Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Zapalenie dziąseł u psa – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie mogą wystąpić u psa, jest zapalenie dziąseł. Już w 2-3 roku życia dotyka ono 80% czworonogów. Choroby dziąseł u psa są pierwszym stadium paradontozy, powodującej szereg niebezpiecznych powikłań. Dlatego należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej pupila.

 

Na pozór niegroźny stan zapalny dziąseł u psa może stać się przyczyną poważnych chorób – od przewlekłego zapalenia górnych dróg oddechowych po choroby wsierdzia, wątroby czy nerek. W większości przypadków takiego ryzyka uniknąć można dzięki odpowiedniej profilaktyce.

 

Nieczyszczone zęby szybko mogą zostać pokryte kamieniem nazębnym u psów. Nieleczony powoduje dyskomfort, ból, nieprzyjemny zapach z pyska, a także utrudnia psu jedzenie.

 

Przyczyny choroby dziąseł u psa

Zapalenie dziąseł u psa najczęściej rozwija się na skutek braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Na zębach zwierzęcia gromadzi się wówczas nalot z resztek pokarmu i bytujących w nich bakterii chorobotwórczych. Początkowo jest on miękki (nadaje zębom żółtawy kolor), ale z czasem wapnieje pod wpływem związków znajdujących się w ślinie – powstaje twardy, szorstki, żółtobrązowy kamień nazębny, który sprzyja dalszemu odkładaniu się osadu. Przyrastająca płytka nazębna w końcu zaczyna wsuwać się pod dziąsło, powodując jego stan zapalny.

 

Choć utrzymywanie higieny psiego uzębienia zwykle pozwala zapobiec rozwojowi zmian zapalnych, sprzyjać im mogą także inne czynniki:

  • budowa czaszki i zgryzu – przy silnie stłoczonych zębach (co zdarza się szczególnie w przypadku psów niewielkich ras) osłabione są mechanizmy ich samooczyszczania,
  • nieprawidłowa dieta,
  • predyspozycje osobnicze – np. skład śliny,
  • niektóre choroby – np. cukrzyca, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne.

 

Objawy zapalenia dziąseł u psa

Stan zapalny może sygnalizować zmiana koloru dziąseł. Zdrowe powinny mieć różowy odcień (choć zdarzają się u psa czarne dziąsła – wówczas jest to naturalna pigmentacja błon śluzowych), być gładkie i błyszczące. W przypadku zmian chorobowych następuje widoczne zaczerwienienie dziąseł, często też ich obrzęk lub krwawienie. Dziąsła mogą odstawać od powierzchni zębów i być bolesne przy dotyku. Inne charakterystyczne objawy to:

  • nieprzyjemny zapach z pyska,
  • ślinotok,
  • trudności w gryzieniu i spowodowany nimi spadek apetytu,
  • ogólne osłabienie i apatia zwierzęcia.

 

Jeśli pies nie zostanie poddany leczeniu, w obrębie dziąseł rozwija się ropień, który powoduje powstanie wybrzuszenia poniżej gałki ocznej. Pęknięcie tej zmiany objawia się wypływem ropy z jamy ustnej lub z nosa czworonoga. Możliwymi dalszymi skutkami zapalenia dziąseł są:

  • paradontoza, w której następuje odsłonięcie szyjek zębowych, dochodzi do ubytków szkliwa, zapalenia korzeni, a nawet wypadania zębów;
  • zakażenia bakteryjne organów wewnętrznych (w związku z rozprzestrzenianiem się w organizmie namnażających się w jamie ustnej bakterii), prowadzące np. do zapalenia płuc, degeneracji mięśnia sercowego czy śródmiąższowego ich zapalenia nerek.

Zapobieganie powstawania kamienia nazębnego u psów polega na regularnym ich czyszczeniu, dbaniu o prawidłową dietę. Przydatne są naturalne gryzaki dla psów.

 

Profilaktyka chorób przyzębia u psa

Chorobom dziąseł u psa zapobiega się poprzez regularne czyszczenie mu zębów – co najmniej 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. W tym celu można posłużyć się oferowanymi w naszym sklepie zestawami do higieny jamy ustnej. Pomocne jest również stosowane gryzaków stomatologicznych, które zapobiegają powstawaniu osadu nazębnego.

 

Przed stanami zapalnymi dziąseł psa chronią prawidłowe nawyki związane z gryzieniem. Nie wolno pozwalać pupilowi na branie do pyska przypadkowych, brudnych przedmiotów, na których mogą znajdować się chorobotwórcze mikroorganizmy. W szczególności niebezpieczne są te obiekty, które mogą spowodować uszkodzenie błon śluzowych.

 

W przypadku czworonogów szczególnie narażonych na schorzenia jamy ustnej warto zaopatrzyć się w specjalną karmę weterynaryjną. Należy też pamiętać, że jej powstawaniu sprzyjają węglowodany i ograniczać ich ilość w jadłospisie czworonoga. Przed decyzją o podawaniu karmy weterynaryjnej konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii. Karm weterynaryjnych nie należy podawać na własną rękę, bez wcześniejszych badań i bez nadzoru weterynarza. Więcej o różnicach między karmami weterynaryjnymi a podstawowymi pisaliśmy na blogu.

 

 

Leczenie zapalenia dziąseł u psa

Jedną z podstaw profilaktyki powinna być regularna (co najmniej raz na pół roku) weterynaryjna kontrola stanu uzębienia pupila. Do lekarza bezwzględnie należy się wybrać przy pierwszych objawach zmian w jamie ustnej. Nie istnieją bowiem skuteczne domowe sposoby na zapalenie dziąseł u psa. Weterynarz zwykle rozpoczyna leczenie od oczyszczenia zębów z kamienia (w szczególności kieszonki dziąsłowej). Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu specjalnego skalera stomatologicznego. Konieczne bywa przy nim usunięcie zepsutych, ruszających się zębów. Stan zapalny dziąseł u psa zwalcza się antybiotykiem aplikowanym według wskazań lekarza. Niekiedy koniecznie jest także podanie zwierzęciu leków przeciwbólowych.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+