Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zapadająca się tchawica u psa – objawy, leczenie, rokowania

Psy zazwyczaj uwielbiają aktywności fizyczne, a wszelkie choroby mogą im uniemożliwiać pełne funkcjonowanie. Warto zwracać uwagę na to, jak nasz pies oddycha, aby móc szybko mu pomóc. Niektóre rasy są bardziej narażone na choroby związane z tchawicą. Zobacz, jak zadbać o chorego psa i jak zapobiegać rozwoju choroby.

 

Psy brachycefaliczne mają predyspozycje do zapadania się tchawicy.

 

Tchawica u psa

Tchawica to rurka łącząca gardło z płucami. Małe pierścienie chrząstki wzdłuż ściany tchawicy utrzymują kształt rurki tchawicy. Jeśli pierścienie stracą jędrność, zostaną wciągnięte do dróg oddechowych podczas wdechu. To zjawisko nazywa się zapadnięciem tchawicy. Zapadnięcie utrudnia dopływ powietrza do płuc i może skutkować nawet śmiercią. Rasy, które są najbardziej narażone na takie schorzenie to psy brachycefaliczne, czyli ze skróconą kufą, ale również inne:

yorkshire terier,
chihuahua,
pomeranian,
lhasa apsos,
• toy pudle,
shih tzu,
• mopsy

To schorzenie występuje u wszystkich psów – w różnym wieku i w rozmaitych rasach. Nie należy tracić czujności, jeżeli nasz pies jest innej rasy niż ta wymieniona powyżej.

 

Oferta preparatów wzmacniających zdrowie psa.

 

Zapadanie tchawicy u psa - objawy

Pierwszym objawem jest kaszel, który może świadczyć także o innych chorobach, niekoniecznie o zapadnięciu tchawicy. Zobacz, co może wywoływać kaszel u psa. Inne objawy typowe dla zapadniętej tchawicy to:

• świszczący oddech
• chrapania
• charczenie i łykanie powietrza
• trudności w oddychaniu
• kaszel przy podnoszeniu psa lub naciskaniu na jego szyję
• wymioty, krztuszenie się lub wymioty związane z kaszlem
• sinica lub niebieskawe błony śluzowe

 

Kaszel spowodowany zapadnięciem się tchawicy nie jest mokry i nie towarzyszy mu gorączka. Picie wody, duża ekscytacja czy nadmiernie wysokie lub niskie temperatury mogą wywoływać dodatkowe zaburzenia oddechowe. Pies z zapadnięciem się tchawicy doświadcza napadów niewydolności oddechowej.

Otyłość i wilgoć w powietrzu to czynniki, które mogą wywołać nasilenie objawów chorobowych. Otyłość psa zagraża jego zdrowiu i życiu. Jeśli pies ma zbyt dużo dodatkowych kilogramów, należy zadbać o jego powrót do formy.

 

Buldog francuski z zapadnięta tchawicą.

 

Zapadanie tchawicy u psa – rokowania

Zapadnięta tchawica to bardzo poważna choroba i w zależności od ogólnego zdrowia psa i stopnia zaawansowania zapadnięcia zależy, jakie są szanse na wyzdrowienie.

Stopnie zaawansowania rozwoju zapadnięcia tchawicy u psa:

• Stopień 1: Komórki, które tworzą tchawice są zmniejszone o 25%, ale chrząstka nadal ma normalny kształt.
• Stopień 2: Przepływ tchawicy jest zmniejszony o około 50%, a chrząstka jest częściowo spłaszczona.
• Stopień 3: Przepływ tchawicy jest zmniejszony o około 75%, a chrząstka jest prawie całkowicie płaska.
• Stopień 4: Przepływ tchawicy jest całkowicie zapadnięty, a chrząstka jest płaska.

Im wcześniej wykryjemy schorzenie u psa, tym większa szansa na wyzdrowienie. Pamiętaj o kontrolnych badaniach u weterynarza, które mogą uratować życie pupila!
Zapadanie tchawicy postępuje bardzo szybko i problemy będą z łatwością się nasilały. Przy zaawansowanym stadium potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. Ta choroba jest nieuleczalna, ale można ją zatrzymywać.

Rokowania zależą od zdrowia psa, predyspozycji genetycznych i przyjęcia leków przez organizm. Warto pamiętać, że rasy brachycefalliczne są bardzo narażone na choroby układy oddechowego i mogą gorzej znosić takie problemy zdrowotne.

 

Zapadnięcie tchawicy u psa – pomoc

Na szczęście można ułatwiać życie chorym pupilom. Pies oczywiście nie powinien się przemęczać, aby nie obciążać dróg oddechowych. Podczas spaceru należy używać dobrze dobranych szelek, które nie będą uciskały tchawicy. Należy zrezygnować z obroży. Podczas upałów spacery powinny być ograniczone do minimum, wysokie temperatury połączone z niemożnością ziajania i odchładzania się w ten sposób psa to prosta droga do udaru i zasłabnięcia pupila.

Pupil nie powinien mieć nadwagi i dobrze by było, gdyby mógł oddychać czystym powietrzem. Dym i smog będą podrażniały wrażliwą tchawicę. Wyjazdy w góry czy do lasu mogą być dobrą okazją do „złapania oddechu” dla psiaka.

Lekarz weterynarii może przepisywać także leki na uporczywy kaszel i możliwe stany zapalne w drogach oddechowych.
Warto też pamiętać o unikaniu podnoszenia psa, aby nie uciskać już obciążonych dróg oddechowych.

 

Diagnoza zapadniętej tchawicy u psa.

 

Zapadnięcie tchawicy u psa - leczenie

Weterynarz może zlecić operację lub przepisać konkretne leki:

• antybiotyki
• środki przeciwkaszlowe
• sterydy (doustnie i wziewne)
• leki rozszerzające oskrzela
• środki uspokajające (aby uspokoić psa i kaszel)

Lekarz może przepisać leki, które będziemy mogli podawać w domowym zaciszu. Nigdy nie podajemy psu leków przeznaczonych dla ludzi!

Operacja tchawicy u psa może pozwolić na rozszerzenie ścian tchawicy i ułatwić oddychanie. Taką decyzję podejmuje się w ostateczności, gdyż jest to inwazyjny zabieg i może prowadzić do komplikacji.

Dbajmy o zdrowie pupili, aby nie doprowadzić do rozwoju chorób.
Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Salmon oil Olej z łososia 1000 ml

*****

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 45.99 zł

41.39  (4.14 zł / 100 ml)
45.99