Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak dbać o żółwia wodnego? Gatunki, żywienie i terrarium dla żółwia

Przeczytaj jak wyposażyć akwarium dla żółwia wodnego i co wyróżnia poszczególne gatunki żółwi wodnych. Żółw żółtolicy, żółw czerwonolicy, a może żółw żółtobrzuchy – jaki żółw jest najczęściej hodowany w Polsce?

Żółw to popularne zwierzę w domowych hodowlach. Wodny, stanowi wspaniały obiekt obserwacji – może godzinami wygrzewać się najlepiej w promieniach słońca, a międzyczasie wspaniale pływa. Piękne terrarium może być niezwykłą ozdobą każdego domu.

 

 

Jak dbać o żółwia wodnego?

Żółw wodny nie jest trudny w hodowli i aby zapewnić mu zdrowe, szczęśliwe życie wystarczą odpowiednie warunki bytowe oraz zdrowa, dostosowana do żółwia dieta. Żółw nie potrzebuje czułości i raczej trudno z nim się komunikować, ale z pewnością obserwacja tego wyjątkowego zwierzęcia dostarczy opiekunom dużo radości i satysfakcji.

Żółw błotny posiada zielony karapaks.

 

Terrarium dla żółwia wodnego

Akwarium dla żółwia powinno mieć dość duże wymiary. Przyjmuje się, że minimalna długość to pięciokrotne wymiary żółwia, szerokość to trzykrotne wymiary żółwia i jak największa wysokość. Poziom wody w akwarium dla żółwia powinien wynosić minimum dwa razy tyle, co wysokość żółwia. W akwarium powinna się znaleźć wyspa zajmująca powierzchnię około 1/4 akwarium, na której żółw będzie mógł się wygrzewać pod żarówką grzewczą. Ponadto terrarium musi być wyposażone w wydajny filtr oraz świetlówkę UVB, zastępujące naturalne światło.
Dno takiego zbiornika powinno być gładkie, bez żwiru i kamieni, dla ułatwienia utrzymania czystości. Wyspę można ozdobić kamieniami, korzeniami i kawałami kory. Można również posadzić rośliny, ale trzeba mieć na uwadze, że żółwie często je niszczą.

Temperatura części lądowej powinna w dzień wynosić 25- 28°C, a nocą po wyłączeniu lampy, spadać do około 18°C. Temperatura wody w basenie powinna wynosić około 23-25°C - w małych i średnich akwariach nie jest konieczne używanie grzałki, wystarczy lampa nad wyspą. W dużych konieczne może okazać się dogrzewanie za pomocą zwykłej, akwariowej grzałki.

W miarę możliwości należy zapewniać żółwiowi częste kąpiele słoneczne w naturalnym słońcu. Żółwiowi wodnemu można także urządzić przestrzeń w ogrodzie – ogrodzony i osłonięty wybieg z oczkiem wodnym.

 

 

Co jedzą żółwie?

Podstawę diety powinny stanowić żywe ryby, żaby, pijawki, ślimaki, larwy zwierząt wodnych, skorupiaki oraz wszelkie rośliny wodne. Urozmaiceniem diety mogą być dżdżownice, niewielkie owady, rośliny łąkowe. Żółwie muszą połykać pokarm w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie mają jak go przesuwać.

Jako uzupełnienie diety można żółwią podawać gotowe mieszanki karmy dla żółwia wodnego, ale nie powinno to stanowić jej podstawy. Ponieważ jedną z najgroźniejszych chorób spotykanych u żółwi jest krzywica, wynikająca z niedoboru wapnia w organizmie wskazane jest podawanie żółwiom wapna dla żółwi np. FRANCODEX Wapno Dla Żółwi i Gadów 24 ml.

Żółwiom nie należy podawać mięsa ssaków, podrobów i ptaków, jak również owoców i warzyw.

 

Najpopularniejsze gatunki żółwi wodnych:

Żółw błotny

objęty całkowitą ochroną gatunek żółwia występujący w Polsce. Ochrona obejmuje nawet zakaz fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie! Osiąga długość około 19 cm. Karapaks ma oliwkowo – zielony z żółtymi znaczeniami, skórę ciemnozieloną pokrytą żółtymi plamkami. Z uwagi na zagrożenie wyginięciem nie jest dozwolona hodowla tego żółwia w domu.


Żółw czerwonolicy

jeden z najpopularniejszych żółwi wodnych w polskich hodowlach zwany również żółwiem ozdobnym lub żółwiem czerwonouchym. W naturze występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i na północy Ameryki Południowej. Pojedyncze osobniki pojawiają się także w naturze w Polsce, stanowiąc konkurencję dla rodzimego żółwia błotnego. Osiąga długość 12,5 – 29 cm. Posiada pancerz oliwkowo-zielonej barwy. Po bokach zielonej głowy występują rozszerzające się do tyłu czerwone paski, a poniżej paski jasnożółte. W Polsce żółw czerwonolicy jest uznawany są za gatunek inwazyjny i jest zabroniona jego sprzedaż.

Żółw czerwonolicy ma charakterystyczne czerwone plamki w okolicach uszu.

 

Żółw żółtolicy

zwany również żółtouchym to podobnie jak w przypadku żółwia czerwonolicego podgatunek żółwia ozdobnego. Również ma oliwkowo-zielony karapaks, ale wyróżniają go żółte paski po bokach zielonej głowy. Osiągają długość do 30 cm. Są uznawane za inwazyjne i zagrażające żółwiowi błotnemu w środowisku naturalnym, więc potrzebne jest zezwolenie na ich hodowlę.

 

Żółw żółtobrzuchy

posiada karapaks barwy od zielonej, poprzez oliwkową, do czarnej u dorosłych żółwi i żółty plastron. Skórę zielono – oliwkową z kremowymi lub żółtymi pasami. Samiec osiąga około 30 cm, samica 43 cm.

 

Żółwie wodne są znacznie mniejszych  rozmiarów niż żółwie lądowe, mają też częściej zielone odcienie karapaksu.

Ile żyje żółw?

Żółwie uznawane są za zwierzęta długowieczne. W naturze potrafią dożyć setek lat. Żółwie hodowlane również żyją długo, ale zwykle nie dłużej niż 20 lat.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość