Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Zmiana karmy u psa i kota część 2

 
 
W przypadku zmiany karmy nie wymagającej natychmiastowego wprowadzenia można zastosować następujące zasady.
 

Po pierwsze – znaleźć podobną karmę

 
Tutaj zasada jest podobna jak w przypadku zmian nagłych. W tym przypadku nie koniecznie trzeba się trzymać jednej marki. Ważne jest aby główne składniki były podobne i w podobnym składzie procentowym. Warto też przejrzeć listę konserwantów i porównać ją z dotychczasową karmą – jeśli obecna miała niewiele składników konserwujących starajmy się szukać podobnej pod tym względem. Najważniejszą zasadą jest unikanie wielkich zmian w składzie procentowym białka, tłuszczu i włókna pokarmowego w karmie.
 

Po drugie – posiłki częściej, ale mniejsze


Warto zacząć wprowadzanie nowej karmy od małego oszustwa. Nowość można oferować psu lub kotu w niewielkich ilościach jako przysmak lub nagrodę. Jeśli nie pojawiają się żadne objawy ze strony układu pokarmowego, można zacząć wprowadzać karmę wedle zasady przedstawionej w początkowej części artykułu. Nie polecam kupowania karm „na wagę”. Pomijając fakt, że nie ma żadnej pewności co do daty ważności takiej karmy, nie ma też możliwości przechowywania jej w hermetycznych warunkach. Sprzyja to rozwojowi roztoczy, utlenianiu składników i szybszemu psuciu. W niedawnych badaniach żywności sprzedawanej „na wagę” w sklepach, znaleziono na żelkach, suszonych owocach i orzechach m.in.: naskórek, bakterie, roztocza, zarodniki pleśni i ślinę.

 

Szczeniak labradoodle siedzi przy misce i spojrzeniem próbuje ugrać karmę.

 

Po trzecie – wysoka strawność

 
Istotne jest to zwłaszcza dla psów z delikatnym układem pokarmowym. Warto wówczas wybierać karmy opisane jako łatwostrawne lub dedykowane psom lub kotom wrażliwym. W przypadku takich pacjentów warto również zastosować probiotyki w czasie zmiany karmy.
 

A co jeśli karma skończyła się nagle?

 
Zdarza się i tak, że pewnego dnia okazuje się, że worek z karmą jest pusty. Na nowy trzeba poczekać, a zwierzak patrzy znacząco na pustą miskę. Wówczas, jeśli stała karma nie jest dostępna w najbliższej okolicy, najlepiej zaopatrzyć się w niewielką paczkę karmy łatwo strawnej dedykowanej zwierzętom z problemami gastrycznymi. Zazwyczaj takie karmy są dobrze przyswajane i nie powodują żołądkowo – jelitowych sensacji. Małe opakowanie powinno zaspokoić potrzeby  żywieniowe zwierzaka do czasu dostarczenia dotychczasowego jedzenia.
 
 
Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.
 
 
 

Komentarze

Nowa wiadomość
Bardzo użyteczny wpis. Dziękuję!!!
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+