Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kiedy powinieneś uzupełniać kocią dietę w suplementy?

Różnego rodzaju suplementy diety są obecnie bardzo popularne. Rynek jest pełen preparatów przeznaczonych do stosowania u ludzi i zwierząt. Czy jednak ich stosowanie jest niezbędne?

 

Suplementy mogą przybrać kształt przysmaków. Pani uczy kota, nagradzając go smaczkami.

 

Czym są suplementy dla kota?

Podstawową, bardzo ważną sprawą, jeśli chodzi o suplementy diety to regulacje prawne, które ich dotyczą. W przypadku leków wymagane są określone badania, dowody skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania. Do produktu jest dołączona ulotka, w której można znaleźć szczegółowe informacje odnośnie substancji czynnych, ich działania, interakcji z lekami lub jedzeniem, wpływu na sprawność psychofizyczną, możliwych działaniach niepożądanych. Odnośnie suplementów takie dane nie są wymagane, zatem nie można mieć pewności, że produkt, który stosujemy jest skuteczny, przyniesie korzyści dla zdrowia lub nie spowoduje w konkretnym przypadku szkód w organizmie. Niestety, czasami nie można mieć także pewności co do składu pojedynczej tabletki. Ponadto, tego typu preparaty nie pozostają obojętne dla zdrowia, a zważywszy na niepewne dawkowanie oraz czasem nieznane interakcje z innymi substancjami – w określonych sytuacjach mogą stanowić zagrożenie dla pupila. W trosce o jego zdrowiem warto zapoznać się z regułami podawania suplementów.

Sprawdź ofertę witamin dla kota na Fera.pl

 

Czy kot potrzebuje suplementów?

Zwierzę żywione zbilansowaną karmą, odpowiednią dla danego gatunku i dobrej jakości zasadniczo nie potrzebuje suplementacji diety. Większe prawdopodobieństwo, że wymaga dodatku do karmy istnieje wówczas, gdy otrzymuje dietę robioną w domu bądź niskiej jakości. W przypadku zwierząt istnieje szeroka gama produktów, do stosowania w określonych sytuacjach zdrowotnych. Przykładowo, powszechne są dodatki zawierające glukozaminę lub chondroitynę, dedykowane osobnikom z chorobami stawów. Jednak nie należy na własną rękę decydować się na zakup i stosowanie tego typu preparatu. Zwłaszcza, jeśli obserwujemy u podopiecznego objawy, takie jak: kulawizna, mniejsza aktywność i chęć do zabawy w ruchu, apatia. Dobrą decyzją jest wybranie się ze zwierzęciem na wizytę do lekarza weterynarii, omówienie z nim istniejących problemów zwierzęcia. Lekarz po wykonaniu badania klinicznego, być może także badań dodatkowych zdecyduje, jakie leki oraz ewentualnie jakie suplementy będą odpowiednie dla danego pacjenta. Stosowanie suplementów diety samodzielnie, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Naraża to zwierzę na wystąpienie interakcji substancji zawartych w preparacie z innymi tego typu, z podawanymi jednocześnie lekami, a nawet ze stosowaną dietą. Nadmierne podawanie dodatków może spowodować nawet uszkodzenie narządów wewnętrznych. Oprócz tego, niedopuszczalne jest zastępowanie interwencji lekarskiej w przypadku choroby, podawaniem suplementów diety. Jeśli zwierzę cierpi, obserwujemy pogorszenie samopoczucia, konieczne jest niezwłoczne badanie lekarskie i rozpoczęcie właściwego leczenia.

Suplementy są niezbędne do diety BARF dla kota.

 

Dobrze dobrane suplementy mogą pomóc utrzymać prawidłową kondycję kota, jednak te niewłaściwe mogą nawet pogorszyć stan zdrowia kota.

 

Jak wybrać dobre supelemnety diety dla kota? 

Rozważając zakup suplementu diety dla kota, kierujmy się jego dobrem. Chcemy poprawić jego kondycję, samopoczucie, wydłużyć życie w zdrowiu. Pierwszym krokiem powinno być zasięgnięcie porady eksperta. Prawidłowe podejście do suplementacji opiera się na racjonalnej analizie danego przypadku. Decyzja lekarza odnośnie stosowania takich środków będzie zależała m.in. od wieku pupila, jego aktywności, sposobu żywienia, stanu zdrowia, w tym istniejących chorób i obecnego leczenia. Jeżeli lekarz prowadzący zaleci dodatek do karmy, warto dokładnie dopytać o jego prawidłowe dawkowanie. Postępując zgodnie z zaleceniami faktycznie możemy pozytywnie wpłynąć na samopoczucie zwierzęcia w sposób odpowiedzialny.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Marta Miszczak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość