Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zapalenie dziąseł u psa – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie mogą wystąpić u psa, jest zapalenie dziąseł. Już w 2-3 roku życia dotyka ono 80% czworonogów. Choroby dziąseł u psa są pierwszym stadium paradontozy, powodującej szereg niebezpiecznych powikłań. Dlatego należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej pupila.

 

Na pozór niegroźny stan zapalny dziąseł u psa może stać się przyczyną poważnych chorób – od przewlekłego zapalenia górnych dróg oddechowych po choroby wsierdzia, wątroby czy nerek. W większości przypadków takiego ryzyka uniknąć można dzięki odpowiedniej profilaktyce.

 

Nieczyszczone zęby szybko mogą zostać pokryte kamieniem nazębnym u psów. Nieleczony powoduje dyskomfort, ból, nieprzyjemny zapach z pyska, a także utrudnia psu jedzenie.

 

Przyczyny choroby dziąseł u psa

Zapalenie dziąseł u psa najczęściej rozwija się na skutek braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Na zębach zwierzęcia gromadzi się wówczas nalot z resztek pokarmu i bytujących w nich bakterii chorobotwórczych. Początkowo jest on miękki (nadaje zębom żółtawy kolor), ale z czasem wapnieje pod wpływem związków znajdujących się w ślinie – powstaje twardy, szorstki, żółtobrązowy kamień nazębny, który sprzyja dalszemu odkładaniu się osadu. Przyrastająca płytka nazębna w końcu zaczyna wsuwać się pod dziąsło, powodując jego stan zapalny.

 

Choć utrzymywanie higieny psiego uzębienia zwykle pozwala zapobiec rozwojowi zmian zapalnych, sprzyjać im mogą także inne czynniki:

  • budowa czaszki i zgryzu – przy silnie stłoczonych zębach (co zdarza się szczególnie w przypadku psów niewielkich ras) osłabione są mechanizmy ich samooczyszczania,
  • nieprawidłowa dieta,
  • predyspozycje osobnicze – np. skład śliny,
  • niektóre choroby – np. cukrzyca, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne.

 

Objawy zapalenia dziąseł u psa

Stan zapalny może sygnalizować zmiana koloru dziąseł. Zdrowe powinny mieć różowy odcień (choć zdarzają się u psa czarne dziąsła – wówczas jest to naturalna pigmentacja błon śluzowych), być gładkie i błyszczące. W przypadku zmian chorobowych następuje widoczne zaczerwienienie dziąseł, często też ich obrzęk lub krwawienie. Dziąsła mogą odstawać od powierzchni zębów i być bolesne przy dotyku. Inne charakterystyczne objawy to:

  • nieprzyjemny zapach z pyska,
  • ślinotok,
  • trudności w gryzieniu i spowodowany nimi spadek apetytu,
  • ogólne osłabienie i apatia zwierzęcia.

 

Jeśli pies nie zostanie poddany leczeniu, w obrębie dziąseł rozwija się ropień, który powoduje powstanie wybrzuszenia poniżej gałki ocznej. Pęknięcie tej zmiany objawia się wypływem ropy z jamy ustnej lub z nosa czworonoga. Możliwymi dalszymi skutkami zapalenia dziąseł są:

  • paradontoza, w której następuje odsłonięcie szyjek zębowych, dochodzi do ubytków szkliwa, zapalenia korzeni, a nawet wypadania zębów;
  • zakażenia bakteryjne organów wewnętrznych (w związku z rozprzestrzenianiem się w organizmie namnażających się w jamie ustnej bakterii), prowadzące np. do zapalenia płuc, degeneracji mięśnia sercowego czy śródmiąższowego ich zapalenia nerek.

Zapobieganie powstawania kamienia nazębnego u psów polega na regularnym ich czyszczeniu, dbaniu o prawidłową dietę. Przydatne są naturalne gryzaki dla psów.

 

Profilaktyka chorób przyzębia u psa

Chorobom dziąseł u psa zapobiega się poprzez regularne czyszczenie mu zębów – co najmniej 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. W tym celu można posłużyć się oferowanymi w naszym sklepie zestawami do higieny jamy ustnej. Pomocne jest również stosowane gryzaków stomatologicznych, które zapobiegają powstawaniu osadu nazębnego.

 

Przed stanami zapalnymi dziąseł psa chronią prawidłowe nawyki związane z gryzieniem. Nie wolno pozwalać pupilowi na branie do pyska przypadkowych, brudnych przedmiotów, na których mogą znajdować się chorobotwórcze mikroorganizmy. W szczególności niebezpieczne są te obiekty, które mogą spowodować uszkodzenie błon śluzowych.

 

W przypadku czworonogów szczególnie narażonych na schorzenia jamy ustnej warto zaopatrzyć się w specjalną karmę weterynaryjną. Należy też pamiętać, że jej powstawaniu sprzyjają węglowodany i ograniczać ich ilość w jadłospisie czworonoga. Przed decyzją o podawaniu karmy weterynaryjnej konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii. Karm weterynaryjnych nie należy podawać na własną rękę, bez wcześniejszych badań i bez nadzoru weterynarza. Więcej o różnicach między karmami weterynaryjnymi a podstawowymi pisaliśmy na blogu.

 

 

Leczenie zapalenia dziąseł u psa

Jedną z podstaw profilaktyki powinna być regularna (co najmniej raz na pół roku) weterynaryjna kontrola stanu uzębienia pupila. Do lekarza bezwzględnie należy się wybrać przy pierwszych objawach zmian w jamie ustnej. Nie istnieją bowiem skuteczne domowe sposoby na zapalenie dziąseł u psa. Weterynarz zwykle rozpoczyna leczenie od oczyszczenia zębów z kamienia (w szczególności kieszonki dziąsłowej). Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu specjalnego skalera stomatologicznego. Konieczne bywa przy nim usunięcie zepsutych, ruszających się zębów. Stan zapalny dziąseł u psa zwalcza się antybiotykiem aplikowanym według wskazań lekarza. Niekiedy koniecznie jest także podanie zwierzęciu leków przeciwbólowych.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość