Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ptasznik – hodowla pająka domowego

Pająki jednych napawają lękiem, innych zachwytem, a jeszcze inni uważają, że przynoszą szczęście. Niezależnie od reakcji, trudno przejść obok pająka obojętnie. Zwolennicy pająków chętnie hodują w domu ptaszniki. Przeczytaj, czym się wyróżnia ten niezwykły pająk.

Ptaszniki często zachwycają pięknym, wielobarwnym umaszczeniem i wzbudzają respekt możliwością ugryzienia. Ludzie od wieków panicznie się ich boją, a jednocześnie pająki stanowią bardzo popularne zwierzę hodowlane.

 

 

Co to ptasznik?

Ptaszniki to grupa prymitywnych pająków, która skupia prawie 900 gatunków. Najmniejsze mają 3 cm wielkości, największe dochodzą nawet do 30 cm. Średnia wielkość większości ptaszników to ok. 5 cm. Ciało pająka pokryte jest krótkimi włoskami, które stanowią narząd zmysłów – dzięki drganiom włosków ptasznik doskonale wyczuwa przelatujące w pobliżu owady. Włoski spełniają również funkcję obronną – przestraszony ptasznik wyczesuje je z odwłoku. Takie włoski nie są dla człowieka niebezpieczne czy toksyczne, ale mogą powodować odczyn alergiczny.

 

Ptasznik pokryty jest krótkimi włoskami.

 

Czy ptasznik jest jadowity?

Tak. Wszystkie pająki są jadowite, ale tylko niewielka ich liczba ma jad groźny dla człowieka, tj. około 20 gatunków. Najbardziej jadowite pająki pochodzą z Afryki i Azji. Poza tymi przypadkami jad pająka jest bardzo pożyteczny. Wykorzystuje się go głównie w medycynie, gdzie stanowi składnik wielu leków m.in. na impotencję, arytmię serca czy udar mózgu.

 

Czy ugryzienie pająka boli?

Ukąszenie pająka może być nieprzyjemne – zwłaszcza jeżeli ugryzie nas duży pająk, ale zwykle nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka. Może natomiast – zwłaszcza w połączeniu z jadem – pojawić się miejscowy obrzęk.

 

Czym się żywią ptaszniki?

Utarło się, że ptaszniki żywią się ptakami – nie jest to do końca prawda. Zdarza się, że te większe ptaszniki zjedzą czasem pisklę, małego gryzonia czy gada, ale w ich głównym menu są małe owady.

 

Może Cię zainteresować: Wszystko o tarantuli

 

Oferta akcesoriów do terrarium.

 

Najpopularniejsze gatunki ptaszników:

Poecilotheria metallica

Zwany także Gooty Ornamental, to indyjski gatunek ptasznika o pięknym, niebieskim metalicznym kolorze. Mierzy około 15-20 cm. Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym. Posiada silnie trujący jad – ukąszenie może objawiać się intensywnym bólem w miejscu ukąszenia, przyśpieszoną akcją serca, potliwością oraz skurczami mięśni. Ptasznik ten jest chętnie hodowany ze względu na ciekawy wygląd.

 

Ptasznik goliat

Uważany za największego obecnie żyjącego pajęczaka. Mierzy nawet do 30 cm i jest zwykle brązowy, chociaż może być również czarny. Zamieszkuje Brazylię, Gujanę i Wenezuelę. Ugryzienie może być dość bolesne ze względu na 2,5 cm pazury jadowe, a sam jad może powodować mdłości, bóle głowy, gorączkę i skurcze mięśni – nie jest jednak zagrożeniem dla życia. Ptasznik goliat jest często hodowanym pająkiem domowym.

 

 

Avicularia versicolor

Piękny, wielobarwny ptasznik występujący na Martynice. Osiąga ok. 15 cm. wielkości. Popularny w hodowli domowej. Jad jest słaby – porównywalny z jadem pszczoły.

 

 

Ptasznik tygrysi

Średniej wielkości, popularny ptasznik domowy. Hodowany głównie ze względu na piękne, wielobarwne umaszczenie. Jest bardzo łagodny i nadaje się dla początkujących hodowców. Jad nie stanowi zagrożenia – pająk gryzie w ostateczności, a objawami ukąszenia jest zwykle tylko chwilowy ból i obrzęk.

 

Istnieje około 20 gatunków ptaszników jadowitych dla ludzi.

 

Acanthoscurria geniculata

Czyli ptasznik białokolanowy to popularny, czarny pająk brazylijski charakteryzujący się białymi goleniami. Osiąga wielkość ok. 23 cm. Uważany za gatunek agresywny, zaniepokojony wyczesuje włoski. Nie jest silnie jadowity – jego jad porównywalny jest z ukąszeniem pszczoły.


Na koniec warto wymienić pająka, który mimo potocznej nazwy nie jest ptasznikiem:

 

 

Atraks

Zwany ptasznikiem australijskim to brunatnoczarny, duży pająk występujący w Australii. Osiąga 60 mm długości i często uważany jest za najbardziej jadowitego pająka na świecie. Ukąszenia mogą być śmiertelne – na szczęście od 1979 r. istnieje skuteczne antidotum.

 

 

Jak hodować pająka?

Ptaszniki są popularnymi zwierzętami hodowlanymi, a ich hodowla nie jest wymagająca. Poszczególne gatunki mogą mieć różne wymagania jeżeli chodzi o wielkość terrarium, temperaturę czy wilgotność, dlatego przed zakupem należy upewnić się jakie wymagania posiada konkretny ptasznik. Najczęściej terrarium dla pająka mierzy około 30x30x30 cm. Średnia temperatura może wahać się od 20 °C w nocy do 29 °C w dzień, a wilgotność powinna wynosić 70-80%. Temperaturę można utrzymywać, stosując czerwoną żarówkę jak źródło ciepła, natomiast wilgotność przez regularne (co 2-3 dni) nawilżanie podłoża, jednak fragment terrarium zawsze powinien być suchy.

Jako podłoże do terrarium zaleca się torf kokosowy. Wskazana jest również kryjówka dla pająka, np. pod postacią tuby z kory. Pokarm powinny stanowić różnego rodzaju owady, od muszek owocówek dla najmniejszych osobników, przez świerszcze, karaczany i szarańcze dopasowywane do wielkości pająka wraz z jego wzrostem.

 

Ptasznik na korzeniu.

 

Ciekawostki o pająkach:

• Największy pająk świata to ptasznik goliat, osiągający 30 cm wielkości.
• Najbardziej jadowity pająk na Świecie to Wałęsak brazylijski – wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w 2007 r.
• Pająki mogą być naprawdę długowieczne. Najstarsza samica pająka z gatunku Giaus villosus określana jako „Numer 16” przeżyła 43 lata.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Chciałbym powiedzieć że nie każdy pająk jest jadowity a śmiertelnie groźne pająki takie jak: wałesak brazylijski, pustelnik brunatny, pustelnik chilijski i atraks pochodzą z Nowego Świata i Australii, a więc nie tylko z Afryki i Azji, dziękuje