Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Gekon - hodowla gekona w domu. Najważniejsze informacje o gatunkach i wymaganiach hodowlanych gekonów

Gekonowate to jedne z najpopularniejszych gadów hodowlanych. Przeczytaj, czym się charakteryzują te małe jaszczurki i jakie są różnice pomiędzy najpopularniejszymi gatunkami.

Gatunków gekonowatych jest ponad 1200. To jaszczurki o najbardziej prymitywnej budowie, które są stosunkowo mało wymagające, dlatego stanowią bardzo popularne zwierzę domowe. Zachwycające odmiany barwne i przyjemne usposobienie tego gada sprawia, że znakomicie sprawdza się jako codzienny towarzysz. A zadbane, piękne urządzone terrarium może stanowić wyjątkową ozdobę salonu.


 Gekony prowadzą różny tryb życia - dzienny lub nocny. Wszystkie jednak mają wyjątkowy uśmiech.

 

 

Gdzie żyją gekony?

Gekony zamieszkują głównie strefę równikową i podrównikową - najchętniej przebywają na terenach nasłonecznionych i suchych, półpustynnych i pustynnych. Występują jednak praktycznie na większości kontynentów.

 

 

Czym się różnią między sobą gekony?

To jedna z najliczniejszych grup jaszczurek. Ilość gatunków sprawia, że poszczególne osobniki mogą się różnić między sobą nie tylko wyglądem, ale również usposobieniem i preferencjami dotyczącymi warunków życia. Głównym podziałem jest rozdzielenie gekonów na te preferujące życie w dzień i w nocy - rozpoznać je można po kształcie źrenic. Te, które wolą życie nocne mają je pionowe - pozostałe okrągłe.

Dużą rozpiętość ma również możliwa wielkość gekonów - mogą mieć one od 1,5 cm (gekony karłowate), aż do prawie pół metra (gekony olbrzymie).
Kolejną różnicą wartą zauważenie jest umiejętność pionowego poruszania się nawet po śliskich powierzchniach - tę niezwykłą cechę zachowała około połowa gatunków, które posiadają na końcach konczyn przylgi.
Wszystkie gekony potrafią wydawać dźwięki, ale ich rodzaj i sposób "porozumiewania się" jest zależny od gatunku.
Kolejną różnicą bywa traktowanie ogona. Generalnie stanowi on bardzo ważną część ciała jaszczurki. Może służyć jako ochrona przed wrogiem - odrzucony może się jeszcze przez chwilę poruszać, skutecznie odwracając uwagę od uciekającej, przestraszonej jaszczurki.

 

 

Co jedzą gekony?

Są to jaszczurki głównie mięsożerne - chętnie zjadają owady i małe ptaki czy gryzonie, ale również mogą zjadać rośliny. W hodowlach domowych najwygodniej jest je karmić specjalnie przygotowaną karmą. Ważne jest również, aby zapewnić gekonom niezbędne suplementy, witaminy i minerały.

 

Gekony są mięsożerne, żywią się owadami, gryzoniami czy nawet małymi ptakami.

 

Gekon domowy - jakie terrarium?

Terrarium dla gekona należy urządzić biorąc pod uwagę wymagania danego gatunku. W związku z ich ogromną ilością tudno o jeden, uniwersalny przepis. Wśród akcesoriów absolutnie niezbędnych należy wymienić m.in. lampę UV, grzałkę, bądź matę grzewczą, tak, aby móc kontrolować temperaturę; oraz odpowiednią wyściółkę - najlepiej piasek. Należy unikać trocin i kory, ponieważ może zaszkodzić gekonom, które lubią sobie ją czasem podjeść. W terrarium nie powinno zabraknąć także kryjówek i atrakcji do wspinaczki.

Czy można hodować kilka gatunków w jednym terrarium? Teoretycznie jest to możliwe, ale bardzo trudne. Gekony posiadają silny instynkt terytorialny, więc mogą między sobą walczyć o przestrzeń. Są to zwierzęta prowadzące samotniczy tryb życia, więc towarzystwo tak naprawdę nie jest im potrzebne. Jeżeli nam na tym zależy, to na pewno konieczne jest połączenie tylko takich osobników, które mają podobne wymagania środowiskowe oraz dobre nastawienie do socjalizacji z innymi.

Terrarium dla gekona powinno być odpowiednio duże. Musi zawierać kryjówki oraz podgrzewanie, np. matę grzewczą lub lampę UV.


Najpopularniejsze gatunki gekonów hodowlanych w domu:


Gekon lamparci

nazywany również gekonem tygrysim, to jedna z najpopularniejszych hodowlanych jaszczurek. Może dorastać do 27 cm i występuje w wielu odmianach kolorystycznych - najpopularniejszą wersją jest ubarwienie żółte z ciemnymi plamami. Gekon lamparci jako jedyna z niewielu jaszczurek posiada zamykające się powieki. Gad ten nie ma umiejętności chodzenia po pionowych powierzchniach. Zamiast przylg, które na to pozwalają, jaszczurka ta posiada pazury. Gekon ten ma chude ciało i gruby ogon, a im grubszy tym lepiej. Jego głowa jest droba, a oczy duże. Gekon lamparci prowadzi nocny tryb życia.

 

Gekon orzęsiony

Nazwa ta pochodzi od wypustek znajdujących się nad oczami, przypominających rzęsy. Ta jaszczurka dorasta do ok. 22 cm i występuje w wielu odmianach barwnych, m.in. brązowej, pomarańczowej, zółtej, czerwonej czy szarej. Gekony te wróżniają się, oprócz wspomnianych wypustek, trójkątną, spłaszczoną głową z dużymi oczami i chwytnym ogonem. Gekon orzęsiony prowadzi nocny tryb życia.

 

Gekon płaczący

Osiąga ok. 9 cm długości i występuje w barwach od czekoladowego brązu z pręgowanym grzbietem i żółtym brzuchem do jasnego beżu z nielicznymi plamkami na grzbiecie. Prowadzi nocny tryb życia.

 

Gekon Williamsa

Jaszczurka o przepięknej, niebieskiej barwie. Na głowie i po bokach ciała widoczne są też czarne elementy w postaci pasków i kropek. Jest to gatunek krytycznie zagrożony. Występuje tylko w Tanzanii i prowadzi tylko nadrzewny tryb życia.

 Gekon lamparci jest najczęściej spotykanym gatunkiem gekona w polskich domach.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Gekony, przynajmniej lamparciego nie mogą zyc na piasku to również prowadzi do zaczopowania więc najlepsza bedize utwardzona! glina :) a co do trzymania kilku w 1 terra w przypadku lamparcich mogą być 2 samice i 3 panie 1 pan nigdy parka bo seksualnie to by zamęczył wspolokatorke, w diecie brakuje wypisanych jadalnych owadów
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+