Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Karmy weterynaryjne, na czym dokładnie polega różnica

Zdarza się dość często, że w procesie leczenia zwierzęcia, lekarz weterynarii przepisuje dietę weterynaryjną.

 

Na czym polega główna różnica między karmą weterynaryjną a „zwykłą karmą”? 


Diety lecznicze lub terapeutyczne są tak złożone, aby pomóc w leczeniu choroby lub spowolnić jej przebiegjeśli całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Diety lecznicze zazwyczaj zawierają dokładnie znane składniki a producenci unikają urozmaiceń w diecie, aby zminimalizować ryzyko nietolerancji oraz pomyłki osoby przepisującej daną dietę. Składniki takiej diety poddawane są zazwyczaj bardzo ścisłej kontroli, tak samo jak finalny produkt. Producenci unikają również zmian w składzie, chyba że pojawią się nowe dowody naukowe przemawiające za wprowadzeniem tych zmian.

Ważne jest również to, że diety te są produkowane dla zwierząt z konkretnym schorzeniem, więc samodzielne decydowanie o karmieniu zwierzęcia dietą weterynaryjną może się skończyć wywołaniem choroby. Diety weterynaryjne traktujemy jak leki.




Czy dieta weterynaryjna zapewnia właściwe zbilansowane składników pokarmowych?
 

Tutaj odpowiedź brzmi: tak i nie. Pamiętając o tym, że dieta weterynaryjna nie jest przeznaczona do stosowania jej jako diety bytowej, ale jako wspomaganie procesu leczenia, to zdarza się, że w określonych jednostkach chorobowych niektóre składniki pokarmowe muszą zostać ograniczone lub wyeliminowane i zastąpione w miarę możliwości innymi. Dlatego np. karmienie zdrowych zwierząt karmą przeznaczoną dla pacjentów z chorobami nerek może wywołać stan chorobowy u zdrowych zwierząt. To oczywiście tyczy się zdecydowanej większości karm weterynaryjnych, nie tylko diet nerkowych!

Zdarza się również, że opiekun zwierzęcia sam decyduje o odstawieniu diety i przejściu na zwykłe żywienie. Czasami taka decyzja może być niestety tragiczna w skutkach, dlatego ta decyzja zawsze musi być skonsultowana z lekarzem prowadzącym.

 

Czy wszystkie karmy weterynaryjne są tak samo skuteczne?

Tutaj niestety sytuacja nie przedstawia się „różowo”. Każda karma, również bytowa, powinna podlegać ścisłej kontroli na każdym etapie produkcji oraz kontroli składników końcowego produktu. Niestety, ponieważ na rynku powstają cały czas nowe firmy, nie można zagwarantować jakości ich produktu. W przypadku wyboru diety weterynaryjnej lepiej trzymać się znanych firm. Czasem opis „mała, rodzinna firma” może być tożsamy z „brak jakiejkolwiek kontroli jakości karmy w niezależnym laboratorium”. A w przypadku karm leczniczych może to oznaczać brak postępu leczenia.

 

 Kot szkocki zwisłouchy patrzy się zza krat klatki.


Pamiętajmy też, że dieta weterynaryjna wspomaga proces leczenia, lecz w większości wypadków sama dieta nie zniweluje problemu. Nadal konieczne są badania monitorujące proces leczenia, stosowanie przepisanych leków a w przypadku leczenia otyłości – ruch. W tym schorzeniu nawet najlepsza karma nie zdziała cudów.

W czasie stosowania diety weterynaryjnej konieczna jest konsekwencja w działaniu. Oznacza to, że nie można podawać rano karmy leczniczej a wieczorem innej „dla urozmaicenia”. Wówczas podawanie karmy weterynaryjnej robi się bezsensowne, a oczekiwane rezultaty mogą nigdy nie nadejść.

A na koniec najważniejsza uwaga - jeśli cokolwiek niepokoi opiekuna podczas stosowania diety weterynaryjnej należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Traktujemy tę dietę jak leki, więc „samo nie przejdzie”.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

 

Adrianna Wawrzyniak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość