Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Agama kołnierzasta - najważniejsze informacje o gatunku

Agama kołnierzasta to gatunek jaszczurek wywodzący się z rodziny agamowatych. Cechuje się ona niezwykłą charyzmą i nietypowym wyglądem. Agama kołnierzasta jest głównie znana wśród pasjonatów i miłośników gadów, jej dostępność jest również ograniczona - tylko w specjalistycznych sklepach możemy ją dostać.

Jak wygląda hodowla jaszczurki? Jakie są charakterystyczne cechy wyglądu i za ile kupimy agamę kołnierzastą w Polsce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Agama kołnierzasta w terrarium.

 

Pochodzenie jaszczurki agamy kołnierzastej

Jaszczurka kołnierzasta wywodzi się z Australii oraz z okolic Nowej Gwinei. Zamieszkuje suche miejsca oraz drzewa i krzewy występujące w tym konkretnym klimacie. Należy do grupy ruchliwych gadów, jest zwinna i bez problemu wdrapuje się na wysokie drzewa, gdzie lubi przesiadywać. Większość czasu tam spędza, schodzi tylko po pożywienie. Potrafi również się obronić, gdy widzi zagrożenie, otwiera swój kołnierz i atakuje napastnika. Jej dostępność jest mocno ograniczona i trudno dostępna, więc najczęściej spotkać ją można w Australii lub w terrariach pasjonatów.

 

Agama kołnierzasta - hodowla

Hodowla agamy kołnierzastej nie należy do prostych. To egzotyczny gad, dlatego, jeśli decydujemy się na jego zakup, musimy się odpowiednio przygotować. Terrarium dla agamy kołnierzastej najlepiej by wyglądem przypominało naturalne środowisko jaszczurki. Wybierajmy zbiorniki pionowe, gdzie umieścimy dużo konarów drzewnych, co będzie przypominało pustynne krzewy z Australii. Wielkość terrarium jest równie znaczącą, im większe, tym lepiej dla agamy. Kolejnym istotnym elementem jest oświetlenie, musi ono być szczególnie mocne, by ogrzewało gada i dawało wystarczająco dużo światła. Ozdoby w terrarium są zależne od nas, ale tak jak wspominaliśmy powyżej, starajmy się dać jaszczurce namiastkę domu, czyli pustynnego klimatu. Podłoże w terrarium powinno być miękkie, możemy sięgnąć po korę czy liście.

Agama kołnierzasta zaliczana jest do gadów mięsożernych, dlatego też zjada wszelkiego rodzaju owady, świerszcze, małe ssaki. Na rynku są dostępne już gotowe karmy dla jaszczurek, które mogą być urozmaiceniem ich codziennej diety. Warto podawać jaszczurce suplementację w formie wapnia lub witamin, które polepszają stan zdrowia gada.

Jaszczurka agama kołnierzasta przechodzi również okres zimowania, który trwa nawet do 10 tygodni. W tym czasie musimy obniżyć temperaturę w terrarium oraz zmniejszyć ilość światła w ciągu dnia.

Warto zaznaczyć, że jaszczurki kołnierzaste powinno się hodować parami w jednym terrarium, dlatego wybierając zbiornik dla gada, sięgamy, bo większe wymiarowo, modele, w których ewentualnie zmieści się kolejny osobnik.

 

Agama kołnierzasta z rozłożonym kołnierzem.

 

Agama kołnierzasta wygląd

Agama kołnierzasta jest w stanie osiągnąć nawet metr długości, większość tego stanowi jej ogon. Charakterystycznym elementem w wyglądzie jaszczurki jest jej rozłożysty kołnierz, którego używa w celu obrony przed potencjalnym zagrożeniem. W takich sytuacjach agama rozkłada go oraz otwiera pysk. W innych sytuacjach najczęściej ucieka na drzewa, jeśli jest w niebezpieczeństwie lub chowa się w krzakach. Jaszczurka ma 4 kończyny, ale w większości sytuacji porusza się za pomocą dwóch tylnych, które są większe od przednich.

Całe ciało agamy kołnierzastej jest pokryte gładkimi łuskami, grzbiet ma kolor szary z licznymi plamkami. Kołnierz natomiast może mieć różne odcienie pomarańczu, niebieskiego lub jasnego brązu.

 

Jaszczurka agama kołnierzasta - rozmnażanie

Rozmnażanie się jaszczurek agamy musi przebiegać w specjalnych warunkach, które w hodowli jest dość trudno stworzyć. W naturalnym środowisku na początku samce walczą o samice z pomocą swoich kołnierzy. Agamy kołnierzaste są jajorodne. Samice składają około 20 jaj, które lądują w ziemi w dobrze nasłonecznionym miejscu. Po mniej więcej dwóch, trzech miesiącach wylęgają się młode jaszczurki. Płeć jest zależna od nasłonecznienia jajeczek i temperatury, w jakiej przebywały, im więcej stopni tym większe prawdopodobieństwo, że urodzi się samiczka. Sam proces rozmnażania jest dość skomplikowany. Jeśli jednak decydujemy się, to wykonać we własnej hodowli musimy się uzbroić w cierpliwość oraz często sięgnąć po pomoc czy poradę specjalisty w tej dziedzinie. Nie bez powodu dostępność agamy kołnierzastej jest tak ograniczona, masowe rozmnażanie tego konkretnego gatunku jest prawie nierealne. A sprowadzenie agamy z Australii bywa oczywiście dość kosztowne i czasochłonne, ale o konkretnych cenach przeczytacie w akapicie poniżej.

 

Agama kołnierzasta w pustynnym terrarium.

 

Agama kołnierzasta cena

Cena agamy kołnierzastej rozpoczyna się do 1000 zł. Jaszczurka nie należy do tanich odmian i przez to, że jest sprowadzana aż z Australii jej dostępność jest równie ograniczona. Ten rodzaj gadów w swoich domach posiadają najczęściej wielcy pasjonaci, którzy znają się na hodowli i wiedzą jak się zajmować tego typu stworzeniami. Na rynku są dostępne oprócz agamy kołnierzastej również agamy brodate, których ceny są zdecydowanie niższe. Mimo to, jeśli zależy nam na tym konkretnym gatunku, warto wcześniej się jak najwięcej dowiedzieć o danym gadzie, by potem jego hodowla nie okazała się dla nas zbyt trudna czy wymagająca.

 

 

Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość