Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Patyczaki, czym się charakteryzują popularne owady?

Łatwość hodowli i nietuzinkowy wygląd to główne cechy patyczaka, które sprawiają, że jest to coraz częściej hodowany owad. Przeczytaj, jak się nim opiekować.


Patyczaki to ciekawe owady, które znakomicie opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd do złudzenia przypomina patyki. Zwykle prowadzą spokojny tryb życia, ale mimo to są bardzo ciekawe do obserwacji.

 

Patyczaki mają długie czułki, które pomagają im w poruszaniu się.


Jak hodować patyczaki?

Patyczaki nie są trudne w hodowli, właściwie wystarczy odpowiednie terrarium i łatwo dostępne pożywienie. Nieco trudniejsze jest rozmnażanie – poziom trudności zależy od konkretnego rodzaju patyczaka. Początkującym hodowcom poleca się zacząć od patyczaka rogatego, ale dostępne są również inne rodzaje patyczaków m.in. Patyczak wietnamski, patyczak indyjski, patyczak skrzydlaty, patyczak peruwiański, patyczak galijski czy phasma gigas. Różnią się one między sobą wyglądem – ubarwieniem i rozmiarem. Niektóre spośród patyczaków posiadają skrzydła i potrafią latać.

 


Co jedzą patyczaki?

Patyczak rogaty, najczęściej hodowany nie ma dużych wymagań jeżeli chodzi o pożywienie. To roślinożerca, który zadowoli się wieloma liśćmi i łodygami. Idealne będą jeżyny, maliny, truskawki, poziomki, dzikie róże, dąb, leszczyna lub bazylia. Warto widzieć, że patyczaki nie lubią różnorodności jeżeli chodzi o pożywienie. Idealnym rozwiązaniem jest gdy przez całe swoje życie jedzą jeden rodzaj rośliny. Dlatego warto ich pożywienie hodować na parapecie lub zamrozić pokarm, by był dostępny cały rok.

Oczywiście są rodzaje patyczaków o szczególnych wymaganiach żywieniowych np. patyczak peruwiański zjada tylko paprotkę, a phasma gigas szczególnie gustuje w liściach eukaliptusa.

 

Patyczaki mają długie, wąskie ciało, które wyglądem przypomina patyki. Patyczaki idealnie wtapiają się w liście i konary.


Patyczaki – terrarium

Nie są to bardzo wymagające owady, więc mogą mieszać w niemalże każdym, szklanym terrarium. Jego wielkość dostosowujemy do rodzaju hodowanych patyczaków i ich ilości. Nie są to szczególnie ruchliwe zwierzęta, ale do tego by mogły żyć zdrowo, wielkość terrarium powinna być przynajmniej 3 razy większa niż wielkość owada. Ważne jest również, aby zapewnić patyczakom swobody przepływ powietrza i zabezpieczyć terrarium gęstą siateczką uniemożliwiającą ucieczkę. Jako podłoże idealnie sprawdzi się torf lub lignina pozwalające utrzymać odpowiednią wilgotność. W terrarium nie powinno zabraknąć gałęzi, które pozwolą odtworzyć środowisko naturalne patyczaków, oraz tła do terrarium, które je ozdobi, a patyczakom pozwoli czuć się bezpiecznie. Idealna temperatura zależy od konkretnego gatunku, ale w większości przypadków oscyluje ona między 24-26°C. Ważne jest również, aby w terrarium panowała spora wilgotność – w tym celu należy regularnie spryskiwać ścianki i podłoże wodą. Terrarium można umieścić w jasnym miejscu (ale nie w słońcu) lub oświetlać dodatkową lampką.

 


Patyczaki – rozmnażanie

Rozmnażanie u patyczaków jest również zależne od gatunku. Niektóre spośród gatunków nie potrzebują samca, młode wykluwają się z niezapłodnionych. Fachowo nazywa się to partenogenezą lub dzieworództwem. Samica składa dziennie od 4 do 8 jaj – mogą być one w zależności od rodzaju patyczaka zakopywane w ziemi, pozostawianie na jej powierzchni lub przyklejanie do liści. Młode wykluwają się ze złożonych jaj po około 2-3 miesiącach.

 Patyczaki – ciekawostki


  • Patyczak peruwiański do obrony wydziela białą, zapachową, lotną ciecz, która jest niebezpieczna dla ludzi.
  • Rozdrażniony patyczak rogaty podnosi odwłok do góry i straszy przednimi nogami
  • Phasma gigas, gdy czują się zagrożone próbują gryźć
Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Dzięki wiele pomogłeś????
Nie mówimy ,, dla patyczaka" tylko ,, patyczakowi". co wschód to wschód.
Trzeba zamrozić roślinę, później rozmrozić i podać dla patyczaka
co dać jeść patyczakom zimą?