Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wilczak czechosłowacki (Czechoslovakian Wolfdog) – Encyklopedia psów

Wilczak czechosłowacki został pierwotnie wyhodowany do pracy na straży granicznej w Czechosłowacji w latach 50. XX wieku. Obecnie wykorzystuje się ich wyjątkową wytrzymałość i siłę do śledzenia i ratownictwa górskiego. W warunkach domowych świetnie odnajdą się w u właścicieli, którzy cenią sobie aktywny tryb życia i czas spędzany na świeżym powietrzu.

 

Dorosły wilczak czechosłowacki.

 

 

Historia wilczaka czechosłowackiego

Wilczaki czechosłowackie cechuje pewien stopień podobieństwa do wilków. Z natury są one niezwykle inteligentne i wytrzymałe. Posiadają doskonały wzrok, słuch i węch i często wyrażają swoją miłość, lojalność i przywiązanie do właściciela. Powstały one jako mieszanka owczarków niemieckich i wilków karpackich w latach 50. XX wieku na terenie Czechosłowacji.

Wilczaki czechosłowackie należą do grupy Grupy I Sekcji 1 w FCI Owczarków

 

Wilczak czechosłowacki – wygląd i sylwetka

Wilczak czechosłowacki swoją posturą, strukturą i kolorem sierści oraz rysami pyska podobny jest do wilka. Średni wzrost dorosłego osobnika waha się od 60 centymetrów do 64 centymetrów, a jego waga waha się pomiędzy 20 i 26 kilogramami. Ich umaszczenie sierści może być srebrne z domieszką szarego bądź też żółte połączone z kolorem szarym.

 

 

Jakie są wilczaki czechosłowackie?

Czworonogi te są niezwykle inteligentne i zdolne do uczenia się prawie wszystkiego, ale w przeciwieństwie do wielu innych ras pod naciskiem ze strony właściciela nie wypełniają natychmiastowo poleceń. Rasa ta jest naturalnie nieufna wobec obcych, a bez odpowiedniej socjalizacji ta wrodzona nieufność może przeistoczyć się we wrogość. Są to czworonogi z dominującą i niezależną osobowością, o czym trzeba pamiętać przy wprowadzaniu treningów. Bardzo szybko się nudzą, nie przepadają za wykonywaniem powtarzalnych zadań, co może skutkować odmówieniem wykonywania poleceń.

 

Oczy wilczaka czechosłowackiego.

 

Wilczak czechosłowacki – potrzeby i ruch

Rasa ta znana jest z nieograniczonej energii, szczególnie w okresie szczenięcia i młodości. Dobrze sprawdzać się w tym wypadku będą codzienne, długie spacery/ biegi połączone ze stymulacją umysłową. Samodzielne wyprowadzanie ich na zewnątrz nie działa. Wilczaki najlepiej czują się wtedy, kiedy mają sensowną „pracę” do wykonania. Uwielbiają bawić się wspólnie ze swoimi właścicielami, co oznacza, że rasa ta polecana jest zwłaszcza osobom, które uwielbiają aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Czynności takie jak pływanie, wędrówki piesze, aportowanie piłek lub dysków mogą zapewnić dobre ujście nagromadzonej przez czworonoga energii.

 

Może Cię zainteresować: Psie sporty - jaki sport wybrać dla swojego pupila?

 

Trening wilczaka czechosłowackiego

Rasa ta ma dominującą osobowość i cechuje je duża niezależność. Ze względu na swoją nieugiętość, należy odpowiednio dopasować trening psa i zastosować u niego inne podejście. Podczas treningu wilczaka niezwykle ważna jest konsekwencja i cierpliwość. Są to psy żywe, aktywne i pewne siebie. Bardzo ważna jest socjalizacja psa już od wieku szczenięcego, gdyż ich nieufność wobec obcych bez odpowiedniego kontrolowania może skutkować nawet aktami agresji. Podczas procesu treningowego warto opierać się na systemie nagród, choć ważne jest, aby unikać zbyt wielu powtórzeń, które mogą szybko znudzić wilczaki. Rasa ta ze względu na potrzebę silnego przywództwa i struktury stada, zalecana jest hodowcom, którzy są już doświadczeni w posiadaniu psów.

Decydując się na wilczaka czechosłowackiego należy zaopatrzyć się w mocne szelki i smycze - również treningowe oraz w kaganiec.

 

Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiedni kaganiec dla swojego psa?

 

Akcesoria treningowe dla wilczaka czechosłowackiego.

 

Wilczak czechosłowacki a dzieci

Nie zaleca się pozostawia dzieci samych w obecności wilczaków. Kontakty nawet z nastolatkami powinny być przy opiekunach. Należy pamiętać, że wilczaki to psy, które bardzo często wybierają sobie swojego „przywódcę” i tylko jego w pełni się słuchają.

 

 

Wilczak czechosłowacki - zdrowie

Ogólnie rzecz biorąc wilczaki czechosłowackie są rasą silną i zdrową. Przed kupnem czworonoga należy zapytać hodowcę o wszelkie problemy zdrowotne, które dostrzegł u przedstawicieli w każdej linii hodowlanej. Warto pamiętać o okresowych badaniach naszego psa, które obejmują:

• Ocenę bioder,
• Ocenę wzroku,
• Ocenę pełnego uzębienia,
• Mielopatię zwyrodnieniową.

 

Szelki dla wilczaka czechosłowackiego.

 

Pielęgnacja wilczaka czechosłowackiego

Sierść wilczaka czechosłowackiego jest łatwa do pielęgnacji. Jest to pies naturalnie odporny na warunki atmosferyczne i naturalnie oczyszcza się on z błota i brudu. Potrzebuje jedynie sporadycznych kąpieli w razie potrzeby i posiada znikomy „psi zapach”. Ich sierść zimowa jest znacznie grubsza, cięższa i dłuższa niż sierść letnia, która jest cieńsza i krótsza, co może wymagać więcej zabiegów pielęgnacyjnych w miesiącach zimowych, choć należy pamiętać, że niezależnie od pory roku warto regularnie szczotkować sierść czworonoga, zapobiegając jej nadmiernemu wypadaniu. Ich mocne, szybko rosnące paznokcie należy regularnie przycinać, aby uniknąć przerostu, rozdwajania się i pękania. Uszy powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone z nadmiaru woskowiny i zanieczyszczeń, aby uniknąć potencjalnych infekcji. Zęby należy regularnie sprawdzać i myć.

 

 

Wilczak czechosłowacki - odżywianie

Dla wilczaków czechosłowackich preferowana jest dieta BARF, ale dopuszczalna jest również karma bezzbożowa o wysokiej jakości z surowymi suplementami. Podczas komponowania diety dla czworonoga warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który w profesjonalny sposób dobierze typ pokarmu i częstotliwość karmienia w stosunku do wieku i wagi danego czworonoga. Warto korzystać jedynie z karm o wysokiej jakości, które komponowane są w zależności od wielkości psa. Ze względu na dużą ruchliwość wilczaków czysta i świeża woda powinna znajdować się w jego otoczeniu przez cały czas.

 

Karmy bezzbożowe dla wiczaka czechosłowackiego.

 

Wilczak czechosłowacki - cena

Ile kosztuje wilczak czechosłowacki? Wiele osób uważa, że za mało. Cena szczeniaka wilczaka czechosłowackiego to około 3500 - 4500 zł. Cena należy do średnich za rasowego psa i jest przystępna. Natomiast posiadanie wilczaka czechosłowackiego wymaga doświadczenia w wychowaniu psa, wilczak czechosłowacki z pewnością nie jest psem dla każdego.

W przypadku kupowania wilczaka nie można oszczędzać, obniżona cena za szczeniaka może oznaczać pseudohodowlę, która w przypadku wilczaka może zakończyć się poważnymi problemami z agresją psa.

 

Przeczytaj także: Najgroźniejsze rasy psów

 



Aleksandra Drzewińska

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość