Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rzekotka zielona – najważniejsze informacje

Te niewielkie i urocze żabki naturalnie zamieszkują środkowe i południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. W zależności od tego na jakim terenie mieszkają, mogą się one między sobą różnić ze względu na umaszczenie. Ich hodowla domowa stanowi dość częste zjawisko, ale przed podjęciem decyzji o kupnie rzekotki zielonej należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

 

Rzekotka zielona na kwiatku.

 

Jak wygląda rzekotka zielona?

Rzekotki zielone cechują się stosunkowo niedużymi rozmiarami ciała i jego długością (do 6 cm). Płazy te są zwykle zielone w odcieniach od jasnożółto-oliwkowego po limonkowo-zielone i w zależności od tego, w jakich warunkach bytują, kolor ich ciała może się zmieniać (oświetlenie i temperatura ma na to wpływ). Na skórze często pojawiają się małe plamy złota lub bieli, a także linie biegnące od szczęki do pachwin może przybierać kolor bieli lub jasnej żółci. Płazy te mają gładką skórę i duże opuszki palców. Kolor ich brzuchów jest bladożółty lub biały. Samce są nieco większe od samic i widoczna jest u nich pomarszczona skóra w okolicy gardła (torba głosowa).

 

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać zaskrońca na swoim podwórku?

 

 

Zachowanie rzekotek zielonych

Ze względu na swoje rozmiary żaby te łatwo popadają w strach i nie radzą sobie dobrze z częstym sięganiem do ich terrarium, choć po wielu latach hodowli mogą one przywyknąć do sporadycznego kontaktu z dłońmi właściciela. Należy jednak uważać, gdyż częsty kontakt dłoni człowieka z delikatną skórą tych płazów, może ją uszkodzić. Ze względu na to że zwierzątka te prowadzą głównie nocny tryb życia, pamiętaj, aby nie umieszczać ich terrarium w swojej sypialni, gdyż z nocą robią się one bardzo aktywne i głośne.

 

Rzekotka zielona na liściu.

 

Terrarium dla rzekotki zielonej

Zasada jest jedna – im większe terrarium tym lepiej. Rzekotki zielone są bardzo aktywne i skoczne, potrzebują do tego dużej powierzchni. W za małych zbiornikach będą się po prostu męczyły, co wpłynie na zachowanie zielonej rzekotki, jej wybarwienie oraz kondycję.

Do celów hodowlanych najlepiej sprawdzi się zbiornik o pojemności od 40 litrów, choć większe również się świetnie sprawdzą (w zależności od ilości osobników). Gatunek ten jest nadrzewny i właśnie na drzewach spędza on najwięcej czasu. Warto więc pamiętać o tym, aby zaopatrzyć terrarium w odpowiednią ilość gałęzi i żywych lub sztucznych roślin (upewnij się, że roślinność stosowana w Twoim terrarium jest wolna od pestycydów). Możesz dodatkowo postawić na kawałki drewna i korę drzewną.

 

Zobacz terraria

 

Rzekotka zielona – wymagania wyposażenia w terrarium

Ze względu na to, że płaz ten prowadzi głównie życie nocne, nie jest potrzebne wyposażanie zbiornika w światło ultrafioletowe. Temperatura wewnątrz terrarium nie powinna spaść poniżej 21 stopni Celsjusza. Czyszczenie terrarium powinno odbywać się przynajmniej raz na tydzień – nie wolno pod żadnym pozorem podczas oczyszczania zbiornika korzystać z detergentów, gdyż mogą one szkodliwie wpłynąć na te małe płazy. Wszystko powinno być czyszczone wyłącznie gorącą wodą z użyciem rękawiczek jednorazowych. Dla komfortu czyszczenia dna terrarium wyłóż je uprzednio odpowiednim podłożem dla płazów z włókna kokosowego – ułatwi i przyspieszy to cały proces czyszczenia zbiornika. Pamiętaj o wykorzystaniu we wnętrzu terrarium mierników wilgotności, dzięki którym będziesz mógł na bieżąco kontrolować wilgotność w zbiorniku, co jest niezwykle ważne w przypadku hodowli płazów. Dla rzekotek zielonych powinna ona wynosić od 50 do 60 % wilgotności w ciągu dnia i od 80 do 100% w nocy (nie można pozwolić, aby stopień wilgotności spadł poniżej 50%). Podczas aranżacji przestrzeni dla Twoich żab postaw na filodendrony i silne paprocie, a dno można wyłożyć watą z włókna kokosowego, ściółką cyprysową, mchem, gładkim żwirem, korą i ziemią organiczną.

 

Rzekotka zielona w terrarium.

 

Rzekotka zielona - żywienie

Podstawę diety rzekotek zielonych stanowią głównie owady, szczególnie świerszcze, dietę ich można również uzupełniać muszkami owocówkami, muchami domowymi lub ćmami. Płazy te mają większe zapotrzebowanie na pokarm w lecie i wiosną - zimą zjadają zdecydowanie mniej. Mniejsze osobniki należy karmić codziennie, podczas gdy większe żaby można karmić co drugi dzień. Podczas karmienia odpowiednio dawkuj pokarm swoim żabom – za duża jego ilość może doprowadzić Twoich małych podopiecznych do nadwagi i otyłości. Jeżeli Twoja żaba wydaje się otyła ogranicz liczbę karmień tygodniowo i jeżeli uważasz, że jest to konieczne powiększ przestrzeń dla większych możliwości ruchu. Wewnątrz zbiornika powinno znaleźć się duże i płytkie naczynie z odchlorowaną wodą. Opryskuj codziennie wnętrze terrarium w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności.

 

 

Rzekotki zielone – zdrowie i choroby

Jak w przypadku większości płazów, częstymi dolegliwościami zdrowotnymi są infekcje bakteryjne i grzybicze skóry i oczu. W większości wypadków obrzęk i zaczerwienienie są oznakami choroby, która powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Infekcje dróg oddechowych u żab najczęściej są spowodowane nieodpowiednim poziomem wilgotności w przestrzeni terrarium. Objawy infekcji dróg oddechowych obejmują świszczący oddech, ślinotok i ogólny letarg płaza. W przypadku gdy żaba przestaje jeść, może oznaczać to infekcje pasożytniczą układu pokarmowego - takie przypadki muszą być skonsultowane z weterynarzem. Warto badać corocznie próbkę kału, aby zmniejszyć ryzyko infekcji pasożytniczej. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu zbiornika, aby nasze płazy nie zatruły się ulatniającym się amoniakiem. Pamiętaj, aby obserwować swojego pupila, a wszelkie nasuwające się wątpliwości konsultować z odpowiednio wykwalifikowanym lekarzem weterynarii.Zielone rzekotki - cena

Cena rzekotki zielonej zaczyna się od 50 zł, jednak najdroższe jest zapewnienie jej odpowiednich warunków bytowania. Terrarium oraz sprzęt do niego to koszt nawet do 1000 zł. 

 

Może Cię zainteresować: Zwierzęta żyjące w oczku wodnym

 Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość