniają latem zbiornik, przez co chronią wodę przed przegrzaniem. Stanowią też schronienie dla drobnych zwierząt wodnych i narybku.

 

 

Rośliny wokół oczka wodnego

To, jakie rośliny wodne zastosować wokół oczka, nie jest zależne wyłącznie od osobistych upodobań. Wybór wymaga uwzględnienia kilku istotnych kwestii związanych z wymaganiami siedliskowymi. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wilgotność powietrza i podłoża. Wokół ogrodowej sadzawki, która wykonana została z materiałów nieprzepuszczających wodę, nie sprawdzą się rośliny naturalnie rosnące nad brzegiem stawów czy jezior. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będą gatunki preferujące glebę umiarkowanie wilgotną, a za to wysoką wilgotność powietrza. Często spotykane rośliny przy oczku wodnym to: bergenia sercowata, brunnera wielkolistna, funkie, hosty, języczka pomarańczowa, liliowiec rdzawy, rodgersja kasztanowcolistna, tarczownica tarczowata, trzykrotka Andersona. W przypadku, gdy wokół oczka panują warunki typowe dla strefy nadbrzeżnej, warto wybrać sitowie, trawy i wysokie rośliny o sztywnych i długich liściach. Doskonale sprawdzi się tatarak trawiasty, trzcina pospolita i cibora zmienna nazywana papirusem.

 

 

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę ze względu na swoje zdolności do poprawy stanu wody są najczęściej wybieranymi przez miłośników ogrodowych zbiorników wodnych. Dzięki nim utrzymanie czystej wody w oczku będzie proste, tanie i naturalne. Popularne rośliny oczyszczające oczko wodne najczęściej mają charakter roślin pływających. Jest to tzw. flora strefy powierzchniowej. Nie ma potrzeby ich sadzenia, wystarczy włożyć do wody, w której wytwarzają mocno rozbudowane systemy korzeniowe. To właśnie one odpowiadają za ich zdolności czyszczące. Bezpośrednio z wody pobierają składniki pokarmowe. Konkurują przez to z przyczyniającymi się za zanieczyszczenie wody glonami. Dzięki temu ograniczają ich rozrost i oczyszczają tym samym wodę. Pływające rośliny wodne dodają oczku wodnemu niezwykłego uroku. Co więcej, ich liście zacieniają latem zbiornik, przez co chronią wodę przed przegrzaniem. Stanowią też schronienie dla drobnych zwierząt wodnych i narybku. Oto najbardziej znane pływające rośliny do oczka wodnego: hiacynt wodny z pięknymi fioletowymi kwiatostanami, rogatek sztywny, limnobium gąbczaste, salwinia uszkowata i azolla karolińska.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość