Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie wyposażenie do terrarium wybrać dla jego mieszkańców?

Od stawonogów przez płazy, aż po gady. Lądowe czy pływające – wiele różnych gatunków zwierząt potrafi świetnie odnaleźć się w przestrzeni terrarium i być wspaniałymi członkami rodziny towarzysząc nam przez długie lata.

 

 

Wyposażenie terrarium dla pająka i skorpionów

W przypadku pająków i skorpionów należy pamiętać, że większość komórek nerwowych znajduje się w nogach, więc można powiedzieć, że widzą i myślą za pomocą kończyn! Te zwierzęta są idealne do mniejszych terrariów. Niektóre z nich wymagają szczególnej ostrożności ze względu na swoją toksyczność. Należy również pamiętać, że terraria z trującymi zwierzętami powinny być zabezpieczone odpowiednim zamkiem, aby zapobiec niechcianym podróżom po przestrzeni mieszkania i narażania domowników. W przypadku pająków i skorpionów należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu przestrzeni terrarium. Nie wymagają one promieniowania UV-A i B. Potrzebują jedynie światła do generowania ciepła, ale bez ingerencji dodatkowego promieniowania. W przypadku pożywienia pamiętajmy, że pająki, jak i skorpiony, są mięsożerne i żywią się owadami.

Przeczytaj więcej: Hodowla ptaszników oraz hodowla tarantuli

 

Wyposażenie terrarium dla jaszczurki.

 

Wyposażenie terrarium dla gekona, agamy i innych jaszczurek

Jaszczurki stanowią niezwykle zróżnicowaną grupę zwierząt, która zasiedliła prawie wszystkie kontynenty z wyjątkiem regionów okołobiegunowych. Tylko nieliczne gatunki są roślinożercami, które można karmić bez żywego pokarmu zwierzęcego. Większa część jaszczurek żywi się owadami. Przy okazji kupna odpowiedniego terrarium należy dokładnie przemyśleć jego wielkość. Wiele jaszczurek jest bardzo dużych i wymaga dużo miejsca. Gatunki uwielbiające wspinaczki potrzebują wysokich terrariów, podczas gdy amatorzy życia na ziemi potrzebują dużo miejsca na jego dnie. Należy również zwrócić szczególną uwagę na zachowania agresywne w obrębie gatunku (np. u kameleonów).

Przeczytaj więcej o najczęściej wybieranych gatunkach jaszczurek:

 

Wyposażenie terrarium dla żółwia

Żółwie morskie i żółwie lądowe przystosowały się do różnych uwarunkowań atmosferycznych i znalazły swój dom na wielu szerokościach geograficznych. Utrzymanie żółwi nie jest trudne. Wbrew powszechnej opinii nie są to zwierzęta roślinożerne i to właśnie pokarm żywy stanowi ich podstawę diety. W przypadku terrarium należy pamiętać o jego odpowiednim dostosowaniu. Kupując młode osobniki często zapominamy, jaki rozmiar osiągną zwierzęta na przełomie lat i jaki rozmiar przestrzeni będzie wtedy potrzebny, warto więc zaopatrzyć się w obszerne terrarium. Należy również pamiętać o tym, zakup żółwia to odpowiedzialność na lata, ponieważ gady te słyną ze swojej długowieczności.

Przeczytaj więcej o najczęściej wybieranych gatunkach żółwi:

• Żółwie wodne 
• Żółwie lądowe
• Żółwiak chiński (Pelodiscus sinensis)
 

Wyposażenie terrarium dla żółwia.

 

Wyposażenie terrarium dla węża

Węże stanowią niezwykle zróżnicowaną grupę zwierząt. Mogą osiągać wyjątkowe długości - od 10 metrów w przypadku dusicieli, przez 1 m długości nietrujących kolb, po śmiercionośne kilkucentymetrowe gatunki jadowite. W przypadku gatunków, które wyposażone są w jad, należy pamiętać o zabezpieczenie pokrywy terrarium odpowiednim zamkiem. Jest to konieczność! Przy wyborze pokarmu nie zapominajmy, że węże to zwierzęta drapieżne. Część z nich zadowoli się już martwym pokarmem, takim jak myszy i pisklęta (taki pokarm należy przechowywać w zamrażarkach). Inna grupa za to uwielbia polować na żywą zwierzynę i bardzo trudno jest ją przyzwyczaić do martwego pokarmu. W zależności od gatunku należy zbudować terrarium suche, półsuche lub nawet wilgotne. W większości przypadków, poza wężami pustynnymi, należy wyposażyć przestrzeń w kąpielisko. Przy wyborze terrarium nie można zapominać o rozmiarach, jakie jest w stanie osiągnąć wąż. Ze względu na to, że węże są aktywne w ciągu dnia, powinniśmy wyposażyć się w lampy z promieniowaniem UV, a dno odpowiednio wyłożyć przystosowanym do gatunku podłożem.

Przeczytaj więcej o najczęściej wybieranych gatunkach węży:

• Pyton tygrysi (Python molurus), Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus), Boa tęczowy (Epicrates cenchria)
• Pyton królewski (Python regius)

  

Wyposażenie terrarium dla patyczaka i innych owadów

Grupa owadów posiada ogromny wachlarz swoich reprezentantów, ale życie w terrarium mogą prowadzić tylko niektóre z nich. Nawet wśród wijów (krocionogów, stonóg i innych) można wymienić kilka gatunków, które świetnie odnajdą się w terrarium. Ich łatwość utrzymania stanowi duży atut w przypadku dopiero co zaczynających hodowców. Choć i od tej reguły jest wyjątek i w przypadku hodowli skolopendr należy pamiętać, że jest to gatunek jadowity i powinien być utrzymywany z wyjątkową ostrożnością.

Przeczytaj więcej: Patyczak rogaty (Medauroidea extradentata)

 

Akcesoria dla terrarium.

 

Terrarium dla płazów

Płazy, ogoniaste jak i bezogonowe, stanowią fascynujący przykład mieszkańców terrariów ze względu na swój atrakcyjny wygląd, ale też pod względem wyróżniającego się koloru i zachowania. Płazy ogoniaste (salamandry, traszki, aksolotle) żywiące się skorupiakami, larwami owadów, czy ślimakami, mogą łatwo przyzwyczaić się do zastępowania pokarmu, podczas gdy żaby (płazy bezogonowe) jedzą tylko żywe pokarmy, takie jak muchy, pierścienice i mięczaki. Należy zatem dokładnie przemyśleć wybór konkretnego płaza przed zakupem. W przypadku osób początkujących swoją przygodę z płazami, lepiej postawić na hodowle płazów ogoniastych.

Przeczytaj więcej o najczęściej wybieranych gatunkach płazów:

• Aksolotl, ambystoma meksykańska (Ambystoma mexicanum)
• Żaba rogata (Ceratophrys ornata/cranwelli)
• Rzekotka zielona (Hyla cinerea)

 

Wyposażenie terrarium dla żaby.

 

Ozdoby do terrarium

Terrarium to nie tylko miejsce bytowania zwierząt, ale i ozdoba pomieszczenia. Warto zadbać o odpowiednie warunki dla podopiecznych, ale i o ładny wygląd ich domu. Możemy umieścić w terrarium rozmaite elementy drewniane czy przedmioty, pod którymi gady i płazy będą mogły się schować, tzw. kryjówki w terrarium. Kryjówki pozwalają na redukcję stresu i odpoczynek zwierząt. Konieczne jest dobranie odpowiedniego podłoża do terrarium. Dla gadów niezbędny będzie akwen, w którym będą mogły się chłodzić i pobierać wodę.

 



Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość