Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Agama brodata – jaszczurka z Australii

Agama brodata to wyjątkowa i przyjazna jaszczurka, która jest polecana zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych hodowców. Agama będzie urozmaicała terrarium swoim pięknym wyglądem, a właścicieli zachwyci swoim usposobieniem. Zobacz, co warto wiedzieć o agamie brodatej.

 

Agama brodata w terrarium.

 

Agama brodata – pochodzenie i kolory agamy

Agama pochodzi z Australii, gdzie żyje na ciepłych obszarach. Nazwa pochodzi od charakterystycznej brody (worka gardłowego). W naturze kolory agamy są bardzo stonowane, jednak mieszanki gatunkowe doprowadziły do stworzenia rozmaitych barw agam. W Polsce spotyka się agamę brodatą red, agamę brodatą białą czy nawet agamę brodatą niebieską.
Długość ciała agamy brodatej to około 50 centymetrów.

 

 

Terrarium dla agamy brodatej – jak powinno wyglądać?

Agamy uwielbiają ciepło, a więc i w terrarium należy zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Terrarium powinno być szklane lub drewniane – każde z nich ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, na czym nam zależy. Terrarium szklane jest droższe, ale pozwala na dobre oglądanie zwierzęcia i nie przesiąka wodą. Z kolei terrarium drewniane jest podatne na zawilgocenie i nie widać agamy z każdej strony.


Agama nie powinna być w akwarium! Gadom należy zapewnić odpowiednie terraria i wyposażenie do nich.

Wymiary terrarium dla agamy powinny zaczynać się od 120x60x60 cm. Zależne jest to też od wielkości jaszczurki – im większe terrarium, tym lepiej. W terrarium musi być strefa ciepła i zimna, aby jaszczurka mogła się w dowolnym momencie nagrzewać i chłodzić. Agama powinna mieć swobodę w poruszaniu, gdyż może dojść do schorzeń stawów i nieprawidłowego rozwoju.

Niezbędne będą:

• miska z wodą lub basen
• miska z jedzeniem
• obszar ciepła (do 38oC)
• obszar zimna (od 20oC)

 

Agama brodata na gałęzi.

 

Agama brodata – cena

Cena zależna jest od płci i koloru. Cena waha się między 200 a 500 złotych. W przypadku unikatowych okazów cena może osiągnąć nawet 2 tysiące złotych.

Agamę można kupić zarówno w sklepie zoologicznym, jak i od hodowcy. Warto wybierać sprawdzonego hodowcę, który dobrze traktuje swoich podopiecznych.
W cenie należy uwzględnić też porządne terrarium, wystrój i wizyty u weterynarza zajmującego się zwierzętami egzotycznymi.

 

Przeczytaj również: Agama kołnierzasta - czemu nazywana jest jaszczurką dla pasjonatów?

 

Co je agama brodata?

Agamy są wszystkożerne. Ważne są rozmaite żywe owady (szarańcze, karaczany, świerszcze), które zaspokoją instynkt łowiecki i zapewnią odpowiednią ilość białka.

Młode osobniki powinny jeść w większości pokarm odzwierzęcy i odrobinę pokarmu roślinnego. Dorosła agama może jeść już więcej warzyw i mniej robaków.

Warto kontrolować karmienie agam, gdyż żywe insekty mogą zrobić krzywdę jaszczurce. Owad większy niż rozstaw oczu agamy jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia – należy podawać mniejsze insekty. Na noc powinno wyjmować się niezjedzone insekty, gdyż mogą przeszkadzać jaszczurce w odpoczynku.

Można użyć też gotowych mieszanek dla agam, które są dodatkowo wzbogacone witaminami i minerałami.

 

 Agama brodata z długim ogonem.

 

Ile żyje agama brodata?

Od tego, ile agama brodata będzie żyła, zależą warunki, w jakich przebywa, pokarm, ogólny stan zdrowia i predyspozycje genetyczne. Średnia wieku agam to 11 lat. Czynniki stresowe (takie jak kot w otoczeniu terrarium) obniżają długość życia jaszczurek.

 

 

Agama brodata – choroby

Agamy brodate często cierpią na niedobór wapnia i choroby układu trawiennego. Aby zapobiec tym schorzeniom należy suplementować wapń i zadbać o błonnik w diecie jaszczurki. W okolicach ogona pojawiać się mogą martwice tkanek, które są zauważalne przy obserwacji gada. Warto chodzić regularnie do weterynarza na odrobaczanie, gdyż pasożyty wewnętrzne mogą niezauważalnie szkodzić pupilowi.

 

 

Jak szybko rośnie agama brodata?

Agama rośnie dosyć szybko – szacuje się, że w młodym wieku co tydzień wzrasta o około centymetr. Jeżeli osiągnie już dorosły wiek, to powinna zachowywać w miarę stałą wagę. Nadwaga będzie niekorzystna dla stawów i niebezpieczna dla zdrowia gada.
Jeśli Twoja agama nie chce rosnąć, skonsultuj się z weterynarzem.

 

 

Agama brodata – charakter

Te gady są ufne i społeczne. Nie znaczy to, że będą towarzyszyły nam chętnie jak pies, ale chętniej będą dawały się oswajać. Niektórzy zastanawiają się, czy agama brodata gryzie – jest to dzikie zwierzę, więc tak, gryzie. Nie jest agresywna bez powodu i jeżeli będzie zaczepiana na przykład przez dziecko, to może je ugryźć. Należy zachować ostrożność przy kontaktach dzieci z jaszczurkami. Jednocześnie są to też wspaniałe pupile, które stanowią ciekawy obiekt do obserwacji i opieki.

 




Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość