Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Legwan, iguana: wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się je kupić

Legwany – szczególnie zielone – należą do popularnych jaszczurek hodowanych w domach. Jednak mimo ogromnej popularności, warto wiedzieć, że są to wymagające w hodowli zwierzęta, więc nie należy się na nie decydować pochopnie.
Legwany to rodzina gadów, blisko spokrewniona z agamami i kameleonami, która liczy dziś 37 gatunków. Do najpopularniejszych należy legwan zielony i legwan obrożny. Legwany mają wydłużone ciało i długi ogon. Ciało jest spłaszczone grzbietobrzusznie u gatunków naziemnych i bocznie u gatunków nadrzewnych. Skórę pokrywają nieregularni, małe łuski. Często występują różne twory skórne w postaci wachlarzy, grzebieni czy kolców.

 Iguana jest z rodziny legwanowatych. Ma przepiękne zielone ubarwienie.

 

Legwan – hodowla

Legwan domowy to najczęściej legwan zielony. Jest to stosunkowo łatwo dostępna jaszczurka o całkiem sporych wymaganiach. Dorosły samiec może przekroczyć 150 cm długości, a uderzenia ogonem takiego legwana są bardzo bolesne. Z reguły legwany nie są agresywnymi zwierzętami, ale zdarzają się takie przypadki. Za to często się zdarza, że są bardzo nieufne wobec ludzi i ich oswojenie zajmuje nawet kilka miesięcy.

Popularnym mieszkańcem terrariów jest również legwan obrożny – nieco mniejszy niż ten zielony, o nieco innych wymaganiach i sposobie żywienia.

Do najważniejszych wyzwań hodowców jaszczurek należy przede wszystkim utrzymanie odpowiednich warunków w terrarium – odzwierciedlających warunki naturalne. Odpowiednie oświetlenie i wilgotność są niezbędnymi warunkami do zdrowego życia zwierząt.

 

 

Jakie terrarium dla legwana?

Legwan zielony pochodzi z lasów tropikalnych, więc potrzebuje terrarium dla legwanów, w którym będzie można naśladować warunki naturalne, wysoką temperaturę i wilgotność. Minimalne wymiary terrarium dla pary dorosłych osobników powinny wynosić: długość 200 cm, wysokość 200 cm i szerokość 100 cm. Jeden osobnik może zajmować terrarium o wymiarach 125 cm x 100 cm x 100 cm. Ale oczywiście im większe, tym lepiej. Najważniejszym wyposażeniem w terrarium jest oświetlenie emitujące promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie UVA stymuluje apetyt oraz aktywność, a UVB sprzyja syntezie witaminy D3. Jako podłoże najlepiej stosować sztuczną trawę, płytki ceramiczne, torf lub korę. Hodując legwany, ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w terrarium. Temperatura dzienna w powinna wynosić ok. 25-35°, temperatura nocna 20-26°. Utrzymanie wilgotności bywa kłopotliwe, bo powinna ona wynosić 60-90% w dzień i nawet 100% w nocy! Pomocne bywają sztuczne nawilżacze powietrza, bez nich konieczne jest regularne spryskiwanie terrarium wodą.

W terrarium nie powinno również zabraknąć takich ozdobnych elementów jak korzenie, konary, pnącza czy fontanny oraz oczywiście pojemników na wodę i pożywienie.

Legwan obrożny jest dużo mniejszy, więc wystarczy terrarium o wymiarach 80cm x 50cm x 50cm. Koniecznie dobrze oświetlone i wyposażone w elementy środowiska naturalnego jak konary, skały czy kryjówki. Temperatura za dnia powinna wynosić ok. 30-35°C w nocy ok. 20°C. Wilgotność utrzymywana na poziomie 60-70%.

 

Legwan zielony potrzebuje dużego terrarium, z wysoką wilgotnością wewnątrz.

Co je legwan?

Legwany z rodzaju Iguaniane są roślinożerne. Legwana zielonego hodowanego w domu należy karmić m.in. babką lancetowatą, mniszkiem lekarskim, koniczyną, rukolą, bazylią, liśćmi drzew takich jak lipa, klon czy brzoza. Dodatkowo należy suplementować wapń. Niedopuszczalne jest podawanie pokarmów zwierzęcych!


Dieta legwana obrożnego głównie składa się z powszechnie dostępnych owadów karmówkowych m.in. świerszczy, mączników i karaczanów. Może być uzupełniana roślinami zielonymi oraz miękkimi częściami owoców. Konieczna suplementacja wapniem i witaminami.

Legwan morski z Galapagos żywi się wyłącznie wodorostami. Inne żywią się także owadami, także kręgowcami, w tym innymi legwanami.

 

Legwan zielony, legwan morski, legwan obrożny?

Legwany zielone i legwany obrożne są jednymi z najczęściej utrzymywanych jaszczurek w domu. Oba zwierzaki, są bardzo wymagające w hodowli, chociaż legwan zielony z uwagi na większe gabaryty jest szczególnie polecany tylko zaawansowanym hodowcom. W środowisku naturalnym występują również m.in. legwany morskie, które żyją wyłącznie na wyspach Galapagos i znajduje się pod całkowitą ochroną. Legwany morskie świetnie nurkują i pływają, ale za dnia najchętniej wygrzewają się na skałach.

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość