Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kameleony – charakterystyka najpopularniejszych gatunków domowych

Ile żyje kameleon i czy naprawdę potrafi przyjmować wiele kolorów? Jak mu urządzić terrarium, aby żył zdrowo i szczęśliwie? O czym pamiętać, decydując się na hodowlę kameleonów jemeńskich?


Kameleon jest powszechnie znany z tego, że potrafi idealnie wtopić się w otoczenie – przybierając dowolną barwę. Ta właściwość sprawiła, że jest częstym bohaterem bajek dla dzieci i kreskówek. Warto jednak dowiedzieć się o nim więcej, zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy zamieszkać z nim pod jednym dachem.

 

Kameleon złapał językiem owada.

 

Dla kogo kameleon?

Kameleon to gad, który swoimi barwami, mimetyzmem, długim językiem oraz oczami niezależnie poruszającymi się od siebie, zachwyca nawet tych, którzy za innymi gatunkami gadów nie przepadają. Bo w istocie jest to zwierzę niezwykłe – a do tego ilość odmian barwnych przyprawia o zawrót głowy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to zwierzę dla każdego. Jest to bowiem bardzo delikatny i wymagający gad – a do tego, nieprzepadający w gruncie rzeczy za… kontaktem z człowiekiem. Dlatego, zanim zdecydujemy się na jego zakup, lepiej poznać jego potrzeby i wymagania.

 

 

Kameleon domowy - gatunki

Do najpopularniejszych kameleonów hodowanych w domu należą kameleon lamparci i kameleon jemeński, ale lista gadów z rodziny kameleonowatych liczy około 200 gatunków! Każdy z kameleonów ma inne wymagania hodowlane, które mogą różnić się znacznie między sobą – dlatego przy wyborze lepiej kierować się wymaganiami, niż względami wizualnymi.
Każdy kameleon wymaga obszernego terrarium – najlepiej w tropikalnej aranżacji, dobrze wentylowanego, o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.
Poniżej wymagania dwóch, najpopularniejszych kameleonów – Jemeńskiego i Lamparciego.

 

Kameleony Jemeńskie (Chamaeleo calyptratus)

to jedne z najpopularniejszych kameleonów w polskich domach. Osiągają wielkość 50 – 60 cm (samce) i 30-40 cm (samice). To gatunek wyróżniający się spośród innych kameleonów wysokim kaskiem. Ich wysokość może osiągać długość prawie 6 cm u samic i prawie 11 cm u samców.


Wymagana temperatura pod lampą w terrarium: 35 stopni.
Temperatura w nocy: poniżej 15 stopni. Wilgotność: 50-70%.
Wymiary terrarium dla jednego kameleona: 90 szer. x 60 gł. x 100 cm wys.
Podłoże: torf, włókno kokosowe.
Wyposażenie terrarium: w terrarium kameleona jemeńskiego koniecznie powinny znaleźć się rośliny, z których będzie mógł spijać wodę – gdyż trzeba pamiętać, że kameleony nie potrafią pić z miski. Powinny znaleźć się też konary i patyki do wspinaczki,
Żywienie kameleonów jemeńskich: kameleonom można podawać świerszcze, karaczany, szarańcza. Od czasu do czasu także mącznik i drewnojady. Kameleon chętnie też zje bazylie, banana, jabłko, marchewkę lub paprykę. Niezbędna jest również suplementacja wapniem i witaminą d3.

 

Kameleon jameński na ludzkiej dłoni.

 

Kameleony Lamparcie (Furcifer Pardalis)

jedne z najbardziej barwnych ze wszystkich gatunków kameleonów – zwłaszcza jeżeli chodzi o samce, które mogą występować m.in. w kolorach: zielonym, czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, żółtym, białym, turkusowym, brązowym oraz różowym. Kameleony te osiągają rozmiar ok. 35 cm u samic, oraz 55 cm u samców.


Wymagana temperatura pod lampą w terrarium: 33 stopni.
Temperatura w nocy: 18- 19 stopni.
Wilgotność: ok 50-60% w dzień, oraz 80% w nocy.
Wymiary terrarium dla jednego kameleona: dla samca 50 szer. x 50 gł. x 100 cm wys. Dla samicy może być nieco mniejsze 40 x 40 x70cm
Podłoże: torf, włókno kokosowe.
Wyposażenie terrarium: Podobnie jak w przypadku kameleona jemeńskiego niezbędne są rośliny o dużych liściach, z których kameleon mógłby pić wodę. Niezbędna jest też duża liczba cienkich gałęzi.
Żywnie kameleona lamparciego: tu tez podobnie jak w przypadku kameleona jemeńskiego - dietę stanowią owady karmowe. Można podawać także zioła i części zielone roślin oraz owoce. Konieczna suplementacja diety witaminami i wapniem.

 

Kameleon lamparci

 

Ile kosztuje kameleon?

Kameleon to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych – w zależności od gatunku czy hodowli. Tak jak w przypadku psów czy kotów warto wybierać kameleony ze sprawdzonej hodowli. Wśród hodowców gadów także występuje zjawisko tzw. „pseudohodowli” – rozmnaża się w nich zwierzęta blisko spokrewnione, co może skutkować dużą podatnością kameleona na choroby.
Przy zakupie trzeba też pamiętać, że do kosztów nabycia kameleona trzeba doliczyć pokaźnych rozmiarów terrarium dla kameleona, oświetlenie, grzałkę, urządzenie do utrzymywania odpowiedniego nawilżenia oraz roślinność – to wszystko razem może dać pokaźną sumę.

 

Zobacz terraria dla kameleonów

 

Kameleony - ciekawostki:

• Czy kameleony rzeczywiście potrafią zmienić kolor, dopasowując się do otoczenia? Nie do końca jest to prawdą – delikatna zmiana barwy jest możliwa, ale wynika ona raczej z nastroju zwierzaka niż otoczenia.
• Rozmiary kameleonów są bardzo zróżnicowane. Najmniejszy gatunek ma 2,5 cm, największy 60 cm.
• Oczy kameleona widzą niezależne od siebie, dlatego każde oko może patrzeć w innym kierunku. Do tego mają wyjątkowy wzrok, dostrzegają nawet światło ultrafioletowe!
• Ile żyje kameleon? Długość życia jest zależna od gatunku, ale rekordziści dożywają nawet 12 lat.
• Kameleon jest głuchy. Nic nie słyszy – zamiast tego wyczuwa nawet drobne drgania.





Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Polecam kameleona lamparciego sam go mam